Wyrok

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 9788366381933

Tom 10 cyklu Joanna Chyłka

Kordian Oryński musi zastąpić swoją dawną mentorkę, Joannę Chyłkę, w kancelarii Żelazny & McVay. Choć dopiero rozpoczyna swoje pierwsze sprawy, to przeszłość i dawne porachunki dają o sobie znać.

Pierwszy klient Zordona wybrany zostaje przez samego Piotra Langera - niechlunego znajomego z przeszłości, dawnego klienta Chyłki. Kordian, zmuszony przez gangstera, musi zająć się sprawą 17-letniego mordercy.

Oryński musi udowodnić niewinność nastolatka, który oskarżony zostaje o brutalne zabójstwo swoich szkolnych kolegów. I choć sprawy, przy jakich pracował wraz z mecenas Chyłką, niejednokrotnie były równie trudne, to wobec tej nawet sama Joanna nie ma wielkich nadziei.

Książkę możecie kupić już teraz w przedsprzedaży

Tagi: kryminał Thrillery prawnicze i polityczne joanna chyłka

Kup książkę Wyrok

Opinie o książce - Wyrok

Myślę, że na kolejny tom nie tylko ja czekałam z niecierpliwością.
Wyrok to już 10 tom z serii o Chyłce. Tym razem świeżo upieczony mecenas Oryński (dziwnie brzmi prawda? :)), swoją drogą gratulacje Zordon!, dostaje sprawę, do której został zmuszony. Jak się okazuje swój udział ma w tym Piotr Langer. Zordon ma bronić nastolatka, który w bardzo brutalny sposób zamordował swoich dwóch kolegów ze szkoły. Morderstwo od razu przypomina prawnikom działania Sadysty z Mokotowa - Langera. Początkowo, nawet Chyłka jest zdania, że sprawy nie da się wygrać.

Jestem wielką fanką całego cyklu o Chyłce, dlatego na każdy tom czekam z niecierpliwością. Jak tylko odebrałam książkę rzuciłam wszystko i zagłębiłam się w ich świat. Recenzję wstawiam dopiero dzisiaj, bo muszę przyznać, że musiałam to wszystko na nowo przemyśleć. Każdy tom czytam tak szybko, że później trzeba wszsytko na nowo poukładać w głowie.
Trzeba przyznać, że w tej książce dużo się dzieje. Mam wrażenie, że akcja nie zwalnia nawet na chwilę. Pomimo tego, że sprawa zostaje rozwiązana w połowie książki to nie mamy możliwości się nudzić. W jednej chwili mamy wrażenie, że wszystko się zawaliło. Trzeba przyznać, że zakończenie jest ogromnym ciosem. Długo ostatnie zdanie nie mogło dotrzeć do mojej głowy. Liczę jednak, że autor tylko zwodzi nas za nos. Niestety aby się o tym przekonać znów przyjdzie nam czekać, najpewniej do marca.

Chyłka pozostaje Chyłką, chyba nie wychodzi z wprawy mimo choroby i trzeba przyznać, że jest na bieżąco :) W Wyroku, autor dużą wagę przykłada do relacji między prawnikami co bardzo mi się podoba. Są nawet momenty gdzie Chyłka chociaż na chwilę ukazuje ludzką twarz, co jest miłą odmianą :) Za to Zordon, odnoszę wrażenie, jakby zmężniał i nabrał trochę więcej pewności siebie. Nie wiem jak dla innych czytelników, ale były dla mnie momenty wzruszeń, zwłaszcza wyznania Kordiana - ale o tym musicie przekonać się sami.

Z całą pewnością trzeba przyznać, że przy Wyroku nie da nudzić (chociaż nie wiem czy przy jakiejkolwiek książce Mroza się da). Trzyma w napięciu, akcja za akcją i czasem mam wrażenie, że jakieś zioła na uspokojenie warto mieć przy sobie :D
Cóż chyba każdy z nas wie, że gdy pojawia się Piotr Langer nie może wynikać z tego nic dobrego.

Starałam się nie spoilerować, mam nadzieję, że mi się to udało.

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Po dość dramatycznym finale „Umorzenia”, zapewne większość czytelników (tak jak ja) obstawiała, że ma do czynienia z ostatnim tomem serii. Nic jednak bardziej mylnego. Pół roku po premierze IX tomu, Remigiusz Mróz powraca z dziesiątą częścią serii, o dość wymownym tytule – „Wyrok”.
Po zdanym egzaminie adwokackim, świeżo upieczony mecenas Oryński ma zastąpić Chyłkę jako główna siła napędowa kancelarii Żelazny & McVay. Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, niechybnie zaważy na całej jego przyszłości zawodowej. Kordian nie ma jednak żadnego wyboru – zostaje zmuszony przez Piotra Langera, by podjąć się obrony pewnego chłopaka w Poznaniu. Co ich łączy? I dlaczego Langerowi tak zależy na jego obronie?
Siedemnastolatek oskarżony jest o wyjątkowo krwawe zabójstwo dwóch kolegów ze szkoły, które łudząco przypomina sposób działania Sadysty z Mokotowa. Nie ma alibi, plącze się w zeznaniach, a dowody przemawiają przeciwko niemu. Nawet Chyłka jest przekonana, że tej sprawy nie da się wygrać…
Na samym wstępie muszę zaznaczyć, że „Wyrok” podobał mi się znacznie bardziej niż „Umorzenie”. Książka liczy sobie prawie pięćset pięćdziesiąt stron, a pochłania się ją w zabójczym tempie.
Brawa dla autora za świetnie skonstruowaną fabułę. Ani przez chwilę nie odczuwałam jakiegokolwiek znużenia, czy znudzenia. W „Wyroku” akcja goni akcję.
Sam wątek pierwszej sprawy Oryńskiego stanowi zaledwie połowę książki. Co w takim razie dzieje się dalej? Dalej mamy taki „misz-masz” wszystkiego. Pan Mróz nie pozwala czytelnikowi na głębszy oddech, wciągając go w wir intryg, kłamstw i tajemnic.
Ależ to było dobre. Nawet bardzo dobre.
Ciekawie został poprowadzony również wątek Chyłki i Zordona. W ich relacji dostrzegłam dużo pasji, poświęcenia, bardziej złożonych uczuć niż w tomach poprzednich. Mecenas Oryński również jako postać nabrał nieco rumieńców; stał się bardziej wyrazisty, interesujący itp.
Jak przystało na historie Mroza, spodziewałam się zaskakującego finału. I takie też zakończenie dostałam. Nie mniej jednak to, co zaserwował autor w epilogu to… to… Brak słów. Już zżera mnie ciekawość co zdarzy się w kolejnej, jedenastej części i jak potoczą się dalsze losy Chyłki i Zordona.
„Wyrok” jest niezwykle wciągającym kryminałem z przemyślaną i dopracowaną fabułą. Lekkie pióro pana Mroza jest gwarancją mile spędzonego czasu. Pomimo tak wielu części serii, autor udowadnia, że wciąż ma mnóstwo pomysłów na kolejne tomy.
Książka ma premierę jutro, a ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu… Polecam gorąco!

Moja ocena: 8/10

Avatar użytkownika - madziq
madziq
Przeczytane:2020-03-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Niespodziewane zakończenie dziwne   sploty wypadków . Chęć rozwiązania sprawy,  która ma drugie dno . Rozpoczynająca się kariera mlodego mecenasa naznaczona rychłym zakończeniem kariery. Czy Glówna  bohaterka zdoła rozwikłać zawiłe sprawy i odkryje prawdziwe karty a przede wszystkim czy obroni się przed zarzutami przeczytajcie a zobaczycie

Znowu powiało mrozem lecz podczas lektury czułam się jakbym była na tropikalnej plaży. Atmosfera była iście piekielna i zakręcona jak frytki z McDonalda. W pewnym momencie odsunęłam książkę i zdałam sobie sprawe że nic nie rozumiem bo Chyłka poraz kolejny zrobiła mnie w jajo.

Ta część róźni się od poprzedniej ale nie umiem powiedziec czym. Sam związek adwokatów jest mocniejszy i kobieta naprawdę pokochała swojego wspólnika. Do tego choroba która bie daje nadzieji na dalsze życie razem a na koniec sprawa wraz z którą wraca jak bumerang Piotr Langer.

Jestem skołowana i zastanawiam się jak autorowi udało się coś takiego wymyślić i w jasny sposób nam to przekazać. Zakończenie daje nadzieje na dalsze tomy tej serii ponieważ tak to nie może sie tak potoczyć. Za dużo tu niewiadomych by bohaterowie tak żyli. Chyłka bez swojej iks piątki? No proszę nikt w to nie uwierzy. Z niecierpliwością czekam na kontynuacje.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2019-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Już czytam z rozpędu.

Autorowi chyba już niestety brak pomysłów na nowe książki. Iść na ilość, a nie na jakość okazuje się być złą drogą.

Turkusowe szale
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Turkusowe szale

Długo oczekiwane wznowienie jednej z pierwszych powieści Remigiusza Mroza! Do Anglii Polacy przybywają jako przegrani - najpierw kampanii wrześniowej...

Oskarżenie
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Oskarżenie

Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę...