Testament

Data wydania: 2018-03-14
Tytuł oryginału: Testament
Tłumaczenie: brak

Tom 7 cyklu Joanna Chyłka

Znany warszawski ginekolog niespodziewanie otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek, choć przyjął ją w gabinecie tylko raz. W skład masy spadkowej wchodzi zapuszczona nieruchomość, która lata temu po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie na miejsce, czeka go kolejne zaskoczenie – odnajduje zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, a niedługo potem ginekologiem interesuje się policja, gotowa aresztować go za przestępstwo.

Lekarz chce, by reprezentowała go Joanna Chyłka, która jakiś czas temu była jego pacjentką. Pani mecenas waha się, jest bowiem zaabsorbowana obroną kogoś innego. Kiedy jednak okazuje się, że ginekolog może pomóc w wyciągnięciu tej osoby z więzienia, natychmiast się zgadza. Nie wie, jak wiele sekretów drzemie w rodzinnej przeszłości spadkodawczyni…

Kup książkę Testament

Opinie o książce - Testament

Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2018-05-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Niestety trochę się zawiodłam tą częścią. Jak dla mnie zbyt dużo w niej rozwiązań, których można się domyślić od razu (chociażby sprawa ze zdjęciem). Sprawa kończy się wręcz identycznie jak w "Kasacji", więc niestety zaskoczenia brak.
Co do Chyłki i Zordona: dla mnie ich relacja powoli staje się męcząca. Zakończenie książki jest smutne, ale mam wrażenie, że nie z takich opresji Chyłka wychodziła.
Podsumowując: Książka nie wciąga tak jak poprzednie części, momentami wieje nudą, a Chyłka straciła swój dawny zadzior i nie była w stanie uratować tej książki :(
Mam nadzieję, że dane mi będzie trochę dłużej poczekać na kolejna część przygód Chyłki i Zordona, a co za tym idzie- powieść będzie bardziej dopracowana i zaskakująca.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

„(…) James Bond ma licencję na zabijanie, a my na kłamanie. Tylko dla niepoznaki nazywamy ją dyplomem ukończenia studiów prawniczych” – ten cytat wiele mówi o Joannie Chyłce i stylu Remigiusza Mroza 😊

Joanna Chyłka i Kordian Oryński znowu w akcji. Remigiusz Mróz nie kazał nam długo czekać na kolejną część cyklu, którego bohaterami są prawnicy z kancelarii Żelazny & McVay, a właściwie prawniczka, bo Oryński, jak sugerowało nam zakończenie poprzedniej części, na dobre pożegnał się z karierą w tym zawodzie. Tym razem Chyłka prowadzi sprawę lekarza ginekologa, który prowadził jej ciążę. Doktor Rafał Kranz otrzymał spadek od byłej pacjentki – Beaty Widery, którą – jak twierdzi – widział tylko raz w życiu w swoim gabinecie, po czym w odziedziczonej nieruchomości odkrył jej zwłoki oraz list świadczący o samobójstwie. Mimo to policja podejrzewa zabójstwo. Kranz przekonuje Chyłkę do zajęcia się jego sprawą, twierdząc, że ma coś, co pomoże wyciągnąć Oryńskiego z więzienia. Pomysł, jaki doktor Kranz podsuwa Chyłce jest bardzo ryzykowny, wręcz szalony, ale w sytuacji, gdy w więzieniu na Oryńskiego dybie wściekły Gorzym, Joanna decyduje się na desperacki krok. Oczywiście może liczyć na pomoc niezrównanego Kormaka, który za wszelką cenę stara się znaleźć coś, co przechyli szalę zwycięstwa na stronę Chyłki. Sprawa jednak nie jest łatwa – do czego zresztą autor zdążył nas przyzwyczaić.

Więcej na temat fabuły nie powiem, żeby nie psuć nikomu lektury. Dodam tylko, że wśród wątków pojawia się reprywatyzacja w Warszawie, a także wiele odniesień do współczesnych wydarzeń i polityki.

W książce znalazłam wszystko, za co cenię Mroza: skomplikowaną zagadkę, poczucie humoru, cięty język bohaterki, zaskakujące zwroty akcji. Jest też to, czego u Remigiusza Mroza nie lubię – czyli popisywanie się wiedzą z różnych, często dziwnych dziedzin, ale do tego trzeba przywyknąć, jeśli chce się czytać jego książki, a seria o Chyłce warta jest przymknięcia oka na takie szczegóły. A że zakończenie ponownie pozostawia kilka otwartych wątków (w tym jeden taki, że buty spadają!!), możemy się spodziewać, że za jakiś czas znów spotkamy się z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim.

Podsumowując: czyta się dobrze, chociaż trochę mnie w pewnym momencie zaczęły męczyć te przepychanki słowne, ciekawostki z róznych dziedzin wiedzy i opisy rozprawy sądowej. Niemniej jednak na pewno sięgnę po kolejną część tej serii, bo jestem ciekawa, co autor jeszcze wymyślił dla swoich bohaterów – dwie bomby, jakie wypuścił na koniec, wymagają z pewnością szybkiego rozbrojenia…

Jak zwyle główna bohaterka podejmuje walke , która okazuje sie wcale nełatwa w połączeniu z życiowymi doświadczeniami, które ją doświadczają.Koniec końców klient dopina swego jednak cała prawda jest zupełnie inna.Przed Chyłką jednak teraz niezwykle trudny okres co bęzdzie w zamkniętej kopercie z wynikami ? To dopiero się okaże .Zapraszam do kontynuacji kolejnych przygód Chyłki.

Avatar użytkownika - madziq
madziq
Przeczytane:2019-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nie mogę w to uwierzyć, że to już siódmy tom serii z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim za mną. Zawsze z wielką chęcią sięgam po kolejną część i cieszę się, że jeszcze mam trzy przed sobą, choć zapewne zanim je przeczytam, ukaże się następna, z czego oczywiście również będę się cieszyć.
Mam wrażenie, że "Testament" to część całej serii, która zrobiła na mnie najmniejsze wrażenie, czegoś mi w niej zabrakło. Przyznam szczerze, że nie zniknęłam z książką na kilka godzin, tak aby nikt mi nie przeszkadzał, tak jak to było z poprzednimi. Tym razem nie pochłonęłam tak szybko lektury, jak się na to przygotowywałam. Ale nie oszukujmy się, w końcu wśród tylu książek, któraś może być tą słabszą. Aczkolwiek nie mylmy tego ze słabą, a jedynie słabszą od pozostałych tej serii, gdyż nadal pozostaje dobrą lekturą.
Ogólnie pomysł na fabułę jak zwykle świetny, nie sposób domyślić się o co chodzi w śledztwie i każdy moment jest ważny, aby dojść do meritum sprawy. Puzzle układanki są dopasowywane do siebie bardzo powoli, czasami się rozsypują i trzeba je układać od nowa. Autor to mistrz w nakierowywaniu czytelnika w innym kierunku, niż powinien i dzięki temu ten jest dość często zaskakiwany.
Głowni bohaterowie robili na mnie większe wrażenie w poprzednich częściach i albo się po prostu już do nich przyzwyczaiłam, albo oni się powoli zmieniali na przestrzeni wszystkich części, a do mnie dopiero to dotarło. Nie wiem, nie potrafię tego wytłumaczyć. Aczkolwiek nadal potrafią wkurzać, a jednocześnie dają się lubić.
Jak widać mam mieszane uczucia co do książki. Z jednej strony miałam wobec niej wysokie oczekiwania, a gdy nie zostałam porwana już od pierwszych stron przez akcję książki, czekałam na coś, co spowoduje, że będę mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że warto było czekać na ten moment. I faktycznie takich momentów było kilka, lecz nie trzymały mnie w napięciu, aż do samego końca, który suma summarum był zaskakujący i z pewnością warto było przeczytać całą lekturę, by dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło.
Być może "Testament" to tylko moment, który wydawał się spokojniejszy, aby w następnym tomie pokazać pazury i zrzucić bombę emocji na czytelnika? Mam taką nadzieję i już nie mogę się doczekać, kiedy znajdę czas na spędzenie czasu z Chyłką.

biblioteczkamoni.blogspot.com.

Avatar użytkownika - wiola1609
wiola1609
Przeczytane:2019-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2019,

Przy takim zakończeniu jak tu nie sięgnąć po kolejną część.. ?

Kolejna część serii o parze adwokatów. Sporo się dzieje, oj sporo. Jak każda książka Mroza - ciężko odłożyć. Czyta się jednym tchem. Dużo zwrotów akcji, nowym wątków.

Wieża milczenia
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Wieża milczenia

Co łączy tajemnicze, pozornie niezwiązane ze sobą morderstwa, zamach na polityka, fanatycznych wyznawców zagadkowej religii śmierć w rodzinie wpływowego...

Ekspozycja
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Ekspozycja

Nieuchwytny zabójca. Mroczna tajemnica z przeszłości. Zaskakujący finał. Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny...

,,Ciąża jest jak awans w pracy. Nigdy nie wiesz, ile razy trzeba dać dupy, żeby doszła do skutku"

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna