Testament

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379768776
Liczba stron: 536
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Tom 7 cyklu Joanna Chyłka

Ocena: 4.8 (45 głosów)

Znany warszawski ginekolog niespodziewanie otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek, choć przyjął ją w gabinecie tylko raz. W skład masy spadkowej wchodzi zapuszczona nieruchomość, która lata temu po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie na miejsce, czeka go kolejne zaskoczenie – odnajduje zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, a niedługo potem ginekologiem interesuje się policja, gotowa aresztować go za przestępstwo.

Lekarz chce, by reprezentowała go Joanna Chyłka, która jakiś czas temu była jego pacjentką. Pani mecenas waha się, jest bowiem zaabsorbowana obroną kogoś innego. Kiedy jednak okazuje się, że ginekolog może pomóc w wyciągnięciu tej osoby z więzienia, natychmiast się zgadza. Nie wie, jak wiele sekretów drzemie w rodzinnej przeszłości spadkodawczyni…

Kup książkę Testament

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Testament

Avatar użytkownika - krzysztofadamski
krzysztofadamski
Przeczytane:2020-06-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Kolejny tom przygód mecenas Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, trafne nawiązania do obecnej sytuacji politycznej oraz niezwykłe zwroty akcji. Autor jak zdążył nas już przyzwyczaić używa zwinnych dialogów, krótkich i konkretnych opisów sytuacji. Poziom adrenaliny również utrzymuje na wysokim poziomie.
Nasi ulubieni prawnicy bardzo doświadczeni przez życie rozpoczynają kolejną walkę z niesprawiedliwością. Tym razem zajmują się obroną znanego i kontrowersyjnego ginekologa, który niespodziewanie otrzymuje spadek od pacjentki, którą widział raz w życiu. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż wraz z testamentem odnajduje się również ciało tejże kobiety. Chyłka nie mogła przejść obojętnie obok tego przypadku.
W tle pojawiają się również problemy z prawem Kordiana, żałoba Chyłki oraz William McVay. Po raz kolejny Remigiusz Mróz na zakończenie tomu dokonuje przewrotu w życiu Chyłki i Orynskiego co nie do końca mi się podobało. Zbyt wiele już tego było. Ale nie spowoduje to, że nie sięgnę po kolejne perypetie dwójki bohaterów. Mistrzyni ciętej riposty jeszcze nie raz mnie zaskoczy i doprowadzi do czytelniczej ekstazy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2018-05-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Niestety trochę się zawiodłam tą częścią. Jak dla mnie zbyt dużo w niej rozwiązań, których można się domyślić od razu (chociażby sprawa ze zdjęciem). Sprawa kończy się wręcz identycznie jak w "Kasacji", więc niestety zaskoczenia brak.
Co do Chyłki i Zordona: dla mnie ich relacja powoli staje się męcząca. Zakończenie książki jest smutne, ale mam wrażenie, że nie z takich opresji Chyłka wychodziła. 
Podsumowując: Książka nie wciąga tak jak poprzednie części, momentami wieje nudą, a Chyłka straciła swój dawny zadzior i nie była w stanie uratować tej książki :( 
Mam nadzieję, że dane mi będzie trochę dłużej poczekać na kolejna część przygód Chyłki i Zordona, a co za tym idzie- powieść będzie bardziej dopracowana i zaskakująca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

„(…) James Bond ma licencję na zabijanie, a my na kłamanie. Tylko dla niepoznaki nazywamy ją dyplomem ukończenia studiów prawniczych” – ten cytat wiele mówi o Joannie Chyłce i stylu Remigiusza Mroza 😊

Joanna Chyłka i Kordian Oryński znowu w akcji. Remigiusz Mróz nie kazał nam długo czekać na kolejną część cyklu, którego bohaterami są prawnicy z kancelarii Żelazny & McVay, a właściwie prawniczka, bo Oryński, jak sugerowało nam zakończenie poprzedniej części, na dobre pożegnał się z karierą w tym zawodzie. Tym razem Chyłka prowadzi sprawę lekarza ginekologa, który prowadził jej ciążę. Doktor Rafał Kranz otrzymał spadek od byłej pacjentki – Beaty Widery, którą – jak twierdzi – widział tylko raz w życiu w swoim gabinecie, po czym w odziedziczonej nieruchomości odkrył jej zwłoki oraz list świadczący o samobójstwie. Mimo to policja podejrzewa zabójstwo. Kranz przekonuje Chyłkę do zajęcia się jego sprawą, twierdząc, że ma coś, co pomoże wyciągnąć Oryńskiego z więzienia. Pomysł, jaki doktor Kranz podsuwa Chyłce jest bardzo ryzykowny, wręcz szalony, ale w sytuacji, gdy w więzieniu na Oryńskiego dybie wściekły Gorzym, Joanna decyduje się na desperacki krok. Oczywiście może liczyć na pomoc niezrównanego Kormaka, który za wszelką cenę stara się znaleźć coś, co przechyli szalę zwycięstwa na stronę Chyłki. Sprawa jednak nie jest łatwa – do czego zresztą autor zdążył nas przyzwyczaić.

 Więcej na temat fabuły nie powiem, żeby nie psuć nikomu lektury. Dodam tylko, że wśród wątków pojawia się reprywatyzacja w Warszawie, a także wiele odniesień do współczesnych wydarzeń i polityki.

W książce znalazłam wszystko, za co cenię Mroza: skomplikowaną zagadkę, poczucie humoru, cięty język bohaterki, zaskakujące zwroty akcji. Jest też to, czego u Remigiusza Mroza nie lubię – czyli popisywanie się wiedzą z różnych, często dziwnych dziedzin, ale do tego trzeba przywyknąć, jeśli chce się czytać jego książki, a seria o Chyłce warta jest przymknięcia oka na takie szczegóły. A że zakończenie ponownie pozostawia kilka otwartych wątków (w tym jeden taki, że buty spadają!!), możemy się spodziewać, że za jakiś czas znów spotkamy się z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim.

Podsumowując: czyta się dobrze, chociaż trochę mnie w pewnym momencie zaczęły męczyć te przepychanki słowne, ciekawostki z róznych dziedzin wiedzy i opisy rozprawy sądowej. Niemniej jednak na pewno sięgnę po kolejną część tej serii, bo jestem ciekawa, co autor jeszcze wymyślił dla swoich bohaterów – dwie bomby, jakie wypuścił na koniec, wymagają z pewnością szybkiego rozbrojenia…

Link do opinii

W tym tomie przygód Chyłki i Kordiana, autor chwyta się tematu trudnego i z pewnością niewygodnego - reprywatyzacji majątków po wojnie. Temat jest tak wpleciony w losy bohaterów, że całość nie przytłacza.
Całość czyta się szybko i z rosnącym zaciekawieniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2021-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Chyłka stara się zakopać w pracy i zapomnieć o stracie dziecka, któremu nie zdążyła nawet nadać imienia. Kordian jest w więzieniu. Pewnego dnia Chyłkę odwiedza jej były ginekolog, który dostał pokaźny spadek od pacjentki. Pacjentki, której ciało znalazł w nieruchomości. Jak można się domyśleć faceta magluje policja. A on nie chce wyjawiać swoim tajemnic, reprezentuje się jak ktoś, kto kłamie w żywe oczy.
„Żyję z problemów klientów, z ich brudów, tajemnic i przewinień. „
Ten tytuł niesie ze sobą wątek nadużycia władzy, reprywatyzacji, zadawnionej chciwości.
Standardowo dobre tempo i słowne przepychanki. Kordian i Chyłka zmierzają do tego, by na nowo określić swoje relacje.
OCENA 5/6

Link do opinii

Kolejna część o dwójce prawników. Po przeczytaniu poprzednich 6 tomów serii miałam detoks od Chyłki. Książki Remigiusza Mroza wciągają niesamowicie, ale czasem przydaje się trochę przerwy. "Testament" bardzo mi się podobał, jednak powiem szczerze, że zakończenie mnie nie zaskoczyło. Nie mniej jednak warto było przeczytać tą książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wioletasorowka
wioletasorowka
Przeczytane:2020-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Inne książki autora
Przepaść
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Przepaść

W Tartach zaginęła młoda warszawianka. Według ustaleń śledczych, kobieta miała samotnie spędzić w górach zaledwie weekend, ale świadkowie opisują, że na...

Umorzenie
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Umorzenie

Idealna rodzina. Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Wydawało się, że nic nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

,,Ciąża jest jak awans w pracy. Nigdy nie wiesz, ile razy trzeba dać dupy, żeby doszła do skutku"


Więcej
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy