Iluzjonista

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380759183
Liczba stron: 500

Tom 2 cyklu Gerard Edling

Ocena: 4.83 (12 głosów)

Gerard Edling to wydalony z pracy były prokurator. Wcześniej specjalizował się w kinezyce, badał komunikację niewerbalną. Był ekscentryczny, oddany bez reszty pracy – uchodził za człowieka, który poradzi sobie z każdą sprawą. Nawet ze sprawą tajemniczego Iluzjonisty, odpowiedzialnego za serię zabójstw, lecz skutecznie podkładającego dowody wskazujące na innych podejrzanych. Ofiary Iluzjonisty łączył wypalony na ciele znak zapytania. I choć Edling w 1988 doprowadził do skazania w tej sprawie, trzydzieści lat później na jednym z basenów w Opolu zostaje znalezione ciało z identyczną sygnaturą. Sprawca działa w sposób podobny do Iluzjonisty, lecz akta sprawy sprzed lat zaginęły, świadkowie zaś znikają w tajemniczych okolicznościach.

Edling nadal jest wydalony ze służby, lecz tylko on może pomóc rozwiązać zagadkę. 

Tagi:

Kup książkę Iluzjonista

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Iluzjonista

W czasach PRL-u młody asesor (Gerard Edling) wraz ze swoim mentorem i początkującą dziennikarką Małgorzatą ( która woli jak się mówi do niej Gocha) prowadził śledztwo. Śledztwu nadano kryptonim "Iluzjonista". Seryjny zabójca zabijał kolejnych graczy z brydżowego kółka. Jedyną cechą łączącą ofiary jest wypalony znak zapytania na skórze. Śledczy, którzy walcząc z czasem i nadzorem Służby Bezpieczeństwa doprowadzają do ujęcia i skazania sprawcy.


Po 30 latach pojawia się naśladowca mordercy z czasów PRL-u. Kiedy zostaje znalezione ciało z podpisem Iluzjonisty i zagadką Edling zostaje poproszony o pomoc. Po pewnym czasie sytuacja się zmienia śledczy zaczynają traktować Edlinga jako podejrzanego. Na dodatek akta dawnej sprawy zaginęły, a osoby z nią związane albo milczą, albo znikają w niewyjaśnionych okolicznościach.


Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Przeskakiwanie z jednego okresu na drugi jest zgrabne, dzięki czemu śledzimy jednocześnie dwa dochodzenia -te toczące się współcześnie i te przeprowadzone 30 lat temu.
Aby iluzja się udała trzeba odwrócić uwagę odbiorcy a to udaje się mordercy bardzo długo zatem Iluzjonista i Magik (naśladowca) wprowadza nie tylko elementy iluzji ale i kolejne trupy. Akcja trzyma w napięciu a zagadki mordercy można spróbować rozwiązać z bohaterem. Często klucz do kolejnej zagadki kryje się w przeszłości. Na szczęście dzięki swojemu zaangażowaniu w śledztwo w przeszłości Ederling ma łatwiej.

Podchodziłam do tej książki jak do jeża. Nie przypadła mi do gustu seria o Chyłce więc czekałam na coś zupełnie innego. Miłe zaskoczenie. Udało mi się po części rozwikłać zagadkę związaną z mordercą. Ale tylko po części.
Jeśli ktoś nie czytał pierwszej części "Behawiorysta" (tak jak ja) nie ma się czego obawiać. 

Choć w  książce mamy nawiązanie do poprzedniej części  to jednak nie ma ono wpływu na fabułę.

 

P.S. Nawiązanie do patologicznych zachowań w sieci na które zgadza się coraz większa liczba użytkowników nie stawia nas ludzi w zbyt pozytywnym świetle.
P.S. Zagadka na końcu książki przeznaczona dla czytelnika to niezłe zakończenie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2020-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

W 1988 roku Gerard Edling prowadził śledztwo,które zakończyło się ujęciem i skazaniem sprawcy serii zagadkowych zabójstw. Z racji ich tajemniczego charakteru,W kronikach kryminalnych mordercą nazywany był Iluzjonistą-długo zwiedził śledczych,A zabójstw dokonywał tak,by dowody wskazywały na inne osoby. Jego ofiar nie łączyło nic poza tym,że na ich skórze znajdował się wypalone znak zapytania.

Ponad trzydzieści lat później na jednym z opolskich kąpielisk odnalezione zostaje ciało z podpisem Iluzjonisty,A sposób działania sprawcy łudząco przypomina czarną serię,która niegdyś wstrząsnęła miastem. Prowadzenie dochodzenia utrudnia fakt,że akta dawnej sprawy zaginęły,A osoby z nią związane albo milczą,albo znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. 

Jedynym,który może pomóc prokuraturze,jest wydalony że służby Edling,sjrywający własne tajemnicę związane z dawnymi wydarzeniami...

Link do opinii
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2020-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2020-01-30, Ocena: 3, Przeczytałem, 2020, 52 książki 2020,
Inne książki autora
O pisaniu. Na chłodno
Remigiusz Mróz; 0
Okładka ksiązki - O pisaniu. Na chłodno

Kto pisze za niego te wszystkie książki?  W swoim autobiograficznym poradniku pisania Remigiusz Mróz odsłania kulisy swojej codziennej pracy...

Listy zza grobu
Remigiusz Mróz; 0
Okładka ksiązki - Listy zza grobu

Mroczne sekrety ukryte są w małych społecznościach... Po dwudziestu latach od śmierci własnego ojca, Kaja Burzyńska ciągle otrzymuje od niego wiadomości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje