Ekstradycja

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-03-25
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366517561
Liczba stron: 511
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Tom 11 cyklu Joanna Chyłka

Ocena: 4.41 (27 głosów)

Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Wszelki ślad po niej zaginął i mimo że wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały ten czas nie skontaktowała się z nikim w Polsce i nawet Kordian nie wierzy już w to, że Chyłka kiedykolwiek znajdzie sposób, by nawiązać z nim kontakt. On sam tymczasem przyjmuję sprawę człowieka, który wybudził się po półtorarocznej śpiączce w klinice. Ukrainiec, Witalij Demczenko, jest oskarżony o to, że wtargnął do jednej z restauracji na Powiślu i zastrzelił trzy osoby. Motywu nigdy nie ustalono, a narzędzia zbrodni ani świadków nie odnaleziono. W dodatku Witalij nie pamięta niczego, co wydarzyło się przed tym, jak znalazł się w stanie wegetatywnym. Mimo to twierdzi, że ma dla Oryńskiego wiadomość od Chyłki.

Tagi:

Kup książkę Ekstradycja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ekstradycja

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

Witalij Demczenko, Ukrainiec mieszkający w Polsce, jest oskarżony o zabicie trzech osób. Nie może się za bardzo bronić, bo po ciężkim wypadku na półtora roku zapadł w śpiączkę. Gdy się w końcu obudził, okazało się, że stracił pamięć. Jego sprawę przejmuje Oryński. Pomaga mu Chyłka, która po raz pierwszy od kilku miesięcy dała znak życia. Uciekła bowiem z Polski na Ukrainę po niesłusznym oskarżeniu. Czy będzie miała szansę jeszcze wrócić? Czy Witalij jest zabójcą, czy może morderstw dokonała inna osoba? Czy Oryński i Chyłka wygrają sprawę?

W odróżnieniu od ukraińskich dróg, którymi jeżdżą nasi bohaterowie, akcja nie ma dziur. Wręcz przeciwnie - cały czas toczy się wartko. I wciąga.

dr Kalina Beluch 

Link do opinii

Jedno dobre zdanie.

Remigiusz Mróz to autor znany, czytelniczym portfelem uznany i poniekąd lubiany. Zwolenników ma pewnie tyleż samo co i przeciwników, odmówić mu nie można jednego – stworzył całkiem zdatny i poczytny cykl o dwójce prawników, tj. Joannie Chyłce i Kordianie „Zordonie” Oryńskim. Przejadł mi się Pan Mróz już dawno, a i o maszynce marketingowej jego dzieł mam zdanie niepochlebne. Ale że bohaterów mrozowych polubiłem, to sam sobie jestem winien i już 11 raz nad czymś ubolewam i czymś się zachwycam.


Zastanawiam się co by to było gdybym napisał książkę. Myślę, że gdyby udało się wydać choć jedną – moje ego wybiłoby dziurę w suficie, przeleciało przez dwa piętra i było wyżej niż szpica Pałacu Kultury. We własnym mniemaniu mieniłbym się wyższym niż wszystkie (polskie) pisarze! Jakże czuć się musi Remigiusz, który książek napisał tyle, że większość naszych krajan do tej liczby nawet z czytaniem nie dotrze?


Sądząc po fabule i tym jak została napisana najnowsza Chyłka – Mróz jest już tym wszystkim zmęczony. Oczywiście mogę się mylić, to w końcu tylko wrażenie ale Ekstradycja napisana jest jakby od niechcenia, choć z widocznie większą troską o własnych bohaterów. Nadal jednak na jakimś wymuszeniu, zmęczeniu, ostatnim kinetycznym pchnięciu pędu z poprzednich tomów. Jestem zdania (które w nerwach już kiedyś wypisałem w jednej z recenzji poprzednich chyłkowych przygód), że czas najwyższy kończyć. Napisać tom dwunasty, w którym pozamykamy to i owo, napiszemy happily ever after i będzie dobrze. W końcu nawet twórcy najlepszegoserialuever The Sopranos – po szóstym sezonie stwierdzili, że wystarczy.


Schematy i Sensacja


Remek siląc się na oryginalność, z wcześniejszego zmęczenia leci już tylko schematami. Dawny polot i finezja spopielone, próby przegięcia sensacyjnego z poprzednich części stonowane, jednak i kryminału próżno tutaj szukać. Czystej krwi sensacja. Interdyscyplinarość nie bardzo tutaj wychodzi, więc moja rada jest jak to mawiali w naszej rodzimej serialowej Ekstradycji „Trzeba rzucić albo żonę, albo kochankę”. Motywy zdrad, zabójstw, czy obcokrajowców kojarzą mi się automatycznie z tomami „wczesnopoprzednimi” (to chyba były te co się na serial tefałenowski załapały, tylko tam się bali i zmienili imiona obcokrajowców na nasze) tylko pod innymi nazwiskami. W tej książce praktycznie nie ma treści napakowanej jak w poprzednich częściach. Tylko akcja i jeszcze raz akcja, jest jakoś szybciej, przy tym bardziej płytko. Zadbane i owszem o główną linię fabularną, ale cała reszta jest jakby wyłączona. Nawet dekoracje z tektury wycięto. Fabuła leci jak wystawienie sztuki dwóch aktorów na scenie bez scenografii, oczywiście chór i kilkuminutowe występy postaci dosłownie przebiegające przez scenę. Dobrze, bo sensację czyta się w ten sposób szybko, źle bo nie biorę udziału w czytaniu na czas. Niestety po stronie 170 impet zdycha i jest trochę nudnawo. Zwroty akcji też jakieś takie jak skrzypiące powoli drzwi. Aha i byłbym zapomniał, tytuł nie ma nic wspólnego z treścią książki.


Bezradność, bohaterowie i nieco fabularnie


Na plus, że Kordian dostał jaj, Chyłka jest „chyłką”, i Mróz już nie wpienia cytatami z Szymborskiej i Wojewódzkiego co pięć linijek. Na minus wtórność dialogów i brak pomysłu na ciekawe rozmowy. Kolejna kreska na poczet zmęczenia materiału. Dobrze pokazana bezradność i zrezygnowanie bohaterów wobec zbliżającej się… (readers discretion is asdviced prawda?). Wstawka bohaterów z innych książek – check! Poza tym jakaś ta książka taka jakby… znowu na siłę. Na plus (znowu) to że Remek się nauczył, że ludzie mocno ze sobą zżyci w relacji romantycznej uprawiają seks i uwaga! Wprowadza to do treści książki. Bez opisowych „momentów” jednak dobre i to. Wymiar bohaterów stał się bardziej ludzki. Przypominam, że to jedenasty tom. Zawsze to lepiej niż emocjonalne opisy próby dokonania stosunku seksualnego o niepełnej dobrowolności dokonywanej przez współwięźnia na Kordianie :) Dodatkowo plusuję za wzmiankę o Ciro Di Marcio.


Bzdury


Myślałem, że odpuści ale nie. Że jak już mu się nie chce robić researchu do książki (znak firmowy RM), to chociaż kłamstw nie będzie wypisywał. Mianowicie, Remek pisze o tym jak w Polsce uzyskuje się pozwolenie na broń palną, co trzeba podać itp. Nieprawdą jest jakoby były to powody „ważne”, na zasadzie obrony osobistej itp. Owszem, jest to jeden z trybów, ale nie powinien sugerować, że jedyny. Bzdura i krzywdząca dla środowiska strzeleckiego nieprawda. W Polsce trudność ze zdobyciem pozwolenia na broń i kupnem broni palnej jest mniej więcej taka jak uzyskania prawa jazdy kategorii B. Więc Remigiusz nie pieprz głupot, bo robisz szkodę.


Na koniec


Muszę jednak uczciwie pochwalić Remka, że zgodnie ze swoim zamierzeniem ujawnionym w ostatnim wywiadzie dla pewnego znanego portalu z reklamami książek - chciał napisać jedno dobre zdanie. Udało się! Cyt:. „(…) skwitowała szybko Joanna, a potem obmacała spodnie Oryńskiego. Znalazłszy to czego szukała wyjęła i włożyła do ust.”


Niestety nie chodzi o to o czym myślicie. Ale dobrze, mnie też zaskoczył bo prawie zasypiałem doczytując.

Na kacu trochę będąc i pisząc niniejsze wypocinki, mocą swojego urzędu daję mocne 5/10.

29.03.2020 r.
Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2020-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2020 ,
Być może część z Was wie jaką sympatią darzę serię z Chyłką. Mimo że niektóre części są lepsze inne mniej, to zawsze z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Tym razem było podobnie. To już 11 tom serii i raczej nie ostatni. Tym razem Oryński rozpacza po ucieczce Chyłki. Nikt nie wie gdzie jest, nikt nie ma od niej żadnych wieści . Zordon przestaje wierzyć, że jeszcze kiedykolwiek nawiąże z nią kontakt. Tymczasem Kordian otrzymuje sprawę Witalija Demczenki, który na Powiślu zamordował trzy osoby. Problem polega na tym, że oskarżony niczego nie pamięta, dopiero co wzbudził się z półtorarocznej śpiączki. Pamięta jedynie, że ma przekazać Oryńskiemu wiadomość od Chyłki. Ciężko powiedzieć cokolwiek więcej jednocześnie nie spojlerować Wam treści. Jak zwykle, tak i tym razem udało się autorowi mnie zaskoczyć. Ta część mi się podobała, bo mimo ciekawych zwrotów akcji, których nie brakowało, nie odnosiłam wrażenia jak ostatnio, że nie wiem co się dzieje. Remigiusz Mróz jak zawsze prowadzi książkę w taki sposób, że ciężko się od niej oderwać. Dodatkowo Chyłka jakby wróciła do siebie z pierwszych części i z przyjemnością czytałam jej cięte riposty. Kilka razy nawet śmiałam się w głos. Związek prawników wchodzi na taki etap, że teoretycznie nie można już nas zaskoczyć, a jednak! Dodatkowo otwarte zakończenie pozwala zinterpretować je po swojemu. Mnie to ucieszyło, zobaczymy jak będzie z Wami. Liczę, że pewne sprawy zostały zamknięte na zawsze i autor nie bedzie już do nich wracał. Co mogę powiedzieć, dla mnie to jedna z lepszych części i czekam na kolejną. Polecam :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - selwka
selwka
Przeczytane:2021-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chociaż polubiłam Chyłkę i Zordona to zrobiłam sobie od bohaterów dłuższą przerwę. Gdy jednak w bibliotece kolejna część wpadła w moje ręce to samoczynnie zadziałał sentyment do tego cyklu. I mimo, że książkę przeczytałam szybko to nie uwiodła mnie tak jak pierwsze tomy cyklu. Autor po raz kolejny popuścił wodze fantazji. Chyłka straciła pazur, objawy miłości Zordona do Joanny już mnie mdlą a Piotr Langer po prostu już mnie nudzi. Jakoś nie bardzo lubię bohaterów typu " zabili go i uciekł". I autor zapomniał wyjaśnić, kto pomagał Chyłce na Ukrainie? Chyba, że to się okaże w kolejnych tomach. Zastanawiam się tylko, czy to aby już nie czas rozwiązać problemy bohaterów i rozstać się z nimi. Pewnie przeczytam kolejną część ale już bez zbytniego entuzjazmu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - krzysztofadamski
krzysztofadamski
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Jak zwykle rewelacja 

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolanta89
jolanta89
Przeczytane:2021-01-28, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

To już 11 tom serii o Chyłce. I myślę, że gdyby nie tak dobrze skonstruowana postać głównej bohaterki seria byłaby już po prostu nudna. Jeśli chodzi o ten tom to jednak spodziewałam się czegoś innego. Skoro w tytule jest ekstradycja i w opisie czytamy, że Chyłki nie ma w kraju myślałam, że tym razem autor da szansę na pokazanie się Kordianowi, bo jednak ta postać trochę niknie w cieniu Joanny. Trochę mi tego zabrakło w tym tomie. 

Link do opinii
Inne książki autora
Listy zza grobu
Remigiusz Mróz;0
Okładka ksiązki - Listy zza grobu

Największe tajemnice drzemią w małych miasteczkach. Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując...

Osiedle RZNiW
Remigiusz Mróz;0
Okładka ksiązki - Osiedle RZNiW

Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy