Egzekucja

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-09-15

Tom 14 cyklu Joanna Chyłka

Kordian Ordyński zaginął trzy miesiące temu, a Joannie Chyłce wciąż nie udało się go odnaleźć.

Kobieta nie ustaje jednak w poszukiwaniach. W swoim biurze porad prawnych sama nie może reprezentować klientów, ale robią to jej pracownicy. W ten sposób Chyłka gronadzi pieniądze na poszukiwania Ordyńskiego. Prawniczka walczy też o odzyskanie praw do wykonywania zawodu.

Pewnego dnia zjawia się u Joanny Chyłki policjant ostarżony o zabójstwo i prosi prawniczkę o pomoc.

Tagi: joanna chyłka Remigiusz Mróz kryminał

Kup książkę Egzekucja

Opinie o książce - Egzekucja

Avatar użytkownika - _thrillove
_thrillove

Czy już sama okładka może boleć? I to jak.
Czy można przepłakać pół kryminału? Można. Jestem przykładem.
Czy mam ochotę wykonać tytułową egzekucję na Autorze? NMKP.

Z jednej strony to było tak okropnie bolesne, pełne cierpienia i bezsilności, bałam się przewracać kolejne strony w obawie, że moje serducho najzwyczajniej w świecie przestanie bić, a potem zniszczę książkę... rzucając nią o ścianę, czy mocząc ją łzami. Z drugiej jednak, "Egzekucja" jest jedną z najbardziej emocjonalnych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Gdyby ktoś zaczął chyłkową przygodę właśnie z tym tytułem, na pewno odebrałby go inaczej. Zupełnie inaczej, gdyż niezwykle ważny jest kontekst. Znajomość relacji Chyłki i Zordona od podszewki.

" - Ale w razie czego pamiętaj, żeby na moim pogrzebie podejść do trumny, podnieść z niej kwiaty, potem krzyknąć 'to kto następny?' i rzucić je przez ramię w tłum.
- Co?
- Jest jeszcze coś - ciągnęła Joanna. - Dopilnuj, żeby wyryto mi na nagrobku PESEL, numer dowodu, paszportu i inne takie.
- Ale...
- No co? Mnie już nie będą potrzebne, nikomu na nic się zdadzą. A ja w ten sposób pokażę środkowy palec RODO."

14. tom to coś w rodzaju wehikułu czasu, powrotu do najpiękniejszych momentów serii. Jak to sam Autor wspomina - "Egzekucja jest swojego rodzaju podsumowaniem", a to nadaje nostalgiczny i niezwykle poruszający, wzruszający klimat. Mówiąc, że przepłakałam połowę książki, wcale nie kłamię. Poruszyła we mnie najczulsze struny, a szczególnie ten wyjątkowy i najpiękniejszy cytat o miłości:

"Zawsze wychodziłam z założenia, że miłość jest oddawaniem komuś do ręki broni, którą może cię unicestwić. Przy tobie zrozumiałam, że tak nie jest. To nie broń, tylko tarcza, która chroni cię przed wszystkim, co na świecie złe. A nawet jeśli tak nie jest, to i tak nie ma znaczenia, bo ufam ci na tyle, żeby dać ci tę broń i mieć pewność, że nigdy jej nie użyjesz."
*końcówkę dopisałam z pamięci, mam rozmazany ekran 🥺

W tej części praktycznie nie ma sprawy sądowej. Pojawia się wątek prawniczy i już od pierwszych stron jesteśmy rzuceni na głęboką wodę, jednak potem ustępuje on miejsca temu prywatnemu. Nie narzekam 😄 Jednak w kolejnym tomie chętnie powróciłabym na salę sądową (a myślę, że na to się zanosi). Ale nie myślcie sobie, że przez to ten tom jest gorszy. O nieee! Jest to definitywnie najbardziej emocjonalny tom Chyłki. I to właśnie dzięki przeżytym emocjom - od marazmu, dogłębnego smutku, przez chwile rozbawienia, dążąc ku chwilom zwątpienia, a następnie wzruszenia, kończąc na gniewie, rozrzewnieniu, a ostatecznie na zaskoczeniu - przyznaję maksymalną ocenę. Nawet pomimo nieporuszenia niektórych wątków. Nawet pomimo wnerwiających postaci, które dałyby sobie spokój i po prostu zginęły śmiercią naturalną. Nawet pomimo tak naprawdę braku prawa w tomie serii prawniczej. Ale moim zdaniem najważniejsze są emocje. A tutaj dostałam do rąk emocjonalny dynamit, który mnie rozsadził i w takim stanie trwam do dziś.

"Nie mam nic przeciwko burzy, Zordon - podjęła. - Prawdę powiedziawszy, lubię, jak mocno napierdala, bo rajcuje mnie potęga natury. Jedyne, czego nie znoszę, to kiedy pioruny uderzają między nas."

A teraz chwila oczekiwania na następny tom. Mega dziwne uczucie, że nie mogę sięgnąć po kolejny 🙈 Może jeszcze napiszę spoilerową recenzję... Zawsze chciałam to zrobić 😅 W każdym razie odliczanie do marca czas start!

Avatar użytkownika - ewelinafacheris
ewelinafacheris
Przeczytane:2021-09-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kordian od trzech miesięcy jest zagniony. Chyłka robi wszystko, aby go odnaleźć. Jednak brak jest jakichkolwiek śladów.

Po utracie uprawnień otworzyła biuro porad prawnych. Jednocześnie stara się o uchylenie decyzji o usunięciu jej z zawodu.

Do Chyłki zgłasza się policjant, który zastrzelił mężczyznę. Razem z policjantem pojawia się nowy trop w sprawie Zordona.

"Egzekucja" to już 14 tom serii z Joanną Chyłką. Oczywiście nie mogłam po nią nie sięgnąć.
Jest to najbardziej obyczajowa część cyklu. Akcja skupia się bardziej na osobistym życiu prawniczki. Zagadka kryminalna znajduje się na dalszym planie.

Autor nie oszczędza czytelnika. Emocji, wzruszeń i złości nie brakuje. "Egzekucja" to też sentymentalna podróż w przeszłość. Razem z Chyłką wracamy do najbardziej romantycznych chwil spędzonych z Zordonem. Przypominamy sobie jak się poznali, jak rozwijała się ich znajomość.

Dużą rolę w "Egzekucji" odgrywa Piotr Langer. Mój ulubiony bohater tego cyklu tym razem okazuje się aniołem stróżem Chyłki. Prawniczka ponownie musi z nim współpracować. Łączy ich oczywiście wspólny wróg, czyli Konsorcjum.

Zakończenie mnie bardzo usatysfakcjonowało. Cieszę się z zakończenia niektórych wątków. Nie mogę się doczekać kolejnej części. Jestem ciekawa co szykuje Langer i jak potoczy się dalsza kariera Chyłki.

Czarna Madonna
Remigiusz Mróz 0
Okładka ksiązki - Czarna Madonna

Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś...

Wieża milczenia
Remigiusz Mróz 0
Okładka ksiązki - Wieża milczenia

Młoda kobieta ginie na osnutych mrokiem ulicach Lansing w stanie Michigan. Niezwykle skrupulatny zabójca nie pozostawia po sobie żadnych śladów...

Oszukany czas
Kinga Tatkowska