Premiera serialu „Wotum nieufności” już za tydzień!

Data: 2022-10-06 11:37:35 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Jeszcze w pierwszej połowie października swoją premierę będzie miał nowy serial oparty na twórczości Remigiusza Mroza – powieściach z cyklu political-fiction W kręgach władzy. Serial Wotum nieufności zadebiutuje na platformie Polsat Box Go.

Obrazek w treściFot. Polsat.pl

Wotum nieufności to nadchodząca serialowa produkcja realizowana dla stacji Polsat, która swoją premierę będzie miała już niebawem. Za reżyserię najnowszego serialu opartego na powieściach popularnego opolskiego pisarza odpowiada Łukasz Palkowski.

Wotum nieufności – kiedy premiera serialu?

To właśnie przy okazji premiery materiału z Palkowskim i kadrami zza kulis, Polsat ujawnił też informacje o dacie premiery nadchodzącej produkcji. Dotąd wiadomo było jedynie, że najnowszy serial realizowany dla znanej stacji ma pojawić się na internetowej platformie tej jesieni.

– Zobaczymy fenomenalną obsadę, z której jestem niezwykle zadowolony, która sprawdza się wyśmienicie. Zobaczymy historię, oczywiście, która nie będzie zbyt zaskakująca dla każdego, kto czytał książkę, ponieważ nie odbiegamy od opowieści książkowej jakoś daleko czy diametralnie. To jest ta sama historia – mówi w udostępnionym przez Polsat materiale filmowym reżyser Łukasz Palkowski.

Teraz pewne jest, że pierwszy odcinek Wotum nieufności zobaczymy jeszcze w pierwszej połowie października. Premierę serialu zaplanowano na 14.10.2022 roku.

Wotum nieufności – o czym będzie nadchodząca produkcja?

Nowy serial oparty na powieściach Mroza opowiada o polskim świecie polityki. Główną bohaterką jest Daria Seyda, marszałkini Sejmu, która nieoczekiwanie budzi się w hotelu pod miastem, nie pamiętając, co robiła poprzedniego wieczoru i jak znalazła się w motelu.

Seyda nie ma jednak czasu na to, by dobrze zająć się tym zdarzeniem, gdyż ze swojego urzędu właśnie rezygnuje Prezydent RP i wiele wskazuje, że to właśnie marszałkini ma zająć jego miejsce. Na to pozwolić nie będzie chciał jednak jej oponent z prawej strony politycznej barykady – Patryk Hauer.  

Tak wyglądała fabuła powieści Remigiusza Mroza. Czy wersja serialowa bardzo będzie się od niej różnić? 

– Oczywiście, różni się trochę od tej książkowej, mamy kilka elementów więcej, kilka elementów mniej – tak, jak za każdym razem, kiedy robimy adaptację – wyjaśnia w filmie Łukasz Palkowski. – Natomiast dla tych, którzy nie czytali książki, na pewno będzie to bardzo ciekawa podróż za kulisy polityki, na których może nie skupiamy się jakoś szczególnie, dlatego że bardziej interesuje nas tajemnica czy wątek kryminalny, który się gdzieś pod spodem tej opowieści toczy. 

W rolach głównych w produkcji Wotum nieufności występują Katarzyna Dąbrowska oraz Antoni Pawlicki. U ich boku pojawią się również Zofia Wichłacz, Leszek Lichota, Dorota Kolak czy Piotr Głowacki.

Wotum nieufności a polska polityka

Serial Wotum nieufności toczy się w świecie polityki, nie znajdziemy jednak w serialu bohaterów, których znamy z codziennych wiadomości, ani też ich odpowiedników.

– Nie ma tu bezpośrednich odnośników do naszej sceny politycznej, co jakby samo się nasuwa, bo książka została napisana kilka lat temu. Samą opowieść osadziliśmy minimalnie w przyszłości, to znaczy w tej opowieści jesteśmy już po wojnie. Scena polityczna w naszym świecie trochę się zmieniła, układ sił trochę się zmienił, natomiast nie ma bezpośrednich przełożeń – to znaczy, nie powiemy sobie, widząc postać: to jest ten, to jest ten, którego znamy z wiadomości czy z gazet. Nie jest naszym celem to, żeby portretować naszą scenę polityczną. Mamy ją zmyśloną, opowiadamy bardziej o świecie polityki niż o konkretnych politykach. Myślę, że to oddaje to, co próbujemy tu zrobić. 

Wotum nieufności – gdzie będzie można zobaczyć serial?

Warto zauważyć, że Polsat – podobnie jak inne komercyjne stacje – zaczyna coraz bardziej angażować się w rozwój swoich usług internetowych. Z tego też powodu Wotum nieufności nie zobaczymy jednak od razu w telewizji, bowiem najpierw serial zadebiutuje na platformie Polsat Box Go.

Nowością nie będzie to z całą pewnością dla fanów Remigiusza Mroza, bowiem podobnie było z poprzednimi ekranizacjami realizowanymi przez grupę TVN Warner Bros. Discovery. W ramach produkcji Player Original TVN zrealizował dotąd dwa seriale: Chyłka oraz Behawiorysta. Pierwszy z nich oparty jest na cyklu książek o warszawskiej prawniczce, Joannie Chyłce. W rolach głównych w produkcji wystąpili Filip Pławiak i Magdalena Cielecka. Serial doczekał się kontynuacji w postaci 5 sezonów. W serialu Behawiorysta pojawił się natomiast Robert Więckiewicz, który zagrał tytułowego bohatera – byłego prokuratora i specjalistę od mowy ciała, Gerarda Edlinga. Behawiorysta kontynuowany ma być w postaci drugiego sezonu

Wotum nieufności, czyli polski House of Cards? Czego możemy spodziewać się po nowej produkcji?

– Mogę obiecać jedynie emocje i mam nadzieję, że to, jak nas ta historia zafascynowała, a zdaje się, że w związku z tym próbujemy ją nakręcić, że równie mocno zafascynuje widzów — taką mam nadzieję i o to się staramy – zapowiada Łukasz Palkowski.

W przypadku Wotum nieufności automatycznie pojawiają się skojarzenia z innym wielkim hitem serialowym ostatnich lat – House of Cards, pierwszym wielkim hitem Netflixa. Jak jednak wyjaśnia reżyser, poza tym, że akcja serialu toczy się w świecie wielkiej polityki, zbyt wielu podobieństw między obiema produkcjami nie będzie. 

– Nigdy nie chodziło o to, by robić polską wersję House of Cards, nie ma to większego sensu – mówi Łukasz Palkowski – Jest to, myślę, zupełnie nowe story, bardziej podszyte tajemnicą, kryminałem, no przede wszystkim nie mamy tego kluczowego elementu, który bardzo lubiłem, oczywiście, w House of Cards, czyli Kevina Spacey zwracającego się bezpośrednio do widzów, bezpośrednio do kamery, co było niezwykle odważnym krokiem, tym bardziej jak na serial, który otwierał nową platformę. Staramy się trochę inaczej opowiadać, myślę, że troszeczkę pozbawić się tych skojarzeń, które – jak wiemy – i tak są. 

Wotum nieufności, czyli adaptacje popularnych książek

Najnowszy serial, który udostępniony zostanie na platformie Polsat Box Go, stworzony został na podstawie powieści z serii W kręgach władzy. Pierwsza książka z serii na polskim rynku ukazała się w 2017 roku i – podobnie jak nadchodzący serial – nosiła tytuł Wotum nieufności. Wydana nakładem Wydawnictwa Filia powieść szybko stała się bestsellerem i doczekała się kontynuacji. W kolejnych latach autor wydał powieści Większość bezwzględna i Władza absolutna, w których dopełnił historię z pierwszego tomu. 

Remigiusz Mróz jest pisarzem bardzo otwartym, jeśli chodzi o zmiany w swoich książkach, dokonywane na potrzeby ekranizacji. 

– Cudownie się współpracuje z Remigiuszem, dlatego że on za każdym razem jest bardzo ciekaw, co my z tym zrobimy i jest bardzo ciekaw, jak ta historia ożyje, co my zmienimy w stosunku do książki. To jest cudowny autor do współpracy, bo jego najbardziej interesuje, co zmienimy, a nie żebyśmy to zrobili co do słowa, jak napisał. Więc jest to cudowna współpraca, zresztą od wielu lat – komplementuje pisarza Łukasz Palkowski. 

Chociaż często za sukcesem książki stoi świetna ekranizacja, w przypadku Remigiusza Mroza często bywa zupełnie odwrotnie. Powieści pisarza często już kilka dni po premierze okazują się prawdziwymi bestsellerami, a sam autor nierzadko wymieniany jest w badaniach czytelniczych Biblioteki Narodowej jako najchętniej czytany przez Polki i Polaków twórca. 

Remigiusz Mróz aktywnie udziela się też w mediach społecznościowych. W środę, 5 października 2022, zapowiedział ogłoszenie ważnej wiadomości dla swoich fanów. Ma to nastąpić 6 października dokładnie o godzinie 13:00 - a więc w chwili, gdy poznamy nazwisko kolejnego laureata Nagrody Nobla. To właśnie w mediach społecznościowych autor ogłasza najważniejsze informacje, w tym – o premierach kolejnych książek. Wśród ostatnich nowości spod pióra Remigiusza Mroza znajduje się Werdykt, czyli 16 tom o warszawskiej prawniczce. W nowej części Joanna Chyłka zajmuje się sprawą kobiety oskarżonej o zabójstwo swojego dziecka.

Wcześniej w tym roku autor wydał także powieść Nie ufaj mu, czyli kontynuację bestsellerowej książki Wybaczam ci, która także doczekać ma się ekranizacji. Czytelnicy w tym roku poznali także Obrazy z przeszłości, kolejny tom o Sewerynie Zaroskim i Kai Burzyńskiej. Także i ta seria doczekać ma się ekranizacji. Z kolei zaraz na początku roku – 26 stycznia – ukazała się powieść Projekt Risese.

Powieść Wotum nieufności, która stanowi podstawę dla nadchodzącego serialu, kupić można w popularnych księgarniach poniżej: 

 

Tagi: Remigiusz Mróz, wotum nieufności,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wotum nieufności
Remigiusz Mróz9
Okładka książki - Wotum nieufności

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje