Precedens

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-09-16

Tom 12 cyklu Joanna Chyłka

Z mecenas Joanną Chyłką kontaktuje się polska aktorka, wielka gwiazda, która cieszy się ogromną sławą. Kobieta podejrzana jest o dokonanie brutalnego zabójstwa. Wszystkie dowody zdają się świadczyć przeciwko niej – udostępniła bowiem stream z popełnianego morderstwa w mediach społecznościowych. Aktorka twierdzi jednak, że to, co zrobiła, to morderstwo doskonałe i nie ma szans, by została za nie skazana!

Kup książkę Precedens

Opinie o książce - Precedens

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2020-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2020 ,

Na każdą nowa część o Chyłce i Zordonie czekam z niecierpliwością. Z „Precedensem” nie było inaczej. To już 12 tom z serii o dwójce prawników i przyznam, że chyba nigdy mi się nie znudzi. Ba! Z tego, co daje nam do zrozumienia autor, na tę serię trzeba szykować oddzielny regał.
Zawsze mam problem z napisaniem czegokolwiek, żeby nie spoilerować, bo wydaje mi się, że cokolwiek napiszę, odbiorę radość czytania osobom, które tę część wciąż mają przed sobą.
Tym razem Chyłka i Kordian otrzymują dość nietypową propozycję od jednej z polskich aktorem. Kobieta twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, chce, żeby prawnicy to obejrzeli, a następnie ją bronili. Kobieta uznaje, że nie może zostać skazana. Kiedy dochodzi do tragedii, której prawnicy nie mogli zapobiec, a śledczy mają niepodważalne dowody, aktora nie przyznaje się do winy i uważa, że popełniła zbrodnię doskonałą.
Dla mnie książki autora w większości są nieodkładalne. Z książkami z tej serii jest tak zawsze. Prawnicy dostali bardzo ciekawą sprawę i mimo że sami nie widzą powodu, dla którego powinni bronić aktorkę, robią to. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy i nikt nie ma wątpliwości, że są związane z tą sprawą. Akcja jak zawsze nie zwalnia do samego końca, wróciła dawna Chyłka, która nie biega po himalajskich górach bez aklimatyzacji i nie robi innych dziwacznych rzeczy. Jej poczucie humoru jest takie jak w pierwszych tomach, które podobało mi się najbardziej, a to, co się dzieje między Joanną a Kordianem to jak zawsze emocjonalny rollercoaster. Jednak są momenty, że wywody Chyłki na temat Zordona czytałam niemal z łzami wzruszenia i wielkim uśmiechem na twarzy, za co ogromnie dziękuję autorowi. Sami wiecie, jak Chyłka coś powie, to nie ma mocnych. Rozwiązanie sprawy było bardzo ciekawe, podobało mi się. Zawsze to jakaś nowa wiedza, mimo że pewne sprawy autor dostosował na potrzeby powieści. Kiedy już myślałam, że wiem, co potoczy się dalej, autor jak zawsze zaskoczył mnie czymś nowym. Jeśli chodzi o niektórych bohaterów, to cieszę się, że te sprawy zakończyły się właśnie w taki, a nie innych sposób, bo przez całą serię mamy możliwość budować w głowie wizerunek danych postaci. Zakończenie rewelacja! Nic więcej nie będę zdradzać. Wszystkim fanom #teamchylka życzę udanej lektury!

To chyba jeden z moich ulubionych tomów całej serii.
Moja ocena 10/10

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2020-09-21, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Remigiusz Mróz w najnowszej powieści, dwunastej o Chyłce, „Precedens” dotyka ważkiego problemu. Nie zdradzając napiszę tylko, co zrobić w przypadku gdy jedna z najnowocześniejszych metod badania i porównywania śladów zawodzi. Nie można wskazać sprawcy a tym samym skazać i sprawić aby sprawiedliwości stało się zadość. Nawet dzisiaj wróciła sprawa wypadku drogowego z ofiarą śmiertelną ale sprawcy nie można wskazać, ubolewa rodzina zmarłej dziewczyny. Widocznie i pozostałe badania porównawczo-identyfikujące zawiodły. Jest napięcie i ciekawość. No bo jak się można czuć, gdy dzwoni kobieta i mówi, że zabije. I faktycznie, mało tego publikuje materiał z egzekucji na portalu twierdząc, że popełniła zbrodnię doskonałą a ona będzie wolna. Całość powieści jest okraszona bardziej autentycznymi, niewymuszonymi dialogami, wręcz czasem ironicznymi. Autor też humorystycznie odnosi się do rzeczywistości co też daje poczucie, że to może się zdarzyć jutro …

To już 12 tom opowiadający o pani mecenas Joannie Ch. i jej wiernym partnerze - Kordianie O.
W tej części prawnicy mają niełatwą sprawę do wygrania (jak zawsze z resztą). Otóż ich klientka rzekomo przygotowała „zbrodnię doskonałą”. Oni nie do końca wiedzą na czym ta „doskonałość” miałaby polegać, bowiem wszystkie dowody świadczą przeciw Alinie K. No ale muszą uzbroić się w cierpliwość i tańczyć tak, jak im zagra podejrzana, bo wychodzi na to, że morderczyni od samego początku ma jakiś konkretny plan i cel... Tylko o co w tym wszystkim chodzi? Tymczasem nad kancelarią Żelazny&McVay zbierają się duże czarne chmury...
A co u naszej ukochanej pary prywatnie? No cóż... Chylka łysa a Zordon dość często dziwnie-spokojny. Nadal bohaterowie prowadzą destrukcyjny tryb życia.
W dalszym ciągu cięte riposty pani mecenas potrafią wywołać uśmiech na twarzy. Jednak warto też zwrócić uwagę na dominującą ilość chyłkowych obelg, co nie do końca może podobać się niektórym czytelnikom.

Ciekawa historia, ciekawe posłowie, dużo akcji, i niebezpiecznych chwil (jak w „Kontratypie” i na Annapurnie). Ta część bardziej mi się podobała od poprzedniej. Trudno było się od niej oderwać. Jestem ciekawa dalszych losów tej pary prawników. No i czy w końcu doczekam się ślubu i weselicha? I panny młodej w czarnym welonie, a w tle nie majteczek w kropeczki tylko prawdziwego brzmienia gitar przy kawałkach takich zespołów jak AC/DC czy Iron Maiden:)

Oczywiście polecam, jak zawsze. Ocena 6/6.

Ciekway pomysł, Sprawnt waesztat, ale już nie robi takiefod wtażenia jak wcześniej.

Kasacja
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Kasacja

Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat… Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa...

Horyzont zdarzeń
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Horyzont zdarzeń

Drugi tom kultowej sagi historycznej REMIGIUSZA MROZA! Historia o wielkiej miłości, niespodziewanych sojuszach i fali okrucieństw, która zalała...