Precedens

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-09-16
Tłumaczenie: brak

Tom 12 cyklu Joanna Chyłka

Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych.

Śledczy dysponują niepodważalnymi dowodami w postaci nagrania oraz śladów DNA – i nie mają wątpliwości co do winy aktorki. Ta jednak nie przyznaje się do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę i Kordiana, że w istocie popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana.

Kup książkę Precedens

Opinie o książce - Precedens

Chyłka i Zordon powracają!

Czas na recenzję kolejnej książki jednego z najpopularniejszych polskich autorów.

Zapewne większość z Was już zdążyła zauważyć, że jestem dość wymagającą czytelniczką i trudno schlebić moim gustom. Jest jednak pewien twórca, któremu to się udało. To właśnie  Remigiusz Mróz. Swoją przygodę z jego książkami rozpoczęłam w 2017 roku od serii z przebojową Joanną Chyłką i spółką.

Czy zbrodnia doskonała istnieje?

Tym razem  na bohaterów czekają kolejne perypetie i nowi wrogowie. Lecz jedno się nie zmienia: tupet i pewność siebie pani mecenas, które są jej atrybutami. Obserwujemy dojrzewanie emocjonalne Zordona i zaangażowanie w związek z niedoszłą patronką.

Do Joanny Chyłki zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Kobieta dopuściła się brutalnego morderstwa, a wszystko to transmitowała w mediach społecznościowych. Nie przyznaje się jednak do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę, że popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana.

W dotychczasowej twórczości ten płodny pisarz porusza wiele istotnych problemów społecznych: przemoc wobec kobiet, świadome zaginięcia ludzi, choroba psychiczna.

Nie do końca zgadzam się z kwestiami, które wypowiadają bohaterowie, niekiedy trącą ''myszką". Nie mam nic przeciwko feminatywom, bo o ile mecenaska jest do zaakceptowania, to  sędzini brzmi kuriozalnie. Poglądy prawnika też są jasne, ale wszystko to nie rzutuje zbytnio na ogólną ocenę książki.

Dużo się dzieje, akcja jest dynamiczna. Remigiusz Mróz znów nie zawodzi.

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2020-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2020 ,

Na każdą nowa część o Chyłce i Zordonie czekam z niecierpliwością. Z „Precedensem” nie było inaczej. To już 12 tom z serii o dwójce prawników i przyznam, że chyba nigdy mi się nie znudzi. Ba! Z tego, co daje nam do zrozumienia autor, na tę serię trzeba szykować oddzielny regał.
Zawsze mam problem z napisaniem czegokolwiek, żeby nie spoilerować, bo wydaje mi się, że cokolwiek napiszę, odbiorę radość czytania osobom, które tę część wciąż mają przed sobą.
Tym razem Chyłka i Kordian otrzymują dość nietypową propozycję od jednej z polskich aktorem. Kobieta twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, chce, żeby prawnicy to obejrzeli, a następnie ją bronili. Kobieta uznaje, że nie może zostać skazana. Kiedy dochodzi do tragedii, której prawnicy nie mogli zapobiec, a śledczy mają niepodważalne dowody, aktora nie przyznaje się do winy i uważa, że popełniła zbrodnię doskonałą.
Dla mnie książki autora w większości są nieodkładalne. Z książkami z tej serii jest tak zawsze. Prawnicy dostali bardzo ciekawą sprawę i mimo że sami nie widzą powodu, dla którego powinni bronić aktorkę, robią to. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy i nikt nie ma wątpliwości, że są związane z tą sprawą. Akcja jak zawsze nie zwalnia do samego końca, wróciła dawna Chyłka, która nie biega po himalajskich górach bez aklimatyzacji i nie robi innych dziwacznych rzeczy. Jej poczucie humoru jest takie jak w pierwszych tomach, które podobało mi się najbardziej, a to, co się dzieje między Joanną a Kordianem to jak zawsze emocjonalny rollercoaster. Jednak są momenty, że wywody Chyłki na temat Zordona czytałam niemal z łzami wzruszenia i wielkim uśmiechem na twarzy, za co ogromnie dziękuję autorowi. Sami wiecie, jak Chyłka coś powie, to nie ma mocnych. Rozwiązanie sprawy było bardzo ciekawe, podobało mi się. Zawsze to jakaś nowa wiedza, mimo że pewne sprawy autor dostosował na potrzeby powieści. Kiedy już myślałam, że wiem, co potoczy się dalej, autor jak zawsze zaskoczył mnie czymś nowym. Jeśli chodzi o niektórych bohaterów, to cieszę się, że te sprawy zakończyły się właśnie w taki, a nie innych sposób, bo przez całą serię mamy możliwość budować w głowie wizerunek danych postaci. Zakończenie rewelacja! Nic więcej nie będę zdradzać. Wszystkim fanom #teamchylka życzę udanej lektury!

To chyba jeden z moich ulubionych tomów całej serii.
Moja ocena 10/10

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2020-09-21, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Remigiusz Mróz w najnowszej powieści, dwunastej o Chyłce, „Precedens” dotyka ważkiego problemu. Nie zdradzając napiszę tylko, co zrobić w przypadku gdy jedna z najnowocześniejszych metod badania i porównywania śladów zawodzi. Nie można wskazać sprawcy a tym samym skazać i sprawić aby sprawiedliwości stało się zadość. Nawet dzisiaj wróciła sprawa wypadku drogowego z ofiarą śmiertelną ale sprawcy nie można wskazać, ubolewa rodzina zmarłej dziewczyny. Widocznie i pozostałe badania porównawczo-identyfikujące zawiodły. Jest napięcie i ciekawość. No bo jak się można czuć, gdy dzwoni kobieta i mówi, że zabije. I faktycznie, mało tego publikuje materiał z egzekucji na portalu twierdząc, że popełniła zbrodnię doskonałą a ona będzie wolna. Całość powieści jest okraszona bardziej autentycznymi, niewymuszonymi dialogami, wręcz czasem ironicznymi. Autor też humorystycznie odnosi się do rzeczywistości co też daje poczucie, że to może się zdarzyć jutro …

Kolejna część przygód Chyłki i Kordiana. Kolejna historia która brzmi nieprawdopodobnie i w zasadzie nie ma racji bytu. A jednak. Autor pisze o autentycznych sprawach które wydarzyly się naprawdę mimo że brzmią kosmicznie.

Po raz kolejny nie rozumiałam połowy słów wypowiadanych przez prawniczkę. I byłam w szoku ile można wymyślić nowych słówek. Szacun! Mimo że przy każdej kolejnej części o parze prawników mówię że już starczy, że już dość. To zawsze gdy widzę nową część na półce to nie mogę się doczekać kiedy ja przeczytam.

Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2021-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2021,

Ja jestem zakochana w serii o Chyłce. Osobiście każdą część chłonę po prostu namiętnie. Tak i teraz. Zaskakująca fabuła o możliwości wybronienia morderczyni. Ponieważ było to zaznaczone już dość szybko, więc na to się nastawiałam znając Chyłkę i Zordona, ale niejednokrotnie miałam takie zszokowane zatrzymanie - a może tym razem się nie uda? Trochę dramatycznie rozwinęła się sprawa kancelarii i dość zagmatwane wątki Konsorcjum, ciekawe co z tego wyjdzie... A najbardziej mnie ujęło to ustabilizowanie sytuacji uczuciowej/związkowej tej pary, bo strasznie chciałam, żeby juz sie tak ze sobą nie szarpali :) Jednak, kto to wie? Z chyłą wszystko możliwe...

Czy zbrodnia idealna istnieje? W Precednsie Remigiusz Mróz porusza ciekawe zagadnienie prawne. Książka wciąga niesamowicie. Byłam ciekawa zakończenia wątku Aliny. I chociaż zaczęłam domyślać się o co chodzi w przedstawionej tutaj zbrodni, to i tak nie mogłam doczekać się tego jak zakończy się pojedynek obrona kontra prokuratura. Książka super. Polecam i czekam na dalsze losy Chyłki. A sądząc po zakończeniu szykują się duże zmiany.

Czarna Madonna
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Czarna Madonna

Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś...

Zerwa
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Zerwa

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania...

Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch