reklama

Recenzja książki: Imperium

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Imperium to druga powieść Conna Igguldena z serii Złoty wiek, w której autor powraca do czasów antycznej Grecji i miast-państw. W najnowszym tomie historycznej sagi autor przedstawia losy jednego z największych greckich strategów – Peryklesa.

recenzja Imperium

W powieści Imperium przenosimy się do Grecji, gdzie w 464 r. p.n.e. dochodzi do makabrycznego trzęsienia ziemi, doszczętnie niszczącego Spartę. Osłabione miasto staje przed wyzwaniem odbudowy, jednak – co gorsza – musi odpowiedzieć na rodzący się bunt helotów, warstwy społecznej dawnej Lakonii, podporządkowanej do tej pory w całości Spartanom.

Kiedy wskutek nieporozumienia między władcami Sparty – Archidamosem a Plejstarchosem – do miasta wezwana zostaje pomoc ówczesnych sojuszników, w tym Ateńczyków, dochodzi do wewnętrznego spięcia między królami. Unoszący się honorem Plejstarchos odrzuca pomoc ze strony Ateńczyków, a ci, odprawieni z kwitkiem, powracają do ojczyzny.

Kilkadziesiąt lat później ateńskim strategiem zostaje Perykles, a sprytne miasto-państwo rozpoczyna budowę muru, dzięki któremu już nigdy Ateny nie będą musiały obawiać się najazdu ze strony Sparty. Ambitny i przemyślan plan Peryklesa zostaje poddany próbie, gdy w 431 r. p.n.e. rozpoczyna się wojna peloponeska, a w Atenach wybucha straszliwa w skutkach epidemia.

Imperium Conna Igguldena to opowieść, która zabiera czytelników w bardzo odległą przeszłość. Przeszłość, o której najczęściej wiemy bardzo niewiele i która kojarzy nam się z garścią suchych faktów poznanych w szkole. Tymczasem Iggulden pokazuje, że historię opowiadać można jak fabułę dobrego filmu (nie tylko historycznego).

Przede wszystkim warto podkreślić jednak, że Imperium nie jest książką w ścisłym znaczeniu historyczną. Autor faktycznie bazuje na historii wojny peloponeskiej i korzysta z historycznych źródeł, jednak jego zamiarem nie jest tworzenie kolejnej monografii poświęconej temu konfliktowi. Sam zauważa to zresztą i podkreśla pod koniec Imperium. Godna uwagi jest końcowa nota historyczna, w której autor wskazuje miejsca, w których dokonał historycznych uproszczeń czy przeskoków w linii czasowej. Tworząc fikcję historyczną, Conn Iggulden stara się raczej przybliżyć czytelnikom przyczyny konfliktu obu państw-miast oraz istotne w tamtym czasie postaci, obierając za centralnego bohatera opowieści Ateńczyka Peryklesa.

Posiłkując się autentycznymi wydarzeniami i postaciami historycznymi, ale też dokładając własne elementy narracyjne i chwyty literackie, autor tworzy opowieść, w którą z jednej strony łatwo uwierzyć, a z drugiej która pozostaje dla czytelnika atrakcyjna. Warte zauważenia jest to, że mimo nagromadzenia faktów i zdarzeń, narracja pozostaje klarowna i zachęcająca do lektury. Pomaga w tym także umieszczony na początku powieści swoisty słowniczek, przewodnik po miejscach, terminach i bohaterach.

Najnowsza książka Conna Igguldena, choć nie jest w stu procentach literackim odpowiednikiem hollywoodzkich produkcji takich jak film 300, to z całą pewnością widzom tego typu produkcji przypadnie do gustu. Imperium stanowi także doskonały przykład tego, jak ogromną siłę ma storytelling, bo przecież za każdą dobrą historią stoi jej autor. Conn Iggulden swą najnowszą powieścią potwierdza, że jest w znakomitej formie.

Kup książkę Imperium

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Imperium
Książka
Imperium
Conn Iggulden
Inne książki autora
Imperator. Pole mieczy
Conn Iggulden0
Okładka ksiązki - Imperator. Pole mieczy

Trzeci tom cyklu ,,Imperator"  wypełniają dalsze dzieje słynnego Rzymianina: po zawiązaniu triumwiratu z wodzem Pompejuszem i finansistą Krassusem...

Imperator. Śmierć królów
Conn Iggulden0
Okładka ksiązki - Imperator. Śmierć królów

Drugi tom cyklu ,,Imperator" wypełniają barwne, pełne niebezpieczeństw dzieje młodego Juliusza Cezara: porwanie przez piratów i spektakularne wyswobodzenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy