Najciekawsze premiery książek we wrześniu 2022

Data: 2022-09-02 10:49:45 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Lato dobiega końca, uczniowie wracają do szkół, a do księgarń - trafiają kolejne nowości. Oferta wydawnicza wydawców już niebawem poszerzy się o kolejne powieści obyczajowe, kryminały czy romanse. Nie zabraknie także sporej dawki literatury faktu i reportażu. Co jeszcze czeka na czytelników w nadchodzących dniach? Sprawdzamy, jakie książki pojawią się na półkach księgarń we wrześniu.

Obrazek w treści Najciekawsze premiery książek we wrześniu 2022 [jpg]

Koniec lata i początek jesieni to niezwykle specyficzny moment. W powietrzu czuć jeszcze zapach wakacji, jednak wieczory robią się coraz chłodniejsze, a to dobry moment na to, by zagłębić się w lekturze. W tym miesiącu oferta wydawnictw jest naprawdę zróżnicowana, dlatego też przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych premier książkowych września!

Premiery 6 września 2022

Potknięcia miłości – Anna Wojtkowska-Witala

Już 6 września w księgarniach pojawi się najnowszy romans autorstwa Anny Wojtkowskiej-WitaliPotknięcia miłości to kolejna książka autorki wydana nakładem Wydawnictwa Lucky.

Powieść opowiada o wyjątkowej znajomości dwóch zranionych osób. Hanna Trzcińska jest początkującą pisarką, która nie umie znaleźć stałej pracy. Dzieli dom z rodzicami i rodziną brata. Z uporaniem się z rzeczywistością pomaga jej bieganie, które pozwala oczyścić głowę i zapomnieć o problemach.

Piotr Konarski to aktor, który kilka lat temu przestał brać udział w filmach. Zdecydował się zamieszkać z dala od ludzi, adaptując przy tym bezdomne rodzeństwo – Dorotę i Marka Aureliusza.

Znajomość Hani i Piotra rozpocznie się od kłótni. Żaden z nich nie liczy na kolejne spotkanie. Jednak przez splot niefortunnych zdarzeń będą musieli zamieszkać w jednym domu. Czy ta dwójka zapała do siebie głębszym uczuciem?

Czarny flaming – Dean Atta

Czarny flaming to książka nagrodzona jedną z ważniejszych nagród społeczności LGBTQ – Stonewall Book Award. Została napisana przez poetę i aktywistę Deana Attę, aw  Polsce wydana zostanie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Publikacja jest głosem młodego pokolenia i opowiada o tym, co znaczy być wolnym.

Michael od dziecka miał problem ze zrozumieniem własnej tożsamości. Czuł, że nie jest taki jak inni. Miał tylko mamę, zwykle wolał bawić się lalkami Barbie. Chłopak przez lata poszukiwał swojego ja. Jego droga była wypełniona zarówno porażkami, jak i sukcesami. Czuł miłość i był odrzucany. Odkrył kolorowy świat drag i z miejsca się w nim zakochał. 

Jest to współczesna poezja doceniana przez czytelników na całym świecie. Śmiała, radosna i pełna pasji powieść o szukaniu swojej własnej prawdy.

Premiery 7 września 2022

Baśniowa opowieść – Stephen King

W tym miesiącu na polskim rynku książkowym ukaże się też kolejna książka króla horroru – Stephena KingaBaśniowa opowieść już 7 września pojawi się w księgarniach. Jak wiele innych powieści autora, tak też i ta została wydana przez wydawnictwo Albatros.

Najnowsza powieść Kinga nie jest ani kryminałem, ani horrorem. Baśniowa opowieść to powieść fantasy, która przedstawia historię siedemnastolatka Charliego. Chłopak bardzo szybko musiał dorosnąć: jego matka zginęła w wypadku, a ojciec popadł w alkoholizm. 

Jakiś czas temu nastolatek poznał psa Radara i jego starszego pana – Howarda Bowditcha. Szybko zaprzyjaźnił się z tą dwójką. Pomagał staruszkowi w różnych pracach w rezydencji. Po jego śmierci otrzymał w spadku… wszystko, co należało do przyjaciela. Okazało się, że w posiadłości na wzgórzu znajduje się portal do innego świata. To tam toczy się walka między dobrem, a złem. Charlie będzie musiał wkroczyć do gry. W końcu w tej wojnie może ulec zniszczeniu również jego świat. 

Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim – Maciej Kraszewski

Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim to książka autorstwa Macieja Kraszewskiego, wieloletniego przyjaciela duchownego. 23 września w kinach ma się natomiast pojawić film Johnny, który bazuje na powieści. 

Jest to opowieść, która wzrusza i łamie wszelkie stereotypy. Opowiada o przyjaźni ponad podziałami. Jan Kaczkowski był duchownym o wielkim sercu. Bez względu na wszystko starał się pomagać innym. Często pod swoje skrzydła brał młodych i gniewnych chłopaków. Jednym z nich był Patryk Galewski. W wieku 12 lat dopuścił się pierwszego przestępstwa. Zgodnie z wyrokiem sądu trafił do pracy w hospicjum. To tam poznał duchownego, który na zawsze odmienił jego życie. 

Zabawna, pełna sarkazmu, ale równocześnie wzruszająca książka o przyjaźni, wierze i życiu. Pokazująca jak istotni są ludzie, którzy potrafią wyciągnąć do nas pomocną dłoń bez oceniania, czy krytykowania. 

Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie – Mykoła Riabczuk

W tym miesiącu premierę ma również ukraiński bestseller Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej UkrainiePublikacja nagradzana i dodrukowywana w trakcie wojny została napisana przez Mykoła Riabczuka i w Polsce wydana nakładem wydawnictwa Znak.

To wyjątkowa książka, która daje nadzieje i wiarę o wygranej wojnie. Pokazuje również w jaki sposób ten konflikt się narodził. Autor pisze o wolności i patriotyzmie.

To równocześnie przewodnik po historii Ukrainy, tożsamości i wyzwaniach, jakie są stawiane przed tym krajem.

Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza – Hannah Jane Parkinson

Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza to pierwszy w tym zestawieniu poradnik. Został napisany przez felietonistkę Hannah Jane Parkinson.

Książka jest zbiorem krótkich tekstów. Każdy z nich mówi o tym, z czego warto się cieszyć podczas codziennego życia.

Publikacja, napisana w zabawny i lekki sposób, to niezwykle przyjemna i pozwala spojrzeć na świat trochę bardziej przychylnym okiem. Ma w sobie dużo ciepła i czułości. 

Premiera książek od 21 września 2022

Ekokomiks. Po co nam bioróżnorodność? – Daniel Casanave

Tym razem mamy do czynienia z ważną publikacją dla najmłodszych Ekokomiks. Po co nam bioróżnorodność? został wydany przez wydawnictwo Debit i w prosty sposób wyjaśnia sprawy dotyczące ekologii i świata przyrody. 

Publikacja pozwala dzieciom w łatwy sposób zrozumieć, czym jest bioróżnorodność. Tłumaczy, jak wiele wspólnego mają ze sobą gwiazdy, atomy oraz wszystkie istoty żywe. Komiks rozbudza wyobraźnię dziecka i w łatwy sposób tłumaczy trudne kwestie. 

Premiera książek od 28 września 2022

Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze – Martina Winkelhofer

Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze to najnowsza książka o cesarzowej Austrii. Została napisana przez Martinę Winkelhofer – historyczkę i autorkę. 

Cesarzowa Elżbieta była jedną z najbardziej uwielbianych władczyń swoich czasów. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Niewiele. Mit Sisi został wykreowany dopiero po jej śmierci. Wcześniej nie była zbyt lubiana przez poddanych. Nienawidziła przebywać na dworze i ciągle poszukiwała wolności. Miała obsesję na punkcie piękna, jednocześnie zmagając się z depresją. 

Autorka stara się zrekonstruować codzienność młodej Sisi, która dopiero co przybyła na dwór wiedeński. Przeanalizowała tysiące źródeł, by stworzyć jak najbardziej wiarygodny portret cesarzowej Elżbiety. Jaka naprawdę była Sisi?

Królowa balu – Nana Bekher

Królowa balu to pełen namiętności i nienawiści erotyk autorstwa Nany Bekher. W Polsce został wydany przez wydawnictwo Illuminatio.

Wszystko zaczęło się jeszcze w liceum. Scarlett była gwiazdą szkoły i bez problemu zdobyła koronę królowej balu. Nie miała sobie równych. W tym samym czasie nieśmiały Jason był w niej coraz mocniej zauroczony. Pewnej nocy para zbliżyła się do siebie, a to wszystko przez przegrany zakład. Następnie Scarlett zdecydowała się ośmieszyć chłopaka przed całą szkołą.

Po ośmiu latach wracają do rodzinnego miasteczka, każdy z innych przyczyn. Przez ten czas zdecydowanie się zmienili: Jason nie jest już tym samym chłopakiem co kiedyś - zyskał na pewności siebie i wyprzystojniał, z kolei Scarlett nie jest zadowolona z tego jak potoczyło się jej życie. Teraz jednak pragnie naprawić błędy z przeszłości. 

I choć mówi się, że czas leczy rany, to Jason wciąż pragnie zemścić się na Scarlett. Jednak czy będzie w stanie zrealizować swój plan, gdy dowie się, co skoniło kobietę do powrotu?

Fall in love – Marika Krajniewska

Fall in love kolejna książka wydana przez Iluminatio, a stworzona przez Marikę Krajniewską.

Akcja książki została umieszczona w słynącym z pierników Toruniu. Jej głównymi bohaterami są Jagoda i Adam. Żadne z nich nie szuka teraz miłości. On nadal ma w pamięci trudne wydarzenia z dzieciństwa, a ona niedawno się rozwiodła.

Przypadkowe spotkanie w cukierni należącej do Adama sprawia jednak, że na własnej skórze przekonują się, co to znaczy jesienna miłość. Czy bohaterowie będą mieli odwagę zacząć coś nowego i spróbować stawić czoła swoim uczuciom?

Zaraz wracam – Liliana Fabisińska

Tymczasem Purple Book przygotowało dla czytelników ciekawą propozycję, a mianowicie thriller romantyczny Zaraz wracam. Książka została napisana przez Lilianę Fabisińską i opowiada o intrygujące włoskiej przygodzie.

Gabrysia udała się w romantyczną podróż przedślubną. Wspaniała wycieczka szybko zmienia się w koszmar, kiedy dziewczyna zostaje oszukana i pozbawiona wszelkich rzeczy osobistych. Zmuszona do pilnego powrotu do kraju, kobieta przemierzy wiele włoskich zaułków .

Kiedy wreszcie uda jej się wrócić do Warszawy, przekona się, że nic już nie jest takie samo, a włoska przygoda odmieniła ją na zawsze. I sprawiła, że pokochała kogoś zupełnie innego niż swojego narzeczonego.

Truskawkowy blond – Edyta Prusinowska

Truskawkowy blond to książka, na którą czekało wielu miłośników Edyty Prusinowskiej, znanej też pod pseudonimem Eniiablog.

Powieść opowiada o dwójce chłopaków. Juwon jest koreańskim idolem, który ma zakaz randkowania. Długo pracował na swoją karierę, biorąc udział w wyczerpujących treningach i rezygnując z przyjemności.

Z kolei Gabriel, znany też jako Yung Gogh, to osiemnastoletni raper, który teraz co prawda mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak większą część życia spędził w Polsce. Chce zapomnieć o bolesnej przeszłości, nie wierzy też w miłość, stawiając na pierwszym miejscu przelotne znajomości. 

Chłopacy poznają się zupełnym przypadkiem, jednak już po jednym wspólnym wieczorze spędzonym w Los Angeles czują, że są dla siebie kimś więcej, niż nowymi znajomymi. Obaj będą musieli pokonać sporo przeciwności losu, by móc być razem. Czy im się to uda?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje