Baśniowa opowieść

Data wydania: 2022-09-07
Tytuł oryginału: Fairy Tale
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Janusz Ochab

Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku, którego sprawca zbiegł. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego. W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec...
Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią - tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.
Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i - czy tego chce, czy nie - podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Baśniowa opowieść

Opinie o książce - Baśniowa opowieść

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2022-10-09,

Mistrz powieści grozy przyzwyczaił swoich czytelników do długiego budowania nastroju, powolnego odkrywania kart, opisywania całego otaczającego głównego bohatera świata oraz jego skomplikowanej przeszłości. Dopiero kiedy prawie każdy czytelnik domyśli się co będzie clou lektury autor włącza kolejny bieg i szybko zanurzamy się we „właściwą” część książki. I dopiero tutaj zostajemy wciągnięci poprzez fabułę i prawie przywiązani do fotela przez pomysłowo skonstruowaną fabułę.
Tym razem jest podobnie. Przebijamy się początkowo przez wątki obyczajowe czyli trudne dzieciństwo głównego bohatera Charliego Reada. Dowiadujemy się jak stracił matkę, jak pomagał ojcu wyjść z alkoholizmu po śmierci żony, o tajemniczym odludku z końca miasteczka - panu Howardzie Bowditchu i jego podupadłej rezydencji oraz wypadku który go spotkał, o rodzącej się przyjaźni Charliego do Howarda i jego psa Radara, aby wreszcie dowiedzieć się co skrywa szopa Bowditcha.
Dla każdego wytrwałego i przyzwyczajonego do sposobu budowania atmosfery w książkach przez pana Kinga albo fanów fantastyki przebrnięcie przez obyczajowy początek będzie jak zrywanie kolejnych warstw kolorowego papieru z urodzinowego prezentu. Zbyteczne marnowanie czasu ale konieczne ponieważ to co kryje się w środku warte jest tego poświęcenia.
Nagrodą dla wytrwałych jest baśniowa wręcz opowieść z gatunku fantasy z niewielkimi elementami grozy w tle przy której jednak czytelnik będzie przyjemnie spędzał czas, uśmiechając się schodząc po kolejnych (185) nierównych schodach w szopie Bowditcha.

Charlie poznaje pewnego staruszka z kturym sie zaprzyjaznia. Po smierci przyjaciela nastolatek otrzymuje testament a w nim klucz do swiata ruwnoleglego. Czy mozna marzyc o lepszym prezencie .Jednak nie jest to swiat piekny i mily ale pelen grozy i nie majacy nic wspolnego ze swiatem  basniami jaki znamy. Ksiazka wciagajaca i zaskakujaca do momentu przejscia chlopaka w ruwnolegly swiat bo potem juz tylko nuda i nic ciekawego .Wole ksiazki tego autora w innym wydaniu.

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-10-11, Ocena: 3, Przeczytałam, Fantasy,

Pierwsze spotkanie z autorem. Uczucia mam mieszane. Warsztatowo to jest bardzo dobre, gorzej z treścią i fabułą. Raczej powieść dla nastolatków, rozwój akcji bardzo przewidywalny. Na pewno spodoba się tym którzy lubią kalki, cała fabuła oparta jest na odniesieniach do baśni będących kanonem klasyki, przy czym autor przywołuje stale źródła, jakby czytelnik spadł z księżyca albo nigdy nie był dzieckiem. Cóż, można przeczytać, ale niekoniecznie.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2022-10-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

,,Baśniowa opowieść" to cudowna historia o przyjaźni, lojalności, oddaniu i dotrzymywaniu obietnic. Opowieść o odwadze i poświęceniu, a także mroku skrywającym się w sercu każdego z nas. Piękna, brawurowa i na długo zapadająca w pamięci - do tego stopnia, że za pewne jeszcze nie raz do niej powrócę. Mówiąc krótko: gorąco polecam wam tę książkę. Dajcie się porwać i przeżyjcie prawdziwą przygodę!

-------------

recenzja: https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-basniowa-opowiesc-stephen-king/

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-09-28, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Jak na baśniową opowieść, zdecydowanie brakuje w niej... magii. O ile "Billy'ego Summersa" przeczytałam z czystym zachwytem, ciesząc się, że Król jest w jak dobrej formie, o tyle "Baśniowa opowieść" rozczarowała mnie straszliwie.

Początek był obiecujący, choć rozkręcał się długo. Paradoksalnie zaczęłam nudzić się w momencie w którym bohater, Charlie, opuścił swój świat i rozpoczął przygodę w Tym Innym. Brnęłam jak przez wysychające, gęste bagno. To po prostu nie jest "TO". Pozostaje mi czekać na kolejne odsłony prozy Mistrza albo wracać do książek starszych, ale o ileż lepszych.

"Baśniowa opowieść" to, moim zdaniem, kompletnie zmarnowany potencjał. Uwielbiam nawiązania do baśni i starych opowieści, więc tym bardziej boli mnie to, że nowa książka Kinga jest po prostu przeciętna. Dla zagorzałych fanów.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-09-13, Ocena: 4, Przeczytałem,

CHARLIE W KRAINIE CZARÓW

Czytając ,,Baśniową opowieść" - a w odróżnieniu od większości współczesnych książek Kinga naprawdę dobrze się ją czyta - trudno nie odnieść wrażenia, że King wziął na warsztat raz jeszcze motywy, nad którymi rozpisywał się w ,,Talizmanie" czy ,,Oczach smoka", pożenił je z ,,Alicją w krainie czarów" i zrobił z tego siedemsetstronicową cegłę. Efekt? Znamy to już, znamy to wszystko, czytaliśmy nie raz, czasem odnosimy wrażenie, że to taki kryzys wieku średniego podlany tęsknotą za magią dzieciństwa, a jednak wciąż jest dobre. Na pewno lepsze od trylogii ,,Gwen", jakościowo bliższe ,,Instytutowi" i mające w sobie sporo z dawnego Kinga.

Charlie to nastolatek, jakich wielu. W szkole nieźle sobie radzi, w sporcie jeszcze lepiej, tylko że w życiu nie do końca wyszło mu tak, jakby sobie życzył: matka zginęła przed laty w wypadku, ojciec się rozpił, a on zmuszony jest radzić sobie sam najlepiej, jak umie.

I wkrótce ta życiowa wiedza, całe to doświadczenie, może mu się przydać. Chłopak dziedziczy bowiem posiadłość po zmarłym odludku, dla którego dotąd wykonywał różne prace. Posiadłość, a wraz z nią tajemnice szopy, która prowadzi do innego świata: świata fantastycznego, ale i niebezpiecznego. Co gorsze to na jego barkach spocznie ciężar zadania ratowania dwóch światów. Czy sobie poradzi?

Martwa strefa
Stephen King0
Okładka ksiązki - Martwa strefa

Młody nauczyciel angielskiego Johnny Smith uważa się za człowieka szczęśliwego. Ma ukochaną dziewczynę, jest lubiany przez uczniów i jest przekonany...

Dallas '63
Stephen King0
Okładka ksiązki - Dallas

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy'ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Gdyby można...

Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska