Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza

Świeża pościel. Parujący kubek herbaty. Ulice miasta opustoszałe w długi weekend. Przeczekiwanie deszczu. Pocałunki. Szelest jesiennych liści. Ustawianie statusu ,,poza biurem".

A TOBIE CO SPRAWIA PRZYJEMNOŚĆ?

Hannah Jane Parkinson, felietonistka ,,Guardiana", to ekspertka od smakowania życia. Jej zbiór krótkich, błyskotliwych tekstów jest jak pudełko czekoladek - a każda z nich okazuje się cudowną, bezpretensjonalną lekcja tego, jak czerpać przyjemność z najzwyklejszych rzeczy.

Ta książka jest jak balsam dla duszy - pięknie napisana, czuła, mądra, zabawna i pełna ciepła. Miejcie ją zawsze przy sobie, by sięgać po nią, gdy tylko będziecie potrzebowali poczuć, że świat jest lepszym miejscem.

Nigella Lawson

Uwielbiam to, jak pisze Parkinson - zawsze zabawnie, szczerze i z dużą wnikliwością.

David Nicholls

Parkinson ma dar patrzenia na codzienne sprawy zupełnie świeżym okiem. Jej książka to idealna lektura na każdy dzień.

Jojo Moyes

Informacje dodatkowe o Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-07

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza

Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza - opinie o książce

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-10-12, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

W moje ręce trafiła rewelacyjna książka autorki Hannah Jane Parkinson pt. "Drobne przyjemności. Czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza". Autorka, w krótkich tekstach pokazuje, jak czerpać przyjemność i radość z małych rzeczy.
Gwarantuję Wam, że po jej przeczytaniu zaczniecie doceniać drobne rzeczy, które dostarczają Wam radość, a nawet tego nie zauważacie i nie doceniacie w życiu codziennym.
Lody, świeża pościel, wyglądanie przez okno, jesienne liście, zwierzęta, rozmowy telefoniczne, czytanie na plaży podczas wakacji, dobra kawa, kino, wizyta w salonie fryzjerskim, powroty do domu, fotografia... To błahe rzeczy, ale każdemu z nas mogą sprawić wiele przyjemności.
Jestem zachwycona tą książką i polecam gorąco!
Zapewniam, że ta książka zainspiruje Was do szukania przyjemności.
Ja uwielbiam jesienne spacery z moim psem, napić się smacznej kawy w fajnym towarzystwie, robić zdjęcia, czytać książki, a Wy :)

„Lepiej zapalić świecę niż przeklinać ciemność”

Każdemu z nas należą się chwile przyjemne i radosne. Każdy oczekuje od życia odrobiny szczęścia, które często jest ukryte w małych rzeczach. Prawie niewidzialnych. Prawie niedostrzegalnych. Prawie nic nie znaczących. A jednak nie do końca tak jest. Te małe codzienne znaki niosą niesamowite pokłady energii i radości. Ale czy my je dostrzegamy? Czy w ogóle chcemy je widzieć? Właśnie, wystarczy szeroko otworzyć oczy i zerknąć wokół siebie. Na wyciągnięcie ręki są obok nas rzeczy, zjawiska, gesty niosące radość i przyjemność …

Hannah Parkinson w sposób bardzo jednoznaczny i prosty oprowadza czytelnika po codziennym świecie, wskazuje gestem rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, a które gdzieś nam umykają, nie zauważamy ich. A naprawdę można się cieszyć ze wszystkiego, trzeba mieć tylko tę umiejętność. Zwłaszcza w chwilach, gdy życie nas dociska i doświadcza. Gdy trzeba walczyć z przeciwnościami losu. Wtedy warto żyć zasadą, że małe rzeczy mogą sprawiać przyjemności. Ale tę cechę nie każdy posiada, ale każdy może ją w sobie wyrobić. Jesienny spacer po parku, czysta i pachnąca pościel, radość z powrotu do domu, delektowanie się aromatyczną herbatą czy zapach mięty. Nie będę przytaczać więcej przykładów, sami dowiedzcie się, jak można sprawić sobie radość, nie ponosząc żadnych nakładów finansowych …

Drobne przyjemności to zbiór bardzo krótkich, ale jak bardzo treściwych felietonów, czasami ironicznych i prześmiewczych, czasami poważnych i smutnych. Ale na pewno są one cennym źródłem czerpania radości z życia, korzystania z pełni jego uroków. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie potrafi, na pewno po lekturze tych obrazów słownych, taką umiejętność nabędzie.

Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ta pozycja pomoże pokonywać codzienne, często błahe zawirowania. Ją należy mieć zawsze przy sobie i w trudnej chwili otworzyć na dowolnej stronie. Nie trzeba jej czytać po kolei, każdy felieton to odrębna lekcja i wskazówka. Zarówno gdy jest zimno i deszczowo, jak i świeci mocne słońce, zerknij do niej. Gdy jesteś przekonany, że życie z ciebie kpi, skorzystaj z niej. Zauważ to, co dotychczas było dla ciebie niewidzialne, albo czego nie chciałeś zobaczyć. Żyj pełnią życia i korzystaj z jego uroków, mając zawsze pod ręką Drobne przyjemności.

Polecam, cenna lekcja afirmacji codzienności, dostrzegania słońca w ulewny deszczowy dzień. W każdej chwilowej słabości i niemocy można zauważyć promyk nadziei. Tylko od was zależy, jak długi i wytrwały on będzie …

Ostrzegam, to lektura, która zmieni wasze życie … Czy jesteście gotowi podjąć to wyzwanie?