Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Autor: Sławomir Krempa
News - Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Trwa świetna passa Olgi Tokarczuk. Niedawno jako pierwsza Polka w historii wspólnie z tłumaczką Jennifer Croft odebrała Międzynarodową Nagrodę Bookera, teraz zaś została nominowana do kolejnego wyróżnienia światowej rangi. Powieść Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się na liście pretendentek do National Book Award 2018 w kategorii Translated Literature (literatury przetłumaczonej na język angielski). To nowa kategoria – w 2018 roku nagroda zostanie w niej przyznana po raz pierwszy.

National Book Awards to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, ustanowione w 1936 roku. Od 1950 otrzymywali je autorzy amerykańscy za wydaną w danym roku publikację w czterech kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa. W historii nagradzano między innymi Williama Faulknera, Philipa Rotha czy Johna Updike'a. Kategorię „Translated Literature" ustanowiono w 2018 roku. 

10 października poznamy tegorocznych finalistów, a 14 października odbędzie się wręczenie nagrody, które będzie można śledzić online. Nagrodzonych wybiera pięcioosobowe eksperckie jury. Każdy z laureatów otrzyma 10 tys. dolarów nagrody oraz statuetkę.  

  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bieguni
Olga Tokarczuk