Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Autor: Sławomir Krempa
News - Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Trwa świetna passa Olgi Tokarczuk. Niedawno jako pierwsza Polka w historii wspólnie z tłumaczką Jennifer Croft odebrała Międzynarodową Nagrodę Bookera, teraz zaś została nominowana do kolejnego wyróżnienia światowej rangi. Powieść Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się na liście pretendentek do National Book Award 2018 w kategorii Translated Literature (literatury przetłumaczonej na język angielski). To nowa kategoria – w 2018 roku nagroda zostanie w niej przyznana po raz pierwszy.

National Book Awards to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, ustanowione w 1936 roku. Od 1950 otrzymywali je autorzy amerykańscy za wydaną w danym roku publikację w czterech kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa. W historii nagradzano między innymi Williama Faulknera, Philipa Rotha czy Johna Updike'a. Kategorię „Translated Literature" ustanowiono w 2018 roku. 

10 października poznamy tegorocznych finalistów, a 14 października odbędzie się wręczenie nagrody, które będzie można śledzić online. Nagrodzonych wybiera pięcioosobowe eksperckie jury. Każdy z laureatów otrzyma 10 tys. dolarów nagrody oraz statuetkę.  

  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bieguni
Olga Tokarczuk
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wszechświaty
Leonardo Patrignani
Wszechświaty
Święta dobrych życzeń
ks. Jan Twardowski
Święta dobrych życzeń
Franek i miotła motorowa
Agnieszka Frączek
Franek i miotła motorowa
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Brigitte Wilmes-Mielenhausen
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Pokaż wszystkie recenzje