Olga Tokarczuk na krótkiej liście International Dublin Literatury Award

Data: 2020-09-03 11:43:45 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Noblistka Olga Tokarczuk znalazła się na krótkiej liście nominowanych do tegorocznej nagrody International Dublin Literatury Award przyznawanej co roku przez władze Dublina. 

Obrazek w treści Lista tytułów zakwalfiikowanych na "krótkiej liście" nagrody / dublinliteraryaward.ie

Olga Tokarczuk, polska noblistka, otrzymała kolejną nominację do międzynarodowej nagrody literackiej. Tym razem znalazła się wśród finalistów na tak zwanej „krótkiej liście” International Dublin Literatury Award. Nagroda przyznawana jest od 1996 r. twórcom za publikacje, które napisane zostały w j. angielskim lub wydane zostały w angielskim przekładzie. 

Czytaj także: Olga Tokarczuk z kolejną międzynarodową nagrodą

Do krótkiej listy zakwalifikowanych zostało łącznie 10 tytułów.  Olga Tokarczuk nominowana została za powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych. Publikacja przedstawia losy Janiny Duszejko, emerytowanej nauczycielki, żyjącej w harmonii ze zwierzętami swojej małej wioski. Kiedy w miasteczku dochodzi do tajemniczego morderstwa, Duszejko staje się jednocześnie podejrzaną, jak i śledczą. 

Za przekład tytułu Tokarczuk odpowiedzialna jest Antonia Lloyd-Jones. Tłumaczka odpowiada za wiele popularnych przekładów – m.in. publikacji Jarosława Iwaszkiewicza, Wojciecha Tochmana, Ryszarda Kapuścińskiego, Jacka Dehnela czy Mariusza Szczygła. 

Czytaj także: Film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk już niebawem

Oprócz noblistki, wśród nominowanych znalazła się także Anna Burns za powieść Milkman. Autorka za tę powieść w 2018 r. otrzymała nagrodę Man Booker Prize for Fiction. Finalistą został także Edouard Louis, francuski pisarz, za publikację Historia przemocy. Książka w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza.

Nagroda International Dublin Literatury Award organizowana jest przez władze Dublina. Nominacje do nagrody zgłaszane są przez biblioteki publiczne ze 177 krajów całego świata.  W 2019 r. nagrodę otrzymała Emily Ruskovich. Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy euro. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Prowadź swój pług przez kości umarłych

Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko - kiedyś...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje