Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla!

Data: 2019-10-10 09:50:03 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla!

10 października odbyło się ogłoszenie wyników tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019. Otrzymali je Olga Tokarczuk i Peter Handke. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest co roku przez Akademię Szwedzką osobom, które stworzą najbardziej wyróżniające się dzieła w kierunku idealistycznym.

Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się o godzinie 13:00 w czwartek, 10 października. Wyjątkowo w tym roku przyznano aż dwa odznaczenia – jedno za rok 2018,  jedno za 2019, wszak w ubiegłym roku - ze względu na skandal wywołany przez męża jednej z członkiń Akademii,  Akademia Szwedzka postanowiła zrezygnować z organizowania imprezy.

Czytaj także: Kulisy literackiej Nagrody Nobla 2019! 

Nagrody Nobla 2019 - kto wygrał? 

Kim są laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 i 2019? Podczas gali, która odbyła się o godzinie 13:00 poznaliśmy nazwiska nagrodzonych twórców. Są nimi: 

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018: Olga Tokarczuk 

Olga Tokarczuk literackiego Nobla otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją ukazuje przekraczanie granic jako formę życia. Werdykt wydaje się wyraźnie wskazywać na powieść Bieguni, za którą Tokarczuk otrzymała ostatnio Nagrodę Bookera. 

Olga Tokarczuk
fot. Borys Nieśpielak / DeFacto

Bieguni Olgi Tokarczuk to opowieść o tym, że podróżowanie i przekraczanie granic jest dziś – być może – jedynym sposobem, by żyć. To książka ważna, ale nierówna – miejscami zachwycająca głębią, językiem, sposobem prowadzenia narracji, miejscami popadająca w tanią publicystykę i traktująca poruszane tematy zdecydowanie zbyt pobieżnie.

- recenzja książki Bieguni

Oto, jak Akademia Szwedzka przybliża nagrodzoną w tym roku pisarkę w poście na Facebooku: 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie w Polsce, a dziś mieszka we Wrocławiu. Jej rodzice byli nauczycielami, jej ojciec pracował także jako bibliotekarz szkolny. W bibliotece czytała prawie wszystko, co mogła zdobyć i to w tym miejscu rozwinęła swój literacki apetyt. Po studiach psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim zadebiutowała jako pisarka w 1993 roku z Podróżą ludzi Księgi („The Journey of the Book-People”). Prawdziwym przełomem była jej trzecia powieść Prawiek i inne czasy z 1996 („Primeval and Other Times”, 2010). Powieść ta jest doskonałym przykładem nowej literatury polskiej wydanej po 1989 roku, opierającej się na osądzie moralnym i niechętnej do reprezentowania sumienia narodu. Zamiast tego przedstawiająca niezwykły dar wyobraźni z wysokim stopniem artystycznego wyrafinowania.

Najwybitniejsze dzieło Tokarczuk to imponująca powieść historyczna Księgi Jakubowe z 2014r. („The Books of Jacob”). Kolejny raz pisarka zmieniła swój styl i gatunek oraz poświęciła kilka lat na poszukiwania historyczne w archiwach i bibliotekach, by jej praca była możliwa. Tokarczuk w swojej pracy wykazała największą zdolność powieści do reprezentowania sprawy prawie niemożliwych do zrozumienia dla człowieka.

Oprócz Olgi Tokarczuk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobywali także inni Polacy: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Również laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku, Isaac Bashevis Singer, miał bardzo bliskie związki z naszym krajem. 

Czytaj także: Wywiad ze Sławomirem Koprem: Polscy nobliści byli takimi samymi ludźmi, jak my! 

Literacka Nagroda Nobla za rok 2019: Peter Handke

Peter Handke wyróżniony został za wpływową pracę, która z pomysłowością językową badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia

Czytaj także: Kim jest Peter Handke?

Tak Akademia Szwedzka przybliża tegorocznego laureata:

Peter Handke urodził się w 1942 roku we wsi o nazwie Griffen, położonej w regionie Kärnten w południowej Austrii. W tym miejscu urodziła się też jego matka Maria, która należała do mniejszości słoweńskiej. Od 1961 r. studiował prawo na uniwersytecie w Grazu, ale przerwał studia kilka lat później, kiedy opublikowano jego debiutancką powieść „Die Hornissen” (1966). Wraz ze sztuką „Publikumsbeschimpfung” („Offending the Audience”, 1969) z całą pewnością odcisnął swoje piętno na literackiej scenie. Ponad pięćdziesiąt lat później, po stworzeniu ogromnej liczby dzieł w różnych gatunkach, stał się jednym z najbardziej wpływowych pisarzy w Europie po drugiej wojnie światowej. Jego bibliografia zawiera powieści, eseje, notesy, dzieła dramatyczne i scenariusze. Jego prace są pełne silnego pragnienia odkrywania i urzeczywistniania jego odkryć poprzez znajdowanie dla nich nowych wyrażeń literackich.

Nagrody Nobla 2019 - kiedy gala?

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czasie oficjalnej ceremonii 10 grudnia w siedzibie filharmonii szwedzkiej. 

Alternatywa Nagroda Nobla 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wręczono tak zwaną Alternatywną Nagrodę Nobla, która zajęła się fundacja niezwiązana z Akademią Szwedzką i skandalem z udziałem męża jednej z członkiń jury. 

Wówczas Alternatywnego Nobla w dziedzinie literatury przyznano Maryse Condé, francuskiej autorce. Wśród finalistów nominowany był także Haruki Murkami, który zrezygnował z udziału w konkursie. W ostatnich latach Nagrodę Nobla otrzymali m.in. Kazuo Ishiguro czy Bob Dylan. 

Najnowszą książkę Olgi Tokarczuk, Księgi Jakubowe, możecie kupić w dobrych cenach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bieguni
Olga Tokarczuk8
Okładka książki - Bieguni

Nowa, bardzo oczekiwana powieść, której pisarka poświęciła ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje