Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla!

Data: 2019-10-10 09:50:03 Autor: pobarski
News - Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla!

10 października odbyło się ogłoszenie wyników tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019. Otrzymali je Olga Tokarczuk i Peter Handke. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest co roku przez Akademię Szwedzką osobom, które stworzą najbardziej wyróżniające się dzieła w kierunku idealistycznym.

Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się o godzinie 13:00 w czwartek, 10 października. Wyjątkowo w tym roku przyznano aż dwa odznaczenia – jedno za rok 2018,  jedno za 2019, wszak w ubiegłym roku - ze względu na skandal wywołany przez męża jednej z członkiń Akademii,  Akademia Szwedzka postanowiła zrezygnować z organizowania imprezy.

Czytaj także: Kulisy literackiej Nagrody Nobla 2019! 

Nagrody Nobla 2019 - kto wygrał? 

Kim są laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 i 2019? Podczas gali, która odbyła się o godzinie 13:00 poznaliśmy nazwiska nagrodzonych twórców. Są nimi: 

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018: Olga Tokarczuk 

Olga Tokarczuk literackiego Nobla otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją ukazuje przekraczanie granic jako formę życia. Werdykt wydaje się wyraźnie wskazywać na powieść Bieguni, za którą Tokarczuk otrzymała ostatnio Nagrodę Bookera. 

Olga Tokarczuk
fot. Borys Nieśpielak / DeFacto

Bieguni Olgi Tokarczuk to opowieść o tym, że podróżowanie i przekraczanie granic jest dziś – być może – jedynym sposobem, by żyć. To książka ważna, ale nierówna – miejscami zachwycająca głębią, językiem, sposobem prowadzenia narracji, miejscami popadająca w tanią publicystykę i traktująca poruszane tematy zdecydowanie zbyt pobieżnie.

- recenzja książki Bieguni

Oto, jak Akademia Szwedzka przybliża nagrodzoną w tym roku pisarkę w poście na Facebooku: 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie w Polsce, a dziś mieszka we Wrocławiu. Jej rodzice byli nauczycielami, jej ojciec pracował także jako bibliotekarz szkolny. W bibliotece czytała prawie wszystko, co mogła zdobyć i to w tym miejscu rozwinęła swój literacki apetyt. Po studiach psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim zadebiutowała jako pisarka w 1993 roku z Podróżą ludzi Księgi („The Journey of the Book-People”). Prawdziwym przełomem była jej trzecia powieść Prawiek i inne czasy z 1996 („Primeval and Other Times”, 2010). Powieść ta jest doskonałym przykładem nowej literatury polskiej wydanej po 1989 roku, opierającej się na osądzie moralnym i niechętnej do reprezentowania sumienia narodu. Zamiast tego przedstawiająca niezwykły dar wyobraźni z wysokim stopniem artystycznego wyrafinowania.

Najwybitniejsze dzieło Tokarczuk to imponująca powieść historyczna Księgi Jakubowe z 2014r. („The Books of Jacob”). Kolejny raz pisarka zmieniła swój styl i gatunek oraz poświęciła kilka lat na poszukiwania historyczne w archiwach i bibliotekach, by jej praca była możliwa. Tokarczuk w swojej pracy wykazała największą zdolność powieści do reprezentowania sprawy prawie niemożliwych do zrozumienia dla człowieka.

Oprócz Olgi Tokarczuk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobywali także inni Polacy: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Również laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku, Isaac Bashevis Singer, miał bardzo bliskie związki z naszym krajem. 

Czytaj także: Wywiad ze Sławomirem Koprem: Polscy nobliści byli takimi samymi ludźmi, jak my! 

Literacka Nagroda Nobla za rok 2019: Peter Handke

Peter Handke wyróżniony został za wpływową pracę, która z pomysłowością językową badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia

Czytaj także: Kim jest Peter Handke?

Tak Akademia Szwedzka przybliża tegorocznego laureata:

Peter Handke urodził się w 1942 roku we wsi o nazwie Griffen, położonej w regionie Kärnten w południowej Austrii. W tym miejscu urodziła się też jego matka Maria, która należała do mniejszości słoweńskiej. Od 1961 r. studiował prawo na uniwersytecie w Grazu, ale przerwał studia kilka lat później, kiedy opublikowano jego debiutancką powieść „Die Hornissen” (1966). Wraz ze sztuką „Publikumsbeschimpfung” („Offending the Audience”, 1969) z całą pewnością odcisnął swoje piętno na literackiej scenie. Ponad pięćdziesiąt lat później, po stworzeniu ogromnej liczby dzieł w różnych gatunkach, stał się jednym z najbardziej wpływowych pisarzy w Europie po drugiej wojnie światowej. Jego bibliografia zawiera powieści, eseje, notesy, dzieła dramatyczne i scenariusze. Jego prace są pełne silnego pragnienia odkrywania i urzeczywistniania jego odkryć poprzez znajdowanie dla nich nowych wyrażeń literackich.

Nagrody Nobla 2019 - kiedy gala?

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czasie oficjalnej ceremonii 10 grudnia w siedzibie filharmonii szwedzkiej. 

Alternatywa Nagroda Nobla 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wręczono tak zwaną Alternatywną Nagrodę Nobla, która zajęła się fundacja niezwiązana z Akademią Szwedzką i skandalem z udziałem męża jednej z członkiń jury. 

Wówczas Alternatywnego Nobla w dziedzinie literatury przyznano Maryse Condé, francuskiej autorce. Wśród finalistów nominowany był także Haruki Murkami, który zrezygnował z udziału w konkursie. W ostatnich latach Nagrodę Nobla otrzymali m.in. Kazuo Ishiguro czy Bob Dylan. 

Najnowszą książkę Olgi Tokarczuk, Księgi Jakubowe, możecie kupić w dobrych cenach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bieguni
Olga Tokarczuk8
Okładka książki - Bieguni

Nowa, bardzo oczekiwana powieść, której pisarka poświęciła ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Zośka. Dopóki biło serce
Anna Stryjewska;
Zośka. Dopóki biło serce
Pokaż wszystkie recenzje