„Księgi Jakubowe” w finale Nagrody Bookera!

Data: 2022-04-07 14:14:58 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe została zakwalifikowana do finału nagrody International Booker Prize. To kolejna nominacja polskiej noblistki do tego międzynarodowego wyróżnienia.

Obrazek w treściFot. materiały prasowe / International Booker Prize
  • Olga Tokarczuk trafiła na krótką listę w tegorocznej edycji międzynarodowego Bookera. 
  • Szansę na nagrodę mają powieści, które w oryginale napisane zostały po koreańsku, norwesku, japońsku, hiszpańsku, polsku oraz w języku hindi. 
  • O wszystkich nominowanych do tegorocznej International Booker Prize pisaliśmy w poprzednim artykule.

Nominowana do międzynarodowej edycji Bookera powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe w tłumaczeniu Jennifer Croft została zakwalifikowana do finału tegorocznej edycji nagrody. Oznacza to, że polska noblistka kolejny raz ma spore szanse na otrzymanie międzynarodowego wyróżnienia.

Olga Tokarczuk w finale International Booker Prize 2022

Olga Tokarczuk do tej pory trzy razy znalazła się wśród nominowanych do nagrody Booker Prize International. Za każdym razem z tak zwanej długiej listy trafiała do listy krótkiej, czyli do grona finalistów mających największe szanse na otrzymanie nagrody.

Tak stało się w 2018 roku, kiedy – pierwszy raz nominowana z powieść Bieguni – polska autorka została uhonorowana międzynarodowym Bookerem. W kolejnym roku Olga Tokarczuk otrzymała nominację za Prowadź swój pług przez kości umarłych i, choć znów trafiła na krótką listę, tym razem nie została uhonorowana. W tegorocznej edycji Olga Tokarczuk nominowana jest za przełożoną właśnie na język angielski powieść Księgi Jakubowe.

Za przekład wszystkich dotychczasowych powieści odpowiada tłumaczka Jennifer Croft. To istotne, bowiem International Booker Prize to nagroda, która należy się zarówno pisarzowi, jak i tłumaczowi nagrodzonego przekładu. Nagroda pieniężna w postaci 50 tysięcy funtów podzielona zostaje pomiędzy autorem a tłumaczem.

Bestseller nominowany do nagrody

Olga Tokarczuk jest w tegorocznej edycji jedyną wyróżnioną w przeszłości Bookerem, która ma szansę na ponowne otrzymanie nagrody. Oprócz noblistki na krótkiej liście znaleźli się również Mieko Kawakami, Claudia Pineiro, Jon Fosse, Geetanjali Shree oraz Bora Chung wraz z ich tłumaczami.

Wszystkie tegoroczne pozycje z krótkiej liście poruszają problematykę związaną z traumą, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym

– czytamy w komunikacie na stronie Nagrody.

Księgi Jakubowe w ostatnich miesiącach stały się prawdziwym bestsellerem – nie tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie przyznawana jest nagroda Bookera, ale także i w Stanach Zjednoczonych. Powieść polskiej pisarki doceniona została nie tylko przez czytelników, ale także i zagranicznych krytyków.

Może zainteresować cię także...

Laureatów nagrody poznamy za ponad miesiąc. Uroczyste ogłoszenie wyników International Booker Prize zaplanowano na 26 maja 2022 roku.

Książkę Księgi Jakubowe, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje