Rosyjscy pisarze i ludzie kultury apelują w liście do rodaków

Data: 2022-02-27 14:19:10 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Władimir Sorokin oraz Boris Akunin podpisali list, w którym apelują do swoich rodaków, Rosjan. W opublikowanym na Facebooku przez tłumaczkę rosyjską liście, rosyjscy literaci piszą: Wojna Rosji przeciw Ukrainie to wstyd.

Obrazek w treściFot. Pixabay

Od czwartku w Ukrainie trwa wywołana przez Rosję wojna, której świadkami są obserwatorzy z całego świata. Od kilku dni przed ambasadami w Warszawie, a także w centrach największych polskich miast trwają protesty przeciwko wojnie rozpoczętej przez rosyjskie wojska, a Polacy wpłacają pieniądze na internetowe zrzutki dla Ukrainek i Ukraińców i dołączają się do zbiórek żywności. Punkty recepcyjne i informacje dla obywateli Ukrainy odnaleźć można na rządowej stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Polacy, którzy pragną pomóc obywatelom Ukrainy, mogą dołączyć m.in. do zbiórki internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej lub dołączyć się do inicjatyw lokalnych, których spis został zebrany przez wolontariuszy.

W sprawie wojny w Ukrainie wypowiedzieli się teraz także rosyjscy ludzie kultury. W liście, który na swoim profilu zaprezentowała tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska, podpisali się pisarze Boris Akunin oraz Władimir Sorokin.

Rosyjscy twórcy przeciw wojnie w Ukrainie

W liście skierowanym do rodaków, który opublikowany został m.in. przez Wyborczą oraz Rzeczpospolitą, rosyjscy twórcy piszą: „To nasz wstyd, ale niestety nasze dzieci będą musiały ponosić za to odpowiedzialność, pokolenie bardzo młodych i nienarodzonych Rosjan”. W liście wezwano także do zakończenia rosyjskiej agresji w Ukrainie: „Wzywamy wszystkich obywateli Rosji do powiedzenia  NIE tej wojnie”.

Jak czytamy w przedrukowanym przez media liście, twórcy „nie wierzą w to, że niepodległa Ukraina stanowi zagrożenie dla Rosji lub jakiegokolwiek innego państwa, nie wierzą w twierdzenia Władimira Putina, że naród ukraiński jest pod rządami »nazistów« i musi być »wyswobodzony«”.

Oprócz Sorokina oraz Akunina pod listem podpisać miały się także działaczki Ilja Jaszyn oraz Irina Prochorowa.

Boris Akunin – autor nominowany przed laty do Nagrody Bookera – nie pozostaje obojętny na sytuację w Ukrainie. Na bieżąco komentuje rosyjską wojnę na swoim profilu na Facebooku. W jednym z ostatnich wpisów Akunin pisze: „Do samego końca nie mogłem uwierzyć, że Putin rozpęta tę absurdalną wojnę - i się myliłem”.

Polscy pisarze wspierają Ukrainę

Wsparcie z Ukrainkami i Ukraińcami wyraziło także wielu polskich twórców. W dniu ogłoszenia wojny w Ukrainie swoje stanowiska opublikowały najważniejsze polskie zrzeszenia literackie.

Żadne słowa nie zdołają wyrazić smutku i grozy, z jaką przyjęliśmy wiadomości o barbarzyńskim ataku Rosji na niepodległą Ukrainę – czytamy w oświadczeniu Unii Literackiej. Pod wpisem znalazło się kilkadziesiąt podpisów, w tym m.in. Olgi Tokarczuk, Małgorzaty Gutowskiej-AdamczykMichała Rusinka, Jerzego Sosnowskiego, Klementyny Suchanow, Grażyny Plebanek, Magdaleny Parys, Barbary Kosmowskiej, Zygmunta Miłoszewskiego, Sylwii Chutnik i Ingi Iwasiów. – W tych ciemnych dniach nie możemy również zapomnieć o tych osamotnionych Rosjanach, którzy, narażając się na okrutne prześladowania ze strony putinowskiego reżimu, publicznie sprzeciwiają się dyktatorowi. Ich bohaterstwo daje nadzieję, że w przyszłości jest możliwa Rosja inna niż ta, którą znamy – napisali członkowie Unii Literackiej. 

Na stronie PEN Club Polska opublikowany został także list skierowany do ukraińskiego oddziału międzynarodowej instytucji zrzeszającej pisarzy. W liście czytamy: „W obliczu śmiertelnego zagrożenia niezawisłości, integralności terytorialnej i bytu państwowego Ukrainy – jesteśmy z Wami”.

Solidarność z Ukrainą wyraził także krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz poszczególni polscy wydawcy – w tym Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Cyranka, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Zielona Sowa i Wydawnictwo Świat Książki. Z kolei dystrybutor książek Ateneum zdecydował się przekazać sześć palet artykułów pierwszej potrzeby w ramach zbiórki dla Lwowa.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Autor
Reklamy