Zdjęcie - Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

(1979-07-12) - (nadal)

Sylwia Chutnik to polska pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni. Prężnie działa w mediach, identyfikuje się jako feministka. W dużym stopniu poświęca się działalności społecznej. Laureatka wielu nagród literackich. 

Sylwia Chutnik - biografia, życie i twórczość

Sylwia Chutnik urodziła się 12 lipca 1979 roku w Warszawie. Jakiś czas temu autorka dokonała apostazji, oraz wyoutwała się jako lesbijka. Jest członkinią Związku Literatów Polskich.

Sylwia Chutnik – życiorys 

Kobieta już jako nastolatka brała czynny udział w życiu społecznym, działała w grupach Emancypanx i Radykalne Czirliderki, które zrzeszały anarchofeministki. Próbowała swoich sił w pisaniu, była członkinią KLANu – Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych. 

Jeśli chodzi o edukację to Chutnik ukończyła Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2018 roku uzyskała tytuł doktorki nauk humanistycznych. Od tego czasu wykłada na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W 2006 roku założyła fundację MaMa, której zadaniem było działanie na rzecz praw matek w Polsce. Organizacja działała od 2007 roku do 2019 i jej założycielkom udało się wiele zdziałać w kierunku poprawy sytuacji matek. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. 

Dodatkowo Sylwia Chutnik jest też wokalistką i autorką tekstów piosenek w queerowym zespole Zimny Maj. Zapalona miłośniczka Warszawy i przewodniczka miejska. Wraz z Karoliną Sulej prowadziła program Cappuccino z książką, emitowany na kanale TVP Kultura. Po wygranej PIS-u kobiety zrezygnowały z dalszego prowadzenia tej audycji. Przeniosły się na serwis YouTube, by tam zacząć publikować vlogi o podobnej tematyce na kanale Barłóg literacki.

Sylwia Chutnik – twórczość 

Chutnik zadebiutowała w 2008 roku wydając Kieszonkowy atlas kobiet. Był to bardzo owocny debiut, za który zdobyła Paszport "Polityki”. Jest to zbiór czterech przeplatających się ze sobą opowiadań. Już wtedy wyczuć można było specyficzny styl autorki i mocne zakorzenienie w feministycznych ideach. Co ciekawe te cechy widać w różnych cytatach z książek Chutnik

Rok później swoją premierę miała Dzidzia. Szalenie kontrowersyjna opowieść, która bez przeszkód opowiada o naszych narodowych przywarach, o traumie wojennej i o tym wszystkim co tak trudne i bolesne.

W 2011 roku ukazała się Warszawa Kobiet, czyli przewodnik po stolicy pełen historii oraz wpływów kobiet. Często są to rzeczy zapomniane, które autorce udaje się ponownie wyciągnąć na światło dzienne. 

Dosyć dużą popularnością cieszyły się też Cwaniary, najpierw pisane na blogu, a w 2012 wydane i wzbogacone o nowe rozdziały i wątki. Następną książką autorki był zbiór opowiadań zatytułowany W krainie czarów. Opowiadał o codzienności, wcale nie tak zwyczajnej. Zarówno Cwaniary jak i W kranie czarów otrzymały nominacje do nagrody literackiej Nike. 
 
Autorka cały czas prężnie działa też jako felietonistka w Polityce, Wysokich Obcasach oraz miesięczniku Pani. Chutnik pisze także teksty do zbiorów opowiadań, takich jak: Nadzieja, Polskie pisanie o boksie, Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny, Inne światy, NieObcy, Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści

Chutnik ma w swoim dorobku także dzieła non fiction, takie jak: Kobiety, które walczą: Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki, Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954- 1955, czy publikacja dla dzieci: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek


Źródło: Źródło fotografii: CC BY-SA 3.0 PL / https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sylwia_Chutnik_2017.jpg

Sylwia Chutnik - twórczość

Sylwia Chutnik - wiadomości

Cytaty Autora

Baby odbijają słowa od siebie nawzajem i zapominają włączyć słuchu.


Więcej

Kto wie, czy rano nie występuje najgorszy rodzaj depresji, polegającej na całkowitym odrzuceniu tego, co ma się dopiero stać. Nie budzimy się, nie wstajemy, nie podejmujemy starań o dobry dzień.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy