Inne 安iaty. Antologia inspirowana pracami Jakuba R騜alskiego

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Literatura pi瘯na

Ocena: 4.75 (4 g這s闚)

Wybrane dzie豉 Jakuba Ró瘸lskiego, do których czo這wi polscy pisarze stworzyli niezwyk貫 historie.

Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska, Anna Ka雘och, Jakub Ma貫cki, Remigiusz Mróz, ㄆkasz Orbitowski, Robert J. Szmidt, Aleksandra Zieli雟ka, Jakub 真lczyk

Za ka盥ym poci庵ni璚iem p璠zla kryj si ca貫 wszech鈍iaty.

Micha Cetnarowski

Mistrzowie s這wa i dziesi耩 ca趾owicie odmiennych opowie軼i. Co je 陰czy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów wspó販zesnych.

Niesamowite obrazy Jakuba Ró瘸lskiego i ich nieoczywisty przekaz budz帷y niepokój, cz瘰to groz, znajduj odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Fragment:

issuu.com/wydawnictwosqn/docs/inne_swiaty_issuu

Kup ksi捫k Inne 安iaty. Antologia inspirowana pracami Jakuba R騜alskiego

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Inne 安iaty. Antologia inspirowana pracami Jakuba R騜alskiego

Ca趾iem, ca趾iem zgrabny zbiór opowiada inspirowanych niezwyk造mi pracami Jakuba Ró瘸lskiego, pracami które zachwycaj i pobudzaj wyobra幡i. S niesamowite i fascynuj帷e. Niebywale oryginalne.

A ksi捫ka? Z uwagi na fakt, 瞠 z twórczo軼i wi瘯szo軼i autorów mia豉m po raz pierwszy do czynienia, to si璕aj帷 po „Inne 鈍iaty” nie mia豉m 瘸dnych oczekiwa. I jak to z antologiami bywa, jedne opowiadania przypad造 mi bardziej do gustu, inne mniej.

Ksi捫ka zaczyna si bardzo dobrym, moim zdaniem, opowiadaniem Jakuba Ma貫ckiego "Idzie niebo". Bardzo emocjonalne, z mas niedopowiedze i genialnym, stopniowo narastaj帷ym klimatem grozy i tajemniczo軼i. 安ietne, bardzo mi si podoba這.
Nie mniej podoba造 mi si opowiadania Roberta J.Szmidta „Szpony smoka” i ㄆkasza Orbitowskiego „Sfora”. W pierwszym opowiadaniu autor przedstawia nam alternatywn histori Polski pod jarzmem Japonii, 鈍ietnie mieszaj帷 w徠ki polskiej polityki z japo雟k kultur a opowie嗆 barda to prawdziwy majstersztyk.
W „Sforze” bohaterem jest skóra wilka, która jest przekle雟twem, obsesj i szale雟twem swoich kolejnych w豉軼icieli, których losy poznajemy na przestrzeni lat, od powstania styczniowego a do teraz. Zarówno „Szpony smoka” jak i „Sfor” czyta豉m z du篡m zainteresowaniem i ciekawo軼i, dla mnie to by powiew 鈍ie穎軼i, co oryginalnego, nieszablonowego i nowego.
Du篡 problem mia豉m z opowiadaniem "Imperium chmur" Jacka Dukaja – nie bardzo odpowiada mi sposób narracji, bardzo dziwny i specyficzny. Trudny. Ale musz przyzna, 瞠 genialne to by這. Mia這 swój klimat. I tak...czuj si zach璚ona do si璕ni璚ia po powie嗆 autora.

Przyznaj 瞠 z wiekiem polubi豉m antologie dlatego 瞠 s ró積orodne. Przy ka盥ym kolejnym opowiadaniu nie wiem co mnie czeka, jaka historia, jacy bohaterowie, jakie sytuacje, jaki pomys… A w „Innych 鈍iatach” inspiracje by造 niesamowite, pomys造 autorów 鈍ietne tylko wykonanie nie wszystkim do ko鎍a wysz這, gdy obok bardzo dobrych historii s mocno 鈔ednie a dwie wr璚z nudne. Nie mniej ksi捫k oceniam na plus, do Jacka Dukaja na pewno jeszcze wróc a wszystkich którzy nie czytali nienachalnie zach璚am do si璕ni璚ia po "Inne 鈍iaty".

Avatar u篡tkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2019-01-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

"Inne 安iaty" to pozycja obowi您kowa dla ka盥ego fana fantastyki, mi這郾ika krótkich form literackich, zwolennika czytelniczego niepokoju, g瘰iej skórki i guli w gardle. Fanom gatunku tej pozycji na pewno nie trzeba przedstawia - wi瘯szo嗆 dopad豉 j pewnie nied逝go po premierze i od tamtej pory eksponuje w swoich domowych biblioteczkach - bo wizualnie ta ksi捫ka jest arcydzie貫m.

Czy trzeba by znawc i amatorem fantasy aby pokocha t ksi捫k? Absolutnie nie. Je郵i z fantastyk Ci nie po drodze, to dostaniesz obraz zapracowanej, nagrzanej s這鎍em i um璚zonej sianokosami Polski, albo tej biednej, umazanej w璕lem, 軼i郾i皻ej w rozpadaj帷ym si familoku. Dostaniesz Polsk Reymonta, 疾romskiego, Grottgera, Che軛o雟kiego czy Kossaka, ale w wersji post-apokaliptycznej. Jedyne co musisz zrobi, to zaakceptowa obecno嗆 mecha na polu pszenicy.

Kanwa na której dziesi徠ka wspania造ch pisarzy tworzy swoje dzie豉 utkana jest z wielu rodzajów nici: realizmu, naturalizmu, steampunku, historii alternatywnej, powie軼i grozy i wielu, wielu innych, a wszystko to spajaj w zachwycaj帷 ca這嗆 grafiki autorstwa Jakuba Ró瘸lskiego. Ró瘸lski - malarz, artysta, twórca, cz這wiek o ogromnej wyobra幡i i jeszcze wi瘯szym talencie zainspirowa dziesi徠k polskich autorów: Jakuba Ma貫ckiego, Roberta J. Szmidta, Sylwi Chutnik, Remigiusza Mroza, Ann Ka雘och, ㄆkasza Orbitowskiego, Aleksandr zieli雟k, Anet Jadowsk, Jakuba 真lczyka i Jacka Dukaja, którzy pod wspóln bander wydawnictwa Sine Qua Non opublikowali opowiadania niepokoj帷e, fascynuj帷e i wci庵aj帷e w swój surowo pi瘯ny i gro幡y 鈍iat, tak samo mocno jak obrazy Ró瘸lskiego.

Antologia opatrzona jest wst瘼em Micha豉 Cetnarowskiego, którego zna豉m wy陰cznie z "Podwójnej to窺amo軼i bogów", a którego za wy瞠j wymienion pozycj i ogólne popkulturowe oblatanie szczerze podziwiam! Cetnarowski w malarstwie Ró瘸lskiego dopatruje si inspiracji dziewi皻nastowiecznym realizmem - malarstwem Che軛o雟kiego i Brandta, pejza瘸mi Szyszkina, a do tego dostrzega tu odniesienia do komiksu, nowoczesnych gier wideo i wysokobud瞠towego kina. Prawda!

W normalnych warunkach pewnie trudno by這by sobie zestawi razem wszystkie nazwiska pojawiaj帷e si na ok豉dce. Chocia瘺y takie trio: Ma貫cki - Mróz - Dukaj - có za wy鄉ienita mieszanka, a przecie autorów jest nieco wi璚ej! Czytelnik nie wyobra瘸 sobie nawet jaki rollercoaster emocji go czeka.

Tym co najbardziej mnie urzeka w ka盥ym z opowiada jest niepowtarzalne oddanie polskiego kolorytu i charakteru mieszka鎍ów - bo chocia to czysta fantastyka, historia alternatywna, niekiedy ogromnie odbiegaj帷a od rzeczywisto軼i, to Polak zawsze zostaje Polakiem - upartym, dumnym, butnym, zacietrzewionym, pami皻liwym ale przecie i szczerym, odwa積ym, wra磧iwym, nieco melancholijnym i oddanym swoim idea這m. Polski pejza nie tylko na obrazach Ró瘸lkskiego, ale i w opowiadaniach jest niezwykle barwny. Nawet je郵i te kolory pozornie przykrywa warstwa kurzu, b這ta, 郾ie積ej brei i w璕lowego py逝, to i tak ta nasza polsko嗆 z ty逝 g這wy podpowiada, 瞠 pod tym brudem bije gor帷e serce i promienieje feeria barw o郵epiaj帷a oczy.

Chocia ka盥e z opowiada ma swój urok, jest niepowtarzalne i fascynuj帷e, to nietrudno wskaza faworyta wybijaj帷ego si ponad pozosta造ch.

Jakub Ma貫cki - co i jak ten cz這wiek robi z czytelnikiem - Bóg jeden raczy wiedzie. "Idzie niebo" przywodzi na my郵 znakomity "Dygot" - bij帷y z niego ból, przeszywaj帷e osamotnienie i konwencj ocieraj帷 si jednocze郾ie o naturalizm i oniryzm, przez co z opowiadania przemienia si w niemal瞠 mistyczne doznanie. Ma貫cki mówi wprost do ludzkiej duszy, dotyka strun, które na co dzie zdaj si by skamienia貫 lub w ogóle nie istnie. I kiedy ksi篹yc le篡 oparty o dach stodo造, wiedzcie, 瞠 co si dzieje.

Dzi瘯i "Innym 安iatom" mia豉m okazj po raz pierwszy zetkn望 si z takimi autorami jak m.in. Szmidt, Ka雘och, czy Zieli雟ka. Kompletnym zaskoczeniem i zauroczeniem od pierwszego spotkania okaza豉 si Sylwia Chutnik, dzi瘯i swojemu opowiadaniu "Zapalny stan udr瘯i". Pierwszoosobowa narracja, j瞛yk pe貫n kolokwializmów i ob喚dna (dos這wnie) historia to w tym przypadku kombinacja doskona豉. Za wszelkie t逝maczenia niech pos逝膨 mi trzy pierwsze zdania, które daj obraz tego, czym autorka cz瘰tuje nas w utworze: "Pojecha豉m na operacj autobusem sto trzydzie軼i osiem. Mia豉m na sobie p豉szczyk wiatrem podszyty i ledwo-ledwo perfumy. Nie lubi zapachu szpitala, chcia豉m mie zapach domowy, wi璚 troch si popsika豉m, chocia niby nie wolno."*** Urok, wdzi瘯, strumie 鈍iadomo軼i, rozbrajaj帷a szczero嗆, czyste szale雟two, schizofreniczne wizje, ogromna pszczo豉, mówi帷y wilk i psychodelia totalna. Nienachalne skojarzenia z proz Bruno Schulza oraz grafikami Witkacego czule ko造sz nas w tym 郾ie szale鎍a. Pani Sylwia nie bierze je鎍ów!

Niektórzy - by mo瞠 nawet ca趾iem spora grupa, kojarzy b璠 z ca貫j listy wy陰cznie jedno nazwisko. Remigiusz Mróz - dla mnie przede wszystkim autor 鈍ietnej trylogii "Parabellum", czytanej wieki temu, a do dzi niezwykle ciep這 wspominanej oraz nieco mniej spektakularnej, ale zaskakuj帷ej "Czarnej Madonny". "Korytarz pe軟omorski" to opowiadanie pokazuj帷e wszechstronno嗆 autora, który doskonale radzi sobie w tak wielu gatunkach! Wielo鈍iaty, p皻le czasowe, ingerencje w wydarzenia historyczne, podró積icy w czasie i przestrzeni na wiki雟k mod喚, dragonauci - czyli argonauci naszych czasów, a to wszystko w pysznym nieco steam-punkowym klimacie w wersji Mazowsze 1920. Och, mo瞠cie udawa, 瞠 Mróz si przejad, ale ja po prostu to tutaj zostawi. Przyn皻a zosta豉 rzucona.

Te trzy wspomniane wy瞠j utwory zapad造 mi w pami耩 najmocniej, ale nie oznacza to, 瞠 pozosta貫 by造 mniej udane. Genialna "Sfora" ㄆkasza Orbitowskiego to utwór wprawiaj帷y w stan permanentnego niepokoju i ko豉tania serca, ukazuj帷y brutalne i mro膨ce krew w 篡豉ch dzieje kolejnych pokole w豉軼icieli wilczej Skóry, przedmiotu o nadnaturalnych w豉軼iwo軼iach. Natomiast "Nazwa貫m go Erzet" Aleksandry Zieli雟kiej pomimo ca貫j fantastycznej otoczki zdaje si by histori bole郾ie prawdziw, cho wyrwan z postapokaliptycznej wersji rzeczywisto軼i, w dodatku budz帷 sympati, wzruszenie i pewn doz smutku. Oto ch這piec i jego pies, mech i czytelnik szeroko otwieraj帷y zdumione, b造szcz帷e oczy.

Przeczytajcie, pokochajcie, dajcie si zaskoczy.

"Inne 安iaty" s prawdziwym arcydzie貫m - zarówno od strony wizualnej jak i pod wzgl璠em zró積icowanej i nomen omen - fantastycznej tre軼i. Je郵i jeszcze si zastanawiacie, to nie ma na co czeka! Mi貫j lektury!
______________________

Cytat za: Jakub Ma貫cki, Idzie niebo [w]: Inne 安iaty, antologia inspirowana pracami Jakuba Ró瘸lskiego, praca zbiorowa, Wydawnictwo SQN, s. 21
** Cytat za: Micha Cetnarowski, Wst瘼 [w]: Inne 安iaty,(...) s. 8-9
*** Cytat za: Sylwia Chutnik, Zapalny stan udr瘯i [w]: Inne 安iaty,(...) s. 109

recenzja opublikowana na: https://thebooksspot.blogspot.com/2018/09/inne-swiaty-antologia-inspirowana.html

Inne ksi捫ki autora
Zmorojewo
Jakub 真lczyk0
Ok豉dka ksi您ki - Zmorojewo

Nieopodal Zmorojewa rozpocz窸a si wojna. Nie by豉 g這郾a; nie rozbrzmiewa造 wystrza造, krzyk 穎軟ierzy, huk spadaj帷ych bomb. Nikt nie zak堯ca spokoju...

Zr鏏 mi jak捷 krzywd
Jakub 真lczyk0
Ok豉dka ksi您ki - Zr鏏 mi jak捷 krzywd

Debiut literacki autora bestsellerowych powie軼i: Radio Armageddon, Instytut, 奸epn帷 od 鈍iate i Wzgórze Psów oraz wspó速wórcy...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Okna z widokiem na Weron