Najciekawsze premiery książek w listopadzie 2024. Co warto przeczytać?

Data: 2024-11-04 10:02:44 | aktualizacja: 2024-11-04 10:02:46 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Rok powoli zmierza ku końcowi i chociaż za oknami jeszcze trwa jesień, to sporo osób myśli już o świętach. Wydawcy już szykują premiery zimowych powieści. Koniecznie sprawdźcie, na jakie książki warto czekać! 

Książki w księgarni

Jesień to zdecydowanie ulubiona pora roku książkoholików. W deszczowe dni nic tak nie cieszy jak zaszycie się w domu z dobrą lekturą. Dziś mamy dla was kilka ciekawych premier książkowych na listopad! Koniecznie sprawdźcie, co warto w najbliższym czasie przeczytać!

Premiera 6 listopada 2024 roku

Ludzie z nieba – Ignacy Karpowicz

Ludzie z nieba to najnowsza powieść Ignacego Karpowicza wydana przez Wydawnictwo Literackie. Jest to literatura piękna zainspirowana historią życia legendarnych lotników, czyli pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Autor w swojej książce przekracza granice czasu i wyobraźni, a także zwraca uwagę na to, że najważniejsze zawsze pozostają relację z drugim człowiekiem. 

Książka początkowo przenosi nas do 1905 roku. Kora całe dzieciństwo spędza w małym miasteczku na południe od Wilna. Musi ona znosić swojego brata bliźniaka i sześć sióstr: Hiacyntę, Kalinę, Różę, Dalię, Rutę i Hortensję. Kora mocno się wyróżnia. Jej imię jako jedyne nie zostało zainspirowane od nazwy kwiatu. Dodatkowo marzy o prawdziwych przygodach, rozmyśla nad tym co nieważne i chciałaby poznać inny świat. Pewnego razu otrzymuje niepokojącą wróżbę od Cyganki. Kobiet przepowiada jej trudną przyszłość. 

Mija dziesięć lat, a przez małe miasteczko przechodzą bieżeńcy. Właśnie wtedy świat, jaki znała Kora, naprawdę przestaje istnieć, a ona musi sobie poradzić w nowej rzeczywistości. 

Premiery 13 listopada 2024 roku

Cienie pośród mroku – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz wraca z nową książką! Cienie pośród mroku to szósty, a zarazem ostatni tom cyklu o Sewerynie Zaorskim.

Życie Seweryna i Kai staje się coraz bardziej ustatkowane. Wszystko między nimi doskonale się układa. Niespodziewanie patomorfolog musi się podjąć kolejnej sprawy, która może się okazać najważniejszą w jego całej karierze. Archeolodzy na terenie dawnych wojennych zabudowań odkrywają ludzkie szczątki. Początkowo uznają je za kości poległych żołnierzy, lecz szybko okazuje się, że śmierć tych ludzi kryje mroczną tajemnicę.

Na szkieletach odnaleziono zaszyfrowaną wiadomość, którą tylko Seweryn jest w stanie rozszyfrować. Wplątany w niebezpieczną grę, Zaorski nie ma wyboru – musi podjąć wyzwanie i odkryć przerażającą prawdę. 

Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie – Sylwia Chutnik

Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie to najnowsza publikacja Sylwii Chutnik dla młodszych czytelników! Jest to opowieść o dziewczynach, które nie boją się być sobą.

Zapomnij o grzecznych dziewczynkach i poznaj łobuziary! Autorka przedstawia trzydzieści niezapomnianych bohaterek literackich, które idą własną drogą. Każda z nich odważnie przełamuje schematy.

Wszystkie bohaterki są inne, ale każda z nich jest wyjątkowa! Od zadziornej Pippi, która lekceważy zasady dorosłych, przez nieustraszoną Małą Mi, aż po Hermionę, która czerpie siłę z wiedzy. 

Nexus. Krótka historia informacji – Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari to autor, który ma na swoim koncie wiele bestsellerowych książek popularnonaukowych. Nexus. Krótka historia informacji to kolejna tego typu publikacja.

Autor podejmuje fascynującą podróż od epoki kamienia po współczesność, analizując, jak przepływ informacji ukształtował nasz świat – i jak dziś stał się zagrożeniem dla naszego przetrwania. Harari pokazuje, że chociaż homo sapiens zdobył ogromną moc dzięki wiedzy i technologii, to nasze osiągnięcia stawiają nas teraz w obliczu głębokiego kryzysu. Ekologiczna katastrofa, polityczne napięcia, dezinformacja oraz rozwój sztucznej inteligencji tworzą wyzwania, które mogą zaważyć na losie ludzkości.

Harari analizuje, jak wielkie systemy – od Cesarstwa Rzymskiego, przez Kościół katolicki, po partię bolszewicką – manipulowały informacją, by realizować swoje cele, i jak możemy uczyć się z tych przykładów. Stawia także kluczowe pytanie: dlaczego, mimo naszej wiedzy i zasobów, działamy tak destrukcyjnie?

Szeptucha. Jestem twoim domem – Bianka Kunicka

Szeptucha. Jestem twoim domem to wciągająca opowieść Bianki Kunickiej, która została osadzona w świecie przesyconym wierzeniami, tajemniczymi rytuałami i zabobonami.

Historia rozpoczyna się w lesie, gdzie porzucona przez ludzi dziewczynka, posądzona o opętanie, znajduje schronienie i sens życia. Las staje się jej domem, a natura – rodziną.

Lata później, dorosła już Nawojka natrafia na zwłoki młodej kobiety i dziecka. Zdeterminowana, by odkryć sprawcę tej brutalnej zbrodni, opuszcza znajome miejsce i wyrusza do miasta, pełnego obcych i fascynujących światów. Nowogródek – pełen pałaców, tatarskich domów, synagog, karczm i świątyń – zarówno zachwyca ją, jak i przeraża. To tu Nawojka uczy się, że ludzkie serce skrywa zarówno miłość, jak i okrutne instynkty. 

Królowa lodu – Alek Rogoziński

Alek Rogoziński, czyli mistrz komedii kryminalnych wraca z nową powieścią! Królowa lodu to zabawna historia pełna tajemnic, rodzinnych intryg i czarnego humoru.

Katarzyna Łęczycka, właścicielka kosmetycznego imperium "Złota Róża," co roku organizuje zimowy zjazd rodzinny w swojej imponującej rezydencji w Lubniewicach. Choć zazwyczaj te spotkania są perfekcyjnie zaplanowane, to w tym roku sytuacja przybiera niespodziewany obrót – dochodzi do morderstwa.

Rodzina Łęczyckiej, znana z chłodnych relacji i skrywanych emocji, musi stawić czoła tajemnicom, które nagle wychodzą na jaw. Co więcej, ktoś najwyraźniej pragnie skompromitować ich firmę i doprowadzić ją do bankructwa. W centrum całej intrygi znajduje się złota broszka w kształcie róży. Skrywa ona pewien sekret.

Premiera 15 listopada 2024 roku

Klub Drugich Szans – Kinga Tatkowska

W listopadzie na półki księgarń trafi kilka książek, których akcja toczy się w zimowej scenerii. Jedną z nich jest Klub Drugich Szans autorstwa Kingi Tatkowskiej

Jest to poruszająca opowieść o tym, że każdy czasem zasługuje na drugą szansę. Agata, niegdyś cicha i nieśmiała dziewczyna, skrycie podkochiwała się w Łukaszu, starszym, popularnym chłopaku. Sylwestrowa noc osiem lat temu miała być ich momentem, ale los chciał inaczej, a ich drogi się rozeszły.

Po latach Łukasz wraca do rodzinnego miasta, by zaopiekować się siostrzeńcami. Zaskoczony odkrywa, że ich wychowawczynią jest Agata, która przestała być nieśmiałą dziewczynką, a stała się pewną siebie, pełną uroku kobietą, która przyciąga uwagę nie tylko jego.

Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś – Marylne Patou-Mathis

Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś to fascynująca analiza roli kobiety od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Autorką publikacji jest Marylne Patou-Mathis.

Autorka rzuca nowe światło na rolę kobiet w historii. Demaskuje utarte stereotypy, które od wieków marginalizowały kobiety, przedstawiając je jako  gospodynie domowe i matki. W rzeczywistości, prehistoryczne kobiety aktywnie uczestniczyły w polowaniach, wytwarzaniu narzędzi, budowie obozowisk oraz w różnych formach ekspresji artystycznej.

Patou-Mathis podważa tradycyjne wyobrażenia, ukazując, że w najdawniejszych społeczeństwach kobiety nie były ograniczane przez płciowe stereotypy, a ich wkład w rozwój społeczności był znacznie większy, niż dotychczas sądzono.

Która z książek spodobała się Wam najbardziej? Czekacie na którąś z sierpniowych premier? Koniecznie zalogujcie się (lub zarejestrujcie, jeśli jeszcze nie macie u nas konta) i dajcie znać w komentarzach!

Tagi: premiery książek, literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ludzie z nieba
Ignacy Karpowicz0
Okładka książki - Ludzie z nieba

Chwała i upadek. Miłość i śmierć. Nowa powieść Ignacego Karpowicza inspirowana historią życia legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Skazana na niepamięć
B. M. W. Sobol ;
Skazana na niepamięć
Nóż
Salman Rushdie
Nóż
Apaszka w kwiaty jabłoni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jabłoni
Pokaż wszystkie recenzje