Okładka książki - W krainie czarów

W krainie czarów

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-05-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2560-2
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: W krainie czarów
Tłumaczenie: -
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.91 (11 głosów)

Kątem oka widzę kadr, zielono i coś pomarańczowego obok.
Działka. Leżak. Widoczki.
On.
Brakujący widok w moim życiu.
Jestem jak Alicja. Tylko z deficytem czarów.

Śmierć, strata, ból. Kiedy ostatecznie wychodzimy z bezpiecznego ogrodu dzieciństwa? Stajemy się dorośli, odpowiedzialni, dojrzali? Kiedy i od kogo uczymy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak radzić sobie ze sobą?

Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe.

We wspaniałym literackim stylu, pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.

Kup książkę W krainie czarów

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2014-06-11, Przeczytałam,
Sylwia Chutnik zawsze pozytywnie zaskakiwała, tym razem jednak przeszła samą siebie. Tytułowe opowiadanie W krainie czarów to majstersztyk. A historia taka banalna: na działce umiera na zawał starszy człowiek. I cóż w tym dziwnego? Mało to starszych panów straciło życie podczas przycinania żywopłotu, szczególnie w upale? Dla Sylwii Chutnik staje się to jednak przyczynkiem do intymnej opowieści o śmierci, przemijaniu, dorosłości i rzeczach, które ludzie gromadzą przez całe życie, a które po ich odejściu przestają być do czegokolwiek potrzebne. Doświadczenie śmierci kogoś bliskiego jest zawsze przejmujące. Autorka potrafiła te emocje przekazać.   Tom zawiera także inne opowiadania, które powstały między innymi w ramach projektu Ars Cameralis Silesiae Superioris. Są to teksty dotyczące postaci związanych z Zagłębiem Dąbrowskim. Anna prowadzi frustrujące życie matki, żony i córki opiekującej się niedołężną matką. I znowu – sytuacja jakich tysiące. Ale w wymiarze sosnowieckim nabiera ona szczególnego znaczenia. Tu giną dzieci sfrustrowanych matek, a starsze osoby mają jeszcze w pamięci getto. Tam właśnie zmierza na wózku matka Anny. Opowiadanie przepełnione trudnymi do zdefiniowania emocjami. Kolejna jest Pola. Hollywoodzka supergwiazda, która utknęła w sosnowieckiej zapyziałej kamienicy na całe lata. Po wyjściu za mąż za sosnowieckiego hrabiego ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - W krainie czarów

Zawsze powtarzam, że wolę pełnometrażowe powieści, gdzie mogę poznać bohaterów, ich zachowania, zrozumieć podejmowane przez nich decyzje, kibicować im, bądź też przeklinać, od krótkiej formy, którą są opowiadania. Jednak jest jakiś bodziec, który, co jakiś czas popycha mnie właśnie do opowiadań. A do wyboru powyższego zbioru skłoniło mnie nazwisko autorki, z którą de facto nie miałam styczności, ale wiele słyszałam o jej twórczości. Zachęcił mnie również sam tytuł tegoż zbioru, który kojarzy się z Lewisem Carrollem i magią.     Sylwia Chutnik to feministka, działaczka społeczna, jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek, Laureatka Paszportu "Polityki", dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nike. Spod jej pióra wyszły takie tytuły jak: "Kieszonkowy atlas kobiet", "Dzidzia", "Cwaniary".   Tytuł "W krainie czarów" skrywa w sobie 11 opowiadań. Pierwszym z nich jest opowiadanie, które jest zarazem tytułem całego zbioru, a dotyczy śmierci, śmierci nagłej i prozaicznej, bo na działce. "Anna" to opowiadanie dotyczące młodej kobiety, której życie nie ułożyło się tak jakby tego chciała, dlatego też rości o to pretensje do całego świata. W następnym opowiadaniu "Pola" autorka nawiązuje do osoby "prawdziwej" postaci Poli Negri, która tkwi w egzystencji. "Bożena z Poznańskiej" to z kolei historia prostytutki ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 100 książek 2017,
Książkę dostałam w bibliotece w ramach Klubu Dyskusyjnego, myślę , że w innym wypadku w ogóle bym jej nie czytała. Pozytywem technicznym jest sposób w jaki autorka opisuje historie swoich bohaterów. Bardzo dobrze się ją czyta. Historie bohaterów to ich szara codzienność , sama prawda od początku do samego końca, nawet jeśli ta prawda boli i daje nam samym bardzo wiele do myślenia.To historie ludzi żyjących w różnych latach , różnych zawodów, różnych przyzwyczajeń i klas społecznych. Są ciekawe ale zbyt krótkie. Chciałoby się zapytać: To już koniec???
Link do opinii
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Sylwię Chutnik kojarzyłam głównie z programów i artykułów o literaturze, więc postanowiłam w końcu przeczytać chociaż jedną jej książkę. W krainie czarów to zbiór opowiadań, niektóre były publikowane wcześniej w innych zbiorach. Osobiście raczej nie przypadły mi do gustu, może poza dwoma o tematyce wojennej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
"W krainie czarów" to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, mieszkańcach kilku polskich miast. A może nie całkiem takich zwykłych? Poznajemy warszawską prostytutkę, starego kawalera, byłą gwiazdę filmową i innych. Jest też powrót do tematu Powstania Warszawskiego, jak i wcześniej widzianego oczami kobiet. Bardzo lubię prozę Sylwii Chutnik; jednak te opowiadania pozostawiają we mnie niedosyt. Chciałabym wejść w historię tych osób głębiej, chciałabym poznać całe ich życie - a nie tylko niewielki fragment. Bo każde z tych opowiadań dałoby się rozwinąć w pełnowymiarową powieść. Sylwia Chutnik ma niesamowity dar obserwowania ludzi i wchodzenia w ich skórę, w ich historie. Szczególnie poruszające są historie o zagładzie Żydów, o getcie, o zlikwidowaniu getta. To po raz kolejny autorka zmierzyła się z tym tematem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Przypadł mi do gustu styl autorki. Często pisze w sposób szyderczy czy ironiczny. "W krainie czarów" jest zbiorem opowiadań o codzienności nietypowych i zwykle nie do końca szczęśliwych bohaterek i bohaterów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - francerise
francerise
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pamiętam, że "Kieszonkowym atlasem kobiet" byłam zachwycona. Tym razem miałam do czynienia ze zbiorem opowiadań, więc to jednak coś innego. Jestem zdecydowanie "za" z dwóch powodów. Po pierwsze, język - jest to zdecydowanie największy atut książek Chutnik. Niby pisze o najprostszych sprawach i problemach, które dotykają naprawdę sporą liczbę ludzi, a pisze w taki sposób, że sama nigdy nie umiałabym ująć tego lepiej. Nowe słowa, nowe zestawienia, nowe ujęcia - jest super. Po drugie, podoba mi się tematyka skoncentrowana wokół problemów polskiej prowincji (powiedzmy ;)). Dużo ciekawych wątków, polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Avatar użytkownika - katarzyma
katarzyma
Przeczytane:2016-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Moje książki w 2016,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Inne książki autora
Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki
Sylwia Chutnik0
Okładka ksiązki - Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki

Liczy się tylko numer 1! Kobiety, które walczą to seria niezwykłych wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które...

Cwaniary
Sylwia Chutnik0
Okładka ksiązki - Cwaniary

Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej "Dzidzi" i "Kieszonkowego atlasu kobiet". Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy