Tokarczuk nominowana do nagrody Man Booker International Prize 2019

Data: 2019-04-10 11:17:21 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Tokarczuk nominowana do nagrody Man Booker International Prize 2019

Wczoraj wieczorem pojawiły się pierwsze informacje na temat tak zwanej krótkiej listy do tegorocznej nagrody Man Booker International Prize. Wśród nominowanych do prestiżowego wyróżnienia ponownie znalazła się Olga Tokarczuk.

Nagroda Man Booker International Prize ustanowiona została w 2005 roku i początkowo przyznawana była co dwa lata autorom, których powieści dostępne są w języku angielskim (także przetłumaczone z oryginału). W pierwszej edycji z 2005 roku wśród nominowanych został Stanisław Lem.

W ubiegłym roku nagrodę tę przyznano Oldze Tokarczuk za książkę Bieguni. Wiele wskazuje na to, że i w tym roku będzie miała spore szanse, by wygrać. Pojawiła się bowiem w na krótkiej liście nominowanych z książką Prowadź swój pług przez kości umarłych, pierwotnie wydaną w Polsce w 2009 roku.

Prowadź swój pług przez kości umarłych to niespotykany thriller moralny o mocnym, polskim wydźwięku. Tokarczuk w swojej książce przedstawia historię fali morderstw, która przetacza się przez zimową Kotlinę Kłodzką. Wśród nielicznych mieszkańców pozostałych w okolicy jest emerytowana inżynier mostów, a obecnie nauczycielka angielskiego i geografii – Janina Duszejko.

Kiedy w nieznanych okolicznościach umierają lokalni myśliwi, Duszejko – prywatnie miłośniczka astrologii – uważa, że to zwierzęta zaczęły czyhać na życie oprawców. Kto tak naprawdę odpowiada za brutalne zabójstwa?

Książka Olgi Tokarczuk została świetnie przyjęta przez krytyków i czytelników. Przed laty pojawiła się także jej ekranizacja w reżyserii Agnieszki Holland – film pojawił się na afiszach pod tytułem Pokot.

Oprócz naszej rodzimej autorki, wśród finalistów pojawiło się także 5 innych nazwisk:

  • Alia Trabucco Zeran, The Remainder- to opowieść o młodych ludziach, którym przychodzi żyć w chilijskim mieście Santiago po puczu z 1973 roku. Trójka młodych przyjaciół w mieście pokrytym popiołem, zasłanym martwymi ciałami, wyrusza w podróż, by zmierzyć się z przeszłością oraz bólem – własnym, rodzinnym i narodowym.
  • Marion Poschmann, The Pine Islands – to historia mężczyny, który – po problemach w swoim małżeństwie – ucieka do Japonii, gdzie odbywa pielgrzymkę śladami znanego poety. Po drodze spotka japońskiego studenta, Yosa, myślącego o samobójstwie. Ich wspólna podróż stanowić będzie dla zarówno nowy początek, jak i koniec.
  • Jokha Alharthi, Celestial Bodies – w tym tytule znajdziemy opowieść o rozwoju azjatyckiego państwa Oman. Za sprawą jednej rodziny przekonamy się o historii państwa, jej ewolucji – od niewolnictwa aż po nowoczesne drapacze chmur miliarderów.
  • Annie Ernaux, The Years – to nietypowa autobiografia francuskiej autorki, będąca jednocześnie obnażeniem francuskiego konsumpcjonizmu
  • Juan Gabriel Vasquez, The Shape of the Ruins – w tej książce sam autor staje się głównym bohaterem, opowieść zaś koncentruje się na dwóch morderstwach politycznych, do których doszło w Kolumbii. Vasquez zagłębia się w sprawy, doszukując się drugiego, bardziej wyrazistego dna.

Zwycięzcę tegorocznego Bookera poznamy na ceremonii w Londynie już 21 maja.

Fot. Janie Airey / Annemarie.croft / CC BY-SA 4.0.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Prowadź swój pług przez kości umarłych

Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje