Cho這d

Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Literatura pi瘯na
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 4.92 (12 g這s闚)

Cho這d to najnowsza powie嗆 Szczepana Twardocha, kt鏎a powsta豉 za spraw wypraw dotychczasowych wypraw pisarza na P馧noc. W nowej powie軼i autor opowiada o losach Konrada Widucha.

奸您ak-komunista osadzony jest w sowieckim 豉grze, jednak nie ma zamiaru odsiadywa swojej kary bezczynnie -- postanawia uciec wbrew wszelkim przeciwno軼iom.

Tagi: szczepan twardoch Fikcja historyczna

Kup ksi捫k Cho這d

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Cho這d

Avatar u篡tkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-05-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023,

Jestem pod wra瞠niem mojej ostatniej lektury, mianowicie ksi捫ki “Cho這d” Twardocha. C霩 to byla za historia! Pe軟o w niej ch這du syberyjskiej zimy i ch這du ludzkich serc. Jest wielka mi這嗆, jest bezmiar ludzkiego okrucie雟twa. Jest pi瘯no surowej przyrody, krainy nieko鎍z帷ych si lod闚 i szpetota cz這wieka pozbawionego ludzkich odruch闚.

“Cho這d” to opowie嗆 o losach Konrada Wilgemowicza Widucha, 奸您aka z pochodzenia, bolszewika z wyboru, a potem wi篥nia 豉gr闚, zes豉鎍a, uciekiniera, kt鏎y przemierza bezkresn, skut lodem Syberi. A losy Widucha by造 niezwykle tragiczne, pe軟e bolesnych wspomnie. Brutalno嗆, zezwierz璚enie oprawc闚, roz陰ka z ukochan 穎n, c鏎kami, samotno嗆, tym naznaczone jest jego obecne 篡cie, zawieszone gdzie w鈔鏚 syberyjskich lod闚, ciemno軼i, przejmuj帷ego zimna, 鈍iszcz帷ego wiatru. Widuch wiele wytrzyma, pokona przeciwno軼i losu i cho jawi si nam jako posta niezwyci篹ona, to przetrwa, bo powoli stawa si okrutnym i bezwzgl璠nym. Mia tego 鈍iadomo嗆, bo ci庵le zadawa sobie to samo pytanie: “No, a czy ja cze這wiek?”.

Gdy wydaje mu si, 瞠 zostanie na tej nieludzkiej ziemi na zawsze, trafia do Cho這du, niemal瞠 mitycznej krainy, po這穎nej gdzie na ko鎍u lodowego 鈍iata. Kraina to wyj徠kowa, do kt鏎ej nie docieraj wie軼i ze 鈍iata czy w豉dza pa雟twowa. Bo Cho這d rz康zi si swoimi prawami, zgodnymi z rytmem arktycznej przyrody, jasnymi, surowymi zasadami, czasem okrutnymi - jeste silny, przetrwasz, urodzisz si za s豉by, zginiesz, porzucony na 郾iegu. Chcesz z nami 篡, sta si taki jak my: zbuduj sobie schronienie, upoluj jedzenie, przestrzegaj naszych 鈍i皻ych praw. I Widuch wtapia si w t rdzenn spo貫czno嗆 Cho這du, kt鏎a pragnie ocali siebie, swoje zwyczaje, kultur. Powoli zapomina o przesz這軼i, 篡j帷 w zgodzie z przyrod i mieszka鎍ami Cho這du, ale do czasu…

“Cho這d” Twardocha to dla mnie monumentalna, napisana z rozmachem powie嗆, wspania豉 i okrutna zarazem. Pe軟a pot璕i natury, surowych arktycznych krajobraz闚, bieli 郾iegu, czerwieni krwi, nieposkromionej, pi瘯nej natury i bestialstwa cz這wieka. Wiele w niej trudnych emocji, b鏊u, cierpienia, poczucia straty. Nie jest to ksi捫ka dla ka盥ego, ale mnie poch這n窸a bez reszty, sk這ni豉 do wielu refleksji nad istot cz這wiecze雟twa, nad tym, na ile nieludzkie okoliczno軼i usprawiedliwiaj nieludzkie zachowanie? I sam bohater, Widuch, jak widmo, b陰kaj帷y si po arktycznych bezkresach, poszukuj帷y wolno軼i, mierz帷y si z pustk w sobie i wok馧 siebie, cz這wiek, kt鏎y nigdzie nie jest u siebie, bezpa雟twowiec pozbawiony to窺amo軼i. Czy jest zwyci瞛c, nie wiem…

“Cho這d” to kwintesencja Twardocha, proza brutalna, m瘰ka, szczera, autentyczna, napisana nowatorskim j瞛ykiem, wymy郵onym zapewne przez autora na potrzeby tej ksi捫ki, a zdolno軼i lingwistyczne pisarza s naprawd spore.

“Cho這d” to jedna z najlepszych ksi捫ek, kt鏎e przeczyta豉m w tym roku. Szczerze polecam!

Avatar u篡tkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-01-22,

Ju od d逝窺zego czasu zamierza豉m skonfrontowa si z tw鏎czo軼i Szczepana Twardocha, ale przyznaj, 瞠 mia豉m pewne obawy…
Jaki czas temu ogl康am serial "Kr鏊" na podstawie ksi捫ki autora i przyznaj, 輳 by bardzo dobry, cho poruszaj帷y trudn tematyk, ale o co chodzi這 z tym wielorybem na pocz徠ku i na ko鎍u? Ca造 czas stanowi to dla mnie zagwozdk, a mo瞠 doszukuj si czego, czego zupe軟ie nie ma?

W ko鎍u postanowi豉m spr鏏owa… i na pierwszy ogie posz豉 najnowsza ksi捫ka Cho這d.
Moje uczucia s totalnie pomieszane i popl徠ane….
Zacz窸o si wybornie, pozna豉m wiele tajnik闚 瞠glugi, s堯w bran穎wych, pomy郵a豉m sobie: „to b璠zie 鈍ietna przygoda” i wtedy bach… pojawia si opowie嗆 w opowie嗆, taka troch Incepcja (swoj drog uwielbiam ten film!) Szczepan „zatapia si” w dzienniku Konrada Widucha, kt鏎y ma sta si idealnym materia貫m na kolejn ksi捫k. Co prawda autor w pewien spos鏏 pr鏏uje nakre郵i czytelnikowi, dlaczego zosta u篡ty taki w豉郾ie j瞛yk w zapiskach Widucha, to by造 momenty, 瞠 w徠pi豉m sama w siebie, czasami trudno by這 mi przebrn望 przez kolejne zdania. W opowie軼i dotar豉m w ko鎍u do opis闚 Cho這du…. nigdy, ale to nigdy nie chcia豉bym si znale潭 w takim miejscu, na szcz窷cie to miejsce poza czasem i histori, wi璚 trudno tam trafi, a mo瞠 w og鏊e nie istnieje…
Mia豉m wra瞠nie jakbym cofn窸a si w czasie, kiedy wszystko by這 prymitywne, surowe, a cz這wiecze雟two zaczyna這 si dopiero rozwija. Przebrn窸am przez lody, 郾iegi, morza i na ko鎍u znalaz豉m… no w豉郾ie… wiele niedopowiedze, bo czy przedstawiona historia m篹czyzny, kt鏎ego spotka造 okrutne rzeczy, a i sam potrafi by z造m „cze這wiekiem” wydarzy豉 si naprawd?

Do tej lektury potrzeba wiele cierpliwo軼i, nie m闚i, 瞠 to by豉 z豉 ksi捫ka, ale bardzo specyficzna i w zasadzie takie mia豉m przeczucie od samego pocz徠ku, kiedy tylko po ni si璕n窸am. To jakby jednocze郾ie czu niepok鎩, braku zrozumienia, ale z drugiej strony ogromn ciekawo嗆 i mimo pewnych w徠pliwo軼i ch耩 poznania o co w tym wszystkim chodzi.

Avatar u篡tkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-01-22,

Autora chyba nie trzeba przedstawia! Szczepan Twardoch od tej pozycji nale篡 do grupy jednych z moich ulubionych pisarzy. To by這 moje pierwsze spotkanie z jego tw鏎czo軼i i na pewno nie ostatnie. Szkoda, 瞠 nie mia豉m wi璚ej pozycji w domu, bo macie tak, 瞠 przy pierwszym spotkaniu z tw鏎czo軼i jakiego autora chcecie wi璚ej i wi璚ej? Tak mam w tym przypadku, lecz musz przyzna si, 瞠 momentami nie by這 豉two przez j瞛yk, jakim napisana jest ksi捫ka, lecz podkre郵am, 瞠 w niczym nie ujmuje tre軼i. Tak jak czytasz pozycje, przy kt鏎ych sprz徠asz, je寮zisz samochodem, tak tutaj na spokojnie w domu czyta豉m na przemian ze s逝chaniem w wersji audio, bo dana chwila z przygod Konrada Widucha wci庵a na maksa, ale te tego, czego nie mog豉m zrozumie czytaj帷 to ratowa豉 mnie w wersja elektroniczna. Kim jest Konrad Widuch i co prze篡 tego ju musicie dowiedzie si sami.

Ksi捫ka to taka forma pami皻ania z jego wypraw, jakie sprawia造, 瞠 nie by這 豉two, ale… J瞛yk, jakim si pos逝guje nie nale篡 do 豉twych (to jeden z argument闚, kt鏎e przekona造 mnie do formy audio ni forma czytana) Nie wiem, czy spotkali軼ie autor闚, kt鏎zy dan pozycj sprawili, 瞠 odczuwali軼ie wszystko to co nasi bohaterowie. Mr霩, g堯d, poni瞠nie, walka o 篡cie, walka o jutro. Bola造 mnie wszystkie mi窷nie, by這 mi zimno. Zastanowi這 mnie to ile by豉bym w stanie wytrzyma i jaki jest m鎩 pr鏬 wytrzyma這軼i? Jestem pod wielkim podziwem dla autora za ca造 ten obraz nie tyle bohater闚 ile klimatu, miejsc, jakie poznacie, historii danych postaci, ale w szczeg鏊no軼i j瞛yka, jakim pos逝guj si bohaterowie. To jak 篡cie cz這wieka z dala od cywilizacji, od tego, co zna wp造wa na jego psychik.

Podoba mi si forma zwrotu „nieistniej帷a czytelniczko”, bo dzi瘯i temu ma si wra瞠nie, 瞠 bohater Konrad szczerze jak przy spowiedzi opisuje wszystko to, co go spotka這. Forma pami皻nika jest fantastyczna. Cho這d to miejsce, w kt鏎ym mo積a straci cz這wiecze雟two, ale te miejsce, w kt鏎ym wszystko i nic nie ma znaczenia. Opis闚 ksi捫ki jest pe軟o wi璚 z ca貫go serca polecam zapozna si i gwarantuje, 瞠 gdzie w po這wie ksi捫ki chocia raz zastanowisz si nad w豉snym 篡ciem i to, co masz. Nie potrafi pisa tak jako嗆 m康rze, nie potrafi analizowa bohater闚 czy tre軼i, ale potrafi opisa w豉sne uczucie, jakie towarzyszy造 mi podczas czytania, czy s逝chania lektury i opisa豉m wcze郾iej wi璚 z czystym sumieniem polecam. Je瞠li b璠ziesz mia trudno嗆 to uwierz 瞠by nie rezygnowa bo ta historia jest tego warta.

Proza Szczepana Twardocha uj窸a mnie w ka盥ejwydanej przez autora ksi捫ce, ka盥az nich jest odr瑿n histori, opowie軼i kt鏎a przedstawi豉 mi cechy i charakter powie軼i, postaci, fabu豉, opisana w niewybrednym stylu, z zaci庵iem kt鏎y wymaga zrozumienia dla tre軼i, buduje obraz bohatera i pozwala wczu si w klimat, a atmosfera powie軼i ; Cho這d ; si璕a wysokich szczyt闚. Niebanalna, trudna, miejscami niewiarygodna, ukazuje klimat polarny, surowe 篡cie, walk o przetrwanie, ale tak wci庵aj帷a narracja mo瞠 spowodowa 瞠 wpadniecie w karty historii od 1946 r. poznaj帷 g堯wnego bohatera Kondrada Wilgelmowicza, innymi s這wy Innosra鎍a, kt鏎y dotar do Cho這du przez 郾iegi, mr霩, lody, z brakiem nadziei, z drwin, z niebywa陰 wiedz poruszania si po takich ziemiach opuszczonych i nie zamieszkanych przez ludzi, niby obcy dla innych, m捫 dla Sofie, ojciec dla dw鎩ki dziewczynek, kt鏎e w raz z matk uciek造 by szuka schronienia przed wojn. W豉daj帷y kilkoma j瞛ykami, bolszewik kt鏎y budowa ustr鎩 w Rosji Sowieckiej, mi這郾ik komunizmu oddany rewolucji. Aresztowany i skazany w latach 1937, resztkami si ucieka z 豉gru. To by cz這wiek silny, by造 marynarz niemieckiej marynarki wojennej podczas pierwszej wojny 鈍iatowej, Widuch by ambitny, zawistny, niby nie czyni szkody a oddawa za sprawiedliwo嗆 tym co nadepn瘭i mu na odcisk, wyrusza w drog z pewnym Gabaidze, worem w zakonie, napotkawszy po drodze Ljubow. Co spotykaj po drodze, jak zako鎍zy si ta opowie嗆 wr璚z nie wiarygodna, mosi篹na, okrojona 鄉ierci, z lekk ironi wiary. Czy Konrad odzyska spok鎩, wolno嗆? Ca陰 t histori spisan do zeszytu jako forma pami皻nika, dostaje Szczepan Twardoch kt鏎y maj帷 dosy szarej rzeczywisto軼i udaje si na wypraw do Spitsberga, gdzie tam poznaje tajemnicz kobiet. Ta znajomo嗆 przyniesie wiele znak闚 zapytania.

Czytaj帷 powie軼i autora zawsze mam wra瞠nie瞠 ma這 jest pisarzy kt鏎zy potrafi tak zbudowa obraz, tak go przedstawi scenicznie, z tak bogat tre軼i, bo j瞛yk kt鏎ym pos逝giwa si autor makronem j瞛yka cho這dzkiego, czytaj帷 鄉ia這 wyobrazi豉m sobie cze這wieka kt鏎y w go這dzie i cho這dzie laz przez 篡wot, z lekkim zaci庵iem, wracaj帷 w徠kami do przesz這軼i, opisuj帷 charakter chwil i moment闚 w kt鏎ym bra czynny udzia, przetrwanie kt鏎e opisa by這 jakby wyrwane z kontekstu, nierealne, acz granicz帷e z cudem, a jednak surowo嗆 przyrody arktycznej, pos逝giwanie si tym co posiada przy sobie, kanibalizm kt鏎y jest odra瘸j帷y a jednak wyci庵a這 si r瘯 w ostateczno軼i, w obronie w豉snej przed 鄉ierci g這dow, sceny upadku cz這wiecze雟twa czy heroiczna walka o przetrwanie, nik豉 nadzieja kt鏎a by豉 t wielk iskr wiary, dawa豉 ostatnie tchnienie by i嗆 na prz鏚. Mocna, dosadna powie嗆 o wnikaniu w g陰b siebie, bez pardonu, z wielkim przytupem, nie sztampowa, nie banalna, szczera i m康ra, przenikaj帷a w g陰b duszy, bo ta historia jest symbolem ludzi kt鏎ym uda這 si uciec z warunk闚 nie ludzkich by odnale潭 si w sytuacji beznadziejnej, a jednak tli si zawsze to nik貫 鈍iate趾o ratunku, wyj軼ia bez wyj軼ia. Polecam serdecznie.

Wydawnictwo: 安iat Ksi捫ki.

Avatar u篡tkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-03-04, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2023,

,,Cho這d" Szczepana Twardocha nie jest moim pierwszym spotkaniem z tw鏎czo軼i tego autora. Pami皻am, 瞠 jego ,,Kr鏊" zrobi na mnie bardzo du瞠 wra瞠nie, cho nie by豉 to lekka lektura. A jak by這 w przypadku ,,Cho這du", kt鏎ego pozna豉m przes逝chuj帷 audiobooka?

Konrad Widuch jest 奸您akiem i komunist w pe軟i oddanym rewolucji. Wraz z Karolem Radkiem udaje si do sowieckiej Rosji, gdzie walcz帷 w Kontrarmii w wojnie 1920 roku stara si wprowadza w 篡cie proletariacki porz康ek. Okazuje si, 瞠 propagowane przez niego pogl康y zaczynaj zbiera swoje 積iwo i podczas czystek 1937 roku sam Konrad zostaje aresztowany i zes豉ny do 豉gru. Udaje mu si jednak uciec i od tej pory zaczyna si jego tu豉czka przez wieczne 郾iegi, lody i surowy klimat tundry.

Pewnego dnia trafia do osady nazywanej przez swoich mieszka鎍闚 Cho這dem. 砰cie tutaj biegnie zupe軟ie inaczej ni w cywilizowanym 鈍iecie. Osadnicy 篡j zgodnie z natur, poluj na zwierz皻a, maj swoje zwyczaje, j瞛yk i nigdy nie obi這 im si o uszy nazwisko Stalin. A do pewnego momentu...

,,Cho這d" nie jest powie軼i prost w odbiorze. Nie jest to te ksi捫ka na jeden raz, kt鏎 przeczyta si (lub przes逝cha) jednym tchem. Cho nie uwa瘸m, 瞠 to 豉twa lektura, z pewno軼i jest warta uwagi, a zag喚bienie si w jej tre嗆 zapewnia niesamowit literack uczt. Przede wszystkim styl autora jest jedyny w swoim rodzaju. Pos逝guje si plastycznym, ale mocnym, brutalnym j瞛ykiem, kt鏎y na ka盥ym czytelniku wywrze wra瞠nie. Tworzy drastyczne, naturalistyczne opisy. Jest dosadny i wulgarny. Przez niekt鏎ych z pewno軼i oburzaj帷y, ale w przypadku tej powie軼i jest to na plus.

Ta wspomniana brutalno嗆 jest do嗆 charakterystycznym elementem towarzysz帷ym w czasie czytania ,,Cho這du". Brutalny j瞛yk, brutalny klimat i brutalni bohaterowie. Okrucie雟two jest na porz康ku dziennym. Pojawiaj si nawet w徠ki kanibalistyczne. Do tego dochodzi samotno嗆 w otoczeniu arktycznego krajobrazu. Nie spos鏏 sobie tego nie wyobrazi. Czasami troch mi to przypomina這 ,,Zjaw" z Leonardo di Caprio w roli g堯wnej.

To te historia o podr騜y zar闚no w jej oficjalnym znaczeniu, jak i metaforycznie. O podr騜y wewn徠rz siebie, o poszukiwaniu swoich korzeni. To r闚nie opowie嗆 - pami皻nik o rozczarowaniu ideami, ponoszeniu konsekwencji w豉snych wybor闚.

,,Cho這d" jest lektur trudn, ale warto軼iow. Niesamowicie napisana, mroczna, mocna i wyrazista. Nie jest dla wszystkich czytelnik闚, ale z pewno軼i mog j poleci tym, kt鏎zy poszukuj nietuzinkowej, wymagaj帷ej powie軼i z motywem podr騜y. To te lektura dla tych, kt鏎ym niestraszny brutalny, wulgarny j瞛yk, bardzo wzmacniaj帷y odbi鏎 tre軼i. Dla mnie jest to jedna z lepszych ksi捫ek, jakie mia豉m okazj pozna, a raczej jeden z lepszych audiobook闚, kt鏎e mia豉m okazj przes逝cha.

Zaczn od tego, 瞠 nie jest to 豉twa lektura. Autor napisa j trudnym j瞛ykiem niezrozumia造m dla wielu czytelnik闚, dlatego podczas czytania trzeba si intensywnie skupi. Po poznaniu g堯wnego bohatera mo積a lepiej zrozumie ca陰 t histori. G堯wnym bohaterem jest Konrad Widuch, kt鏎y w specjalnych notesach spisuje dzieje swojego 篡cia. Zapiski kieruje do nieistniej帷ej czytelniczki. Ma nadziej, 瞠 jego dwie c鏎eczki 篡j i kiedy b璠 mog造 przeczyta co si z nim dzia這, gdy parszywy los ich roz陰czy. Nasz g堯wny bohater prze篡 prawdziwe piek這. Dlatego ca造 czas zastanawia si, czy: " [...] JA CZEΜWIEK? BY JA KIEDYKOLWIEK CZEΜWIEKIEM? [...]" Swoje notatki zacz掖 sporz康za 16 czerwca 1946 roku. Akurat to by dzie Pa雟ki, czyli niedziela. Po 8 latach dowiedzia si dok豉dnie jaka jest data. To musia by bardzo wzruszaj帷y moment. Nasz bohater jest starym bolszewikiem. Poznaj帷 jego histori, dowiecie si, kim jeszcze by i co robi w swoim 篡ciu po ucieczce z 豉gru. Dowiecie si r闚nie co dzia這 si w osadzie zwanej Cho這dem. W kilku s這wach ch堯d, g堯d, smr鏚, walka o przetrwanie i 鄉ier czyhaj帷a na ka盥ym kroku. Tutaj nie wolno nikomu ufa. Najlepszy przyjaciel potrafi zabi. Czy nasz bohater zawsze by idealny? Czytaj帷 "Cho這d" dowiecie si r闚nie, co sta這 si z palcami naszego Konrada Widucha. Czy Widuch jeszcze kiedykolwiek zobaczy swoj rodzin? Dlaczego musieli si rozdzieli? Na pocz徠ku, w 鈔odku i na ko鎍u wyst瘼uje sam autor, kt鏎y na swojej morskiej drodze spotka pewn staruszk. Borghild Moen by豉 w豉軼icielk jachtu "Isbjorn". On przyci庵a do siebie Szczepana. Dlaczego? Tego dowiecie si podczas czytania ksi捫ki "Cho這d". To dzi瘯i temu zbiegowi okoliczno軼i pozna histori Konrada Widucha. W swojej najnowszej ksi捫ce postanowi nam j przedstawi. W tej ksi捫ce znajdziecie mn鏀two r騜nych j瞛yk闚, a to ze wzgl璠u na r騜ne postacie w niej wyst瘼uj帷e. Oczywi軼ie nasz bohater zna kilka j瞛yk闚. Jakich? To moja s這dka tajemnica. W ksi捫ce znalaz豉m morski mro幡y i bardzo zdradliwy klimat. Tu豉czk g堯wnego bohatera i jego intensywn walk o przetrwanie. Reasumuj帷, jestem zadowolona z tego, 瞠 mog豉m pozna bolesn histori Konrada Widucha. Czyta豉m j bardzo wolno, 瞠by lepiej zrozumie ca陰 opowie嗆. Momentami by豉m bardzo przera穎na, a wr璚z wstrz捷ni皻a. Ch皻nie kiedy do niej powr鏂, bo ta lektura warta jest ponownego przeczytania. Dzi瘯uj pi瘯nie autorowi, 瞠 zabra mnie w t morsk mro幡 przygod. Dzi瘯i temu wiem jak cenne i kruche jest 篡cie. Przekona豉m si, 瞠 w ekstremalnych warunkach cz這wiek zdolny jest do wszystkiego naprawd wszystkiego. By這 to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z tw鏎czo軼i Szczepana Twardocha i ju wiem, 瞠 nie ostatnie. Autor nie owija w bawe軟. Pisze jak by這 i to si czuje. Wida, 瞠 w swojej najnowszej ksi捫ce odda ca貫 serce. Ta historia jest dosy brutalna, dlatego radzi豉bym j czyta jedynie osobom doros造m. Z ca貫go serca polecam ksi捫k "Cho這d", mommy_and_books.
Avatar u篡tkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,

Brawo. Pan Twardoch powr鏂i! Powie嗆 formatu moich ulubionych: "Morfiny" i "Kr鏊a". Ciekawa tematyka, wci庵aj帷a akcja, znakomity, lekko wulgarny (ale jak najbardziej na miejscu) styl i zawarte w ksi捫ce przes豉nie o rozczarowaniu komunizmem, kt鏎y zjada swoje dzieci. No i syberyjsko-polarne klimaty po陰czone z opisem zwyczaj闚 ich rdzennych mieszka鎍闚.

Avatar u篡tkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-12-26, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2022,

Jean Paul-Sartre twierdzi, 瞠 ka盥y marzyciel jest skazany na wiele rozczarowa.
Czy rozczarowanie boli? Tak. Przekona si o tym bohater powie軼i Twardocha, a tak瞠 na pewnym poziomie i sam autor.

,,Cho這d" to niezwykle klimatyczna i interesuj帷a lektura. Autor uczyni sam siebie jednym z jej bohater闚 co jest niezwykle ciekawym zabiegiem. Fabu豉 powie軼i oparta jest na pami皻nikach pochodz帷ego ze 奸御ka Konrada Widucha, zagorza貫go komunisty, kt鏎y z entuzjazmem budowa proletariacki 豉d. Nast瘼nie zosta aresztowany i skazany na pobyt w 豉grze z kt鏎ego udaje mu si uciec. Tak w豉郾ie zaczyna si jego podr騜 przez pustk, 郾ieg i mr霩 na ko這 podbiegunowe, na skute lodem arktyczne ziemie.

Zdecydowanie powie嗆 nie nale篡 do lektur 豉twych i przyjemnych. Realistyczne opisy pe軟e s przemocy i okrucie雟twa systemu uwydatniaj tragizm bohater闚. Obserwujemy jak komunizm wr璚z po瞠ra w豉snych wyznawc闚 ale i niewinnych obywateli. Tytu這wy Cho這d do kt鏎ego dociera nasz bohater znajduje si w najdalszych zak徠kach Rosji w miejscu nie do ko鎍a okre郵onym. Ten fragment troch mnie nudzi, sporo informacji by這 zb璠nych, cho dla ludzi zainteresowanych antropologi i obcymi kulturami b璠zie to z pewno軼i najwi瘯sz gratka. Zreszt ca這嗆 podzielona jest na dwie cz窷ci i jak dla mnie pierwsza by豉 zdecydowanie lepsza, druga za za bardzo przegadana i troch m璚z帷a.

Nie brakuje tu metafor czy przejmuj帷ych obraz闚. Z kart ksi捫ki wr璚z uderza ch堯d ale i surowo嗆 miejsca w kt鏎ym znalaz si bohater. Poznajemy histori cz這wieka, kt鏎y uleg zniewoleniu ale kt鏎y nie zamierza gin望 za czyje idee. Niejednokrotne zwracanie si bezpo鈔ednio do bohatera powoduje, i mamy wra瞠nie uczestniczenia w ca貫j historii. Polecam cho nie jest to ksi捫ka dla ka盥ego tym bardziej, 瞠 nie jest to pozycja na jeden wiecz鏎. Sam j瞛yk jakim jest napisana nie jest 豉twy i prosty, trzeba si skupi na czytaniu.

Inne ksi捫ki autora
Pokora
Szczepan Twardoch0
Ok豉dka ksi您ki - Pokora

"Pokora" opowiada o w豉dzy i uleg這軼i, o cenie jak p豉ci si walcz帷 o w豉sn godno嗆, opowiada o wojnie i o nast瘼uj帷ej po niej rewolucji na ulicach...

Tak jest dobrze
Szczepan Twardoch0
Ok豉dka ksi您ki - Tak jest dobrze

Sze嗆 opowie軼i. O ma這軼i i s豉bo軼iach. I o tym, co daje si喚. O tym, jak to jest mie cia這. O mi這軼i. I o jej braku. O rozpaczy i samotno軼i. O...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly