Szczepan Twardoch wyruszył na Spitsbergen. Wkrótce premiera nowej książki

Data: 2022-08-04 12:02:01 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Szczepan Twardoch nie zwalnia tempa. Zaledwie kilka miesięcy temu miała premierę książka Byk, a pisarz już zapowiedział nową powieść — Chołod. O czym będzie opowiadać najnowsze dzieło Twardocha?

Obrazek w treści

Proza Szczepana Twardocha zdecydowanie wzbudza emocje, co łatwo zauważyć można zwłaszcza przy okazji premier kolejnych książek autora. Teraz fani prozy Twardocha mogą szykować się na kolejną emocjonującą wyprawę literacką.

Przed kilkoma dniami w swoich mediach społecznościowych pisarz ogłosił, że jeszcze w tym roku ukaże się jego najnowsza książka zatytułowana Chołod, której akcja rozgrywa się w rejonach mroźnej Syberii. Jednocześnie Gazeta Wyborcza poinformowała, że Szczepan Twardoch bierze udział w kolejnej wyprawie na Spitsbergen. 

Chołod – co wiemy o najnowszej książce Szczepana Twardocha?

W swoim wpisie autor tłumaczy, że pracę na Chołodem rozpoczął już trzy lata temu, podczas jednej ze swoich wypraw na Spitsbergen. Na pytanie, o czym będzie jego najnowsza książka, autor napisał na swoim profilu na Facebooku: 

[Chołod] opowiada o śmierci, o miłości, o morzu, ze współczesnej Arktyki cofa się o osiemdziesiąt lat i jeszcze dalej, i daleko na wschód, do Murmańska, do Ukrainy, na wschodnią Syberię lat trzydziestych i na Ocean Arktyczny, w senduchę, gdzie żyją Koriacy, Jukagirzy i ktoś jeszcze, i jest zimno, jest lód, niedźwiedzie i ludzkie mięso. 

Na poznanie fabuły Chołodu czytelnicy będą musieli jednak jeszcze trochę poczekać, bowiem premiera książki zaplanowana została dopiero na jesień tego roku. Książka zadebiutować ma 26 października tego roku, czyli na dzień przed rozpoczęciem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Pozwala to przypuszczać, że Chołod będzie można nabyć już na targach, a być może na wydarzeniu pojawi się także i sam Szczepan Twardoch. Podobnie jak Królestwo czy Drach, także i nowa powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Chołod i inspiracje. Szczepan Twardoch wybiera się na Spitsbergen

Co ciekawe, 4 sierpnia Szczepan Twardoch wziął udział w kolejnej wyprawie na Spitsbergen, największą norweską wyspę, która położona jest na Morzu Arktycznym. Udział pisarza w podróży relacjonowany jest przez Gazetę Wyborczą, która donosi, że popularny autor dziś wypłynąć ma z Longyearbyen i kierując się na północ, odwiedzi Ny-Ålesund. Na stronie Wyborczej odnaleźć można także na bieżąco aktualizowaną mapę, dzięki której da się śledzić kolejne etapy rejsu.

Może zainteresuje Cię także: Szczepan Twardoch krytykuje spot Books From Poland, Instytut Książki odpowiada na zarzuty

Sam Szczepan Twardoch przyznaje, że norweską wyspę odwiedza od szesnastu lat. Możliwe więc, że to właśnie wyprawy na Spitsbergen zainspirowały Twardocha do osadzenia swojej najnowszej powieści na tak odległych i zimnych terenach.  Jednocześnie w nowej książce pisarza nie ma zabraknąć wątków historycznych, jak wojna polsko-bolszewicką, ale także i namiętności z udziałem głównego bohatera — osadzonego w łagrze Ślązaka-komunisty Konrada Widucha. 

Nagradzana twórczość Szczepana Twardocha

To nie pierwszy raz, kiedy autor w swoich utworach zabiera czytelnika w niezwykle ciekawe i nie zawsze oczywiste miejsca. W Królu przenosimy się do Warszawy w latach 30. XX wieku. Powieść odbiła się szczególnym echem, a na jej podstawie powstał serial o tym samym tytule. Natomiast w powieści Pokora odwiedzamy Śląsk, o którym Twardoch potrafi pisać w interesujący i przejmujący sposób. Jest to bardzo istotny temat dla pisarza, bowiem sam identyfikuje się jako członek śląskiej narodowości.

Sama kwestia tożsamości jest dla niego bardzo ważna, co miało znaczenie między innymi w lutym tego roku, gdy autor uhonorowany został Nagrodą im. Kazimierza Kutza. W Morfinie główny bohater boryka się z problemem tożsamości narodowościowej; sam nie wie, czy czuje się bardziej Polakiem, czy Niemcem. Za tę powieść pisarz otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki oraz Paszport Polityki.

Powieść Chołod na razie niedostępna jest w przedsprzedaży internetowej. W oczekiwaniu na premierę powieści, zachęcamy do lektury książki Król, którą kupić można poniżej:

Tagi: książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Chołod
Szczepan Twardoch 0
Okładka książki - Chołod

Chołod to najnowsza powieść Szczepana Twardocha, która powstała za sprawą wyprawą dotychczasowych wypraw pisarza na Północ. W nowej powieści autor opowiada...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje