Drach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-12-04
Ilustracje: Filip Kuźniarz

Drach wie. Wraz z kilkuletnim Josefem przygląda się świniobiciu. Jest październikowy poranek 1906 roku i, choć chłopiec nie ma o tym pojęcia, ryk zarzynanego zwierzęcia oraz smak wusztzupy powrócą do niego kilkanaście lat później, gdy po zakończeniu wojny będzie powracał na Śląsk.

Nikodem nigdy nie był w wojsku. Jest za to wziętym architektem. Z poprzedniego związku ma pięcioletnią córkę, a po samochodowym wypadku bliznę nad lewym uchem. Właśnie rozstaje się z żoną, by ułożyć sobie życie z inną. Drach jest jednak świadomy, że dziewczyna coraz bardziej wymyka się mężczyźnie.

Między Josefem a Nikodemem piękne, podłe, smutne i -- ostatecznie -- tragiczne losy dwóch rodzin; wiek wojen i powstań, śmierci i narodzin, miłości, zdrad i marzeń, które nigdy się nie spełnią. Drach o nich wie. Widzi przeszłość i zna przyszłość. Dla niego wszystko jest teraz...

Saga rodzinna? Wielka opowieść o Śląsku? A może powieść totalna, która wymyka się wszelkim kategoryzacjom? Autor Morfiny w szczytowej formie.

Kup książkę Drach

Opinie o książce - Drach

Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2017-04-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 100 książek 2017,
Nie jestem przyzwyczajona do czytania książek tego typu. Gdyby nie Dyskusyjny Klub Książki zapewne nie sięgnęłabym po nią w ogóle. Zniechęciłam się już na samym początku nie tylko sposobem pisania i musem skupienia ale przede wszystkim językiem jakim posługują się bohaterzy. Na przemian śląski i niemiecki sprawiał, że część odbiorców niczego nie zrozumie, no chyba , ze ma zamiar spędzić długi czas nad słownikiem. Obiecałam sobie, że jak do 100 strony mnie nie wciągnie to odstawię ją , lecz tak się nie stało.Tzn nie odstawiłam, mimo , że przy 100 stronie niewiele się zmieniło. Przyszedł jednak taki moment, że wątki ( które są tu bardzo pomieszane nie tylko w miejscu ale przede wszystkim w czasie) zaczęły mnie zaciekawiać coraz bardziej i byłam ciekawa jak ta historia się skończy. Bohaterami są postacie żyjące w różnych latach, począwszy od pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych. Autor pokazuje ogrom okrucieństwa i bólu, może jednak zbyt wiele.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
To moje pierwsze spotkanie ze Szczepanem Twardochem. I muszę przyznać, bardzo pozytywne. Książka jest wciągająca, wymaga co prawda ogromnego skupienia przez zmieniające się co chwilę wątki, ale autor ukazuje w tym cały wachlarz emocji w sposób bardzo sensowny i przemyślany. Poznajemy dzieje zwykłej śląskiej rodziny począwszy od czasów przed I wojną światową do współczesności. Od Józefa jako małego chłopca do jego prawnuka Nikodema. Wszelkie ich radości, dramaty, podejmowane decyzje ich skutki, często widoczne w całej rozciągłości dopiero po wielu latach. Ciekawym wątkiem są również zmiany dziejowe, które zachodziły na śląsku przez te wszystkie lata, przeplatanie się niemieckości, śląskości i polskości. Lektura może nie należy do łatwych ale warto po nią sięgnąć.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
"Ziymia to je taki srogi drach [smok]". Co tu wiela godać. Piyknie synek napisoł! Nike mu. W tym roku całym hercem za górną stroną Ślonska!
Avatar użytkownika - aniag
aniag
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dla mnie najlepsza książka Szczepana Twardocha. Okrutna i pełna człowieczeństwa. Niesamowita saga nie tylko dla Ślązaków. Momentami przypominała mi "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk. Bardzo poruszająca.
Avatar użytkownika - ewarachela
ewarachela
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jest to książka, która położyła mnie na łopatki. Dosłownie. Choc pochodzę z ziemi świętokrzyskiej a więc regionu,któremu (wydawac by się mogło) nijak do Ślaska to odnajduję wiele podobieństw. Podobieństw w ludziach, ich charakterach. W gwarze, choc innej to wyrażającej to samo. W obyczajach, w kobietach. Dostałam wspomnienia, o których mgliście wspominał ojciec cytując swojego ojca. Powieśc jest brutalna jak to u Twardocha, czytając ją ma się wrażenie stylistycznego pomieszania morfiny i wiecznego grunwaldu. Polecam z czystym sercem!
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książka wymagająca, inna. Drach to narrator, który opowiada historię nie wdając się w emocje. Przeskakuje w czasie, który dla niego nie ma znaczenia., dla niego wszystko dzieje się jednocześnie. Pokazuje bohaterów, którymi kieruje miłość, namiętność, pożądanie. Nie brakuje zdrady, zbrodni. Bohaterowie, którzy poszukują swojego miejsca, swojej przynależności w społeczeństwie. Wszystko dzieje się na tle historycznych wydarzeń. Małą przeszkodą może być śląska gwara i język niemiecki, którym posługują się bohaterowie. Jednak narrator wszystko zgrabnie podsumowuje, dzięki czemu rozumiemy ogólny sens rozmowy. Bardzo cenię realizm oddany w lekturze, który dotyczy samego Śląska, języka jak również historii. Polecam.

Avatar użytkownika - natanna
natanna
Przeczytane:2019-02-28, Ocena: 4, Przeczytałam,

Dracha, którego już kiedyś czytałam, zakończyłam tym razem na drugim rozdziale, gdyż o ile pierwsza część powieści Twardocha mnie ciekawiła ze względu na śląskie klimaty i osadzoną w nich sagę rodzinną i jakoś w niej znosiłam naturalistyczność języka, jakim powieść została napisana, to w drugiej i trzeciej części opisy scen różnych kontaktów seksualnych tak już mnie zaczęły odstręczać a powtórzenia w treści zaczęły nużyć, że po dwu rozdziałach dałam sobie spokój z kończeniem książki. Może to jakoś ważna książka, dobrze napisana, ale to jednak literatura typowo męska. Nie jestem zbyt szczególnie wrażliwa a jednak nie lubię się katować nadmiarem realistycznie i wulgarnie przedstawianej erotyki w książkach, które nie są z natury swej erotyczne.

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Tak jest dobrze
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Tak jest dobrze

Sześć opowieści. O małości i słabościach. I o tym, co daje siłę. O tym, jak to jest mieć ciało. O miłości. I o jej braku. O rozpaczy i samotności. O...

Lepiej, byś tam umarł
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Lepiej, byś tam umarł

Mamed Khalidov - wojownik, muzułmanin, imigrant, dumny mężczyzna, wrażliwy mąż i ojciec... Oto fascynujący portret jednego z najbardziej znanych zawodników...