Pokora

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-09-16
ISBN: 978-83-08-07066-6
Język oryginału: język polski

"Pokora" opowiada o władzy i uległości, o cenie jaką płaci się walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości. Akcja „Pokory” dzieje się sto lat temu, zacząłem ją pisać w kwietniu 2019 roku, a jednak wydaje mi się, że jest to powieść właśnie na takie czasy, w jakich przyszło nam żyć."

Nota Szczepana Twardocha opublikowana na profilu autorskim na Facebooku.

Pożądanie. Władza. Uległość.

Co stracisz walcząc o godność?

Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości.

11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył.

La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.

Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

"Pokora" to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Tagi: literatura piękna literatura polska proza

Kup książkę Pokora

Opinie o książce - Pokora

Czy nazwisko może determinować los? Czy może być piętnem? Nie. To nie takie proste. Szczepan Twardoch tak życia czytelnikowi nie ułatwia. Ale…

Pokora to uniżona postawa, a taką główny bohater książki prezentuje niemal przez całe życie. Pokora to również świadomość własnej niedoskonałości, a ta towarzyszy Alojzowi zawsze.

Pokora w sensie psychologicznym to uznawania wszystkich za równych i podlegających tym samy prawom, a przecież nigdy tak nie było i nie będzie.

Główny bohater jak kameleon przeistacza się w różne wersje samego siebie, zależnie od sytuacji. Niestety nigdy nie jest prawdziwym sobą. Co tragiczne, nie wie co to znaczy być sobą. Czy jest to więc  książka o poszukiwaniu tożsamości? I tak, i nie. To historia nieprzystosowania, historia burzliwych prób stania się kimś, historia swoistego odstawania od grupy. Tak naprawdę główny bohater pragnie świętego spokoju, choć ma świadomość, że nie umiałby w nim żyć.

Król. Audiobook
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Król. Audiobook

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937. Nowa powieść Szczepana Twardocha w interpretacji Macieja Stuhra.  Piękne samochody, kobiety...

Sternberg
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Sternberg

Dwaj arystokraci, hrabiowie Sternberg, podejmują walkę z żądnym krwi i opanowanym rewolucyjnym szaleństwem motłochem. Zwyciężają, lecz ich zwycięstwo niesie...

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;