Czuły narrator pod choinką. Najpopularniejsze książki grudnia 2020

Data: 2021-01-14 09:22:35 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jakie książki najczęściej wybieraliśmy jako prezenty gwiazdkowe? Jak wynika z informacji  zgromadzonych przez panel Nielsen BookScan Polska, wśród najpopularniejszych znalazły się m.in. książki Olgi Tokarczuk, Katarzyny Nosowskiej czy Harlana Cobena. 

Obrazek w treści

Czas przedświątecznych zakupów to jeden z najgorętszych okresów dla niemal całej branży handlowej. Ze świątecznej gorączki korzystają także księgarze i wydawcy, a książki od lat pozostają jednym z najpopularniejszych prezentów gwiazdkowych. 

Firma Nielsen analizująca wyniki sprzedażowe kilku dużych sieci księgarskich oraz księgarń internetowych, udostępniła kilka dni temu zestawienie największych hitów sprzedażowych w okresie od 29 listopada 2020 r. do 2 stycznia 2021. Tym samym poznaliśmy największe bestsellery minionego miesiąca, których znaczna część trafić mogła pod choinki.

Tokarczuk wciąż na 1 miejscu 

Na 1 miejscu w rankingu sprzedażowym wciąż utrzymuje się Olga Tokarczuk i jej najnowsza książka – Czuły narrator. Pierwsza po Noblu publikacja od momentu wydania w listopadzie 2020 r. utrzymuje się na wysokich pozycjach w rankingach sprzedażowych. Nic więc dziwnego, że także i w grudniu Czuły narrator utrzymał się na 1 miejscu. 

Czytaj także: Nowa książka Olgi Tokarczuk już w listopadzie! 

Nowa książka noblistki jest zbiorem esejów, w których Olga Tokarczuk przedstawia swój punkt widzenia na świat i ważne tematy społeczne. To także dobre kompendium wskazówek dla tych, którzy sami piszą lub pragną pisać – Tokarczuk opowiada o sposobach tworzenia i kreowania literackiego świata. 

Książka Olgi Tokarczuk sprzedała się w ostatnich 5 tygodniach w nakładzie 13 tysięcy egzemplarzy. 

Popularna artystka i Nagroda Nike

Na 2 miejscu wśród grudniowych bestsellerów również znalazła się książka non-fiction – była to publikacja artystki Katarzyny Nosowskiej Powrót z Bambuko. W nowej publikacji Nosowska kolejny raz bawi swoich czytelników, niejako zachęcając ich do spojrzenia na świat w nieco inny, bardziej optymistyczny świat. Popularna wokalistka udowadnia, że śmiech to zdrowie – zwłaszcza w trudnym, pandemicznym czasie. 

Czytaj także: Łatwopalna. Portret Agnieszki Osieckiej.

Czytelnicy chętnie sięgnęli także po prozę Harlana Cobena. Ze spadkiem, chociaż wciąż na podium, znalazła się powieść Chłopiec z lasu. W nowej książce opowiedziana zostaje historia Wilde’a, mężczyzny, który przed trzydziestoma laty został odnaleziony w parku krajobrazowym jako kompletnie dzikie dziecko. Teraz mężczyzna wciąż próbuje się dopasować, a jednocześnie – na prośbę przyjaciela – rozpoczyna poszukiwania zaginionej dziewczyny.

Czytaj także: Będzie ekranizacja książki Radka Raka!

Na 4 miejscu znalazła się natomiast książka Baśń o wężowym sercu Radka Raka, wydana w 2019 r. nakładem Wydawnictwa Powergraph. Książka stworzona przez lekarza weterynarii ponownie zyskała na popularności, gdy pod koniec 2020 r. otrzymała Literacką Nagrodę NIKE. Baśń o wężowym sercu zabiera nas w podróż do Galicji przeszłości, gdzie widzimy życiowe zmagania tytułowego Kóby Szeli na tle rabacji galicyjskiej. 

Grudzień bez zaskoczeń 

Nazwiska, które znalazły się na liście grudniowych bestsellerów nieszczególnie zaskakują. Czytelnicy chętnie sięgali po znanych już autorów i książki, które od kilku tygodni cieszą się pozycją bestsellera. Na liście TOP 20 Nielsena pojawili się m.in. Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Walter Tevis (Gambit królowej) czy Szczepan Twardoch.

Czytaj także: Szepty spoza nicości. Remigiusz Mróz zapowiada nową książkę

W zestawieniu wciąż wysoko utrzymuje się Frederic Martel, którego książka Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie przed kilkoma laty wydana została nakładem Wydawnictwa Agora. 

Wielu czytelników zainteresowało się także najnowszą powieścią Joanny BatorGorzko, gorzko. Tytuł spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem, że po premierze pierwszy nakładam powieści szybko się wyczerpał, a czytelnicy, którzy nie zdążyli z zakupami na czas, musieli poczekać na dodrukowanie egzemplarzy. 

Bestsellery grudnia 2020 

Zestawienie bestsellerów  przygotowane zostało na podstawie wyników sprzedażowych przekazanych panelowi Nielsen BookScan Polska przez kilka sieci księgarskich – BookBook, Bookszpan, Glosel (taniaksiazka.pl, ksiazkomat.pl), Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki. 

Zestawienie nie obejmuje sprzedaży w sklepach sieci Empik oraz w jej księgarni internetowej. Empik wciąż pozostaje jednym z największych graczy na rynku księgarskim w Polsce. Sieć postanowiła nie udostępniać informacji dotyczących grudniowych wyników sprzedażowych, zamiast tego ogłoszono nominacje do nagród Bestsellery Empiku 2020, przyznawanych na podstawie całorocznych wyników sprzedaży.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje