reklama

Trwają Bestsellery Empiku 2022! Znamy tegorocznych laureatów

Data: 2023-02-07 20:29:28 | Ten artykuł przeczytasz w 28 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

O godz. 20:15 rozpoczęła się tegoroczna gala Bestsellery Empiku 2022, w której popularna sieć księgarska wyróżniła twórców najlepiej sprzedających się dzieł literackich, muzycznych, filmowych oraz cyfrowych. Poznaliśmy już także pierwszych laureatów. 

Obrazek w treści Trwają Bestsellery Empiku 2022! Znamy tegorocznych laureatów [jpg]fot. Mieszko Piętka, Jacek Kurnikowski, Piotr Podlewski/AKPA/BEZPŁATNE MATERIAŁY PRASOWE 

Jak co roku, popularna sieć księgarska Empik postanowiła wyróżnić twórców, których dzieła najlepiej sprzedawały się w minionym roku w księgarniach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Empiku. Nominowani zostali twórcy książek, muzyki, filmu oraz z kategorii kultura cyfrowa. 

Bestsellery Empiku 2022 – kto wygrał? 

Gala Bestsellerów Empiku 2022 rozpoczęła się o godz. 20:15. Wydarzenie odbywa się w Warszawie, a oprawę muzyczną dopełniają występy największych gwiazd – w tym Dawida Podsiadły.

Czytaj także: Bestsellery Empiku 2022 już dzisiaj! Gdzie zobaczyć galę? 

Galę prowadzi Marcin Prokop. Wydarzenie, wraz z dziennikarzem, rozpoczęła prezeska grupy Empik – Ewa Szmidt-Belcarz.

Wszyscy nominowani i nagrodzeni wskazani zostali przez rozkochany w kulturze czytelników, miłośników muzyki, kinomanów, kupujących właśnie książki, płyty oraz bilety na wydarzenia live

– powiedziała prezeska Empiku.

Pierwszy raz w 2023 roku zostanie przyznana nagroda w kategorii kultura cyfrowa.

Obok Odkryć Empiku, czyli spotkania z nowymi artystami i gatunkami, po raz pierwszy, czyli premierowo w tym roku, przyznamy statuetki w kategorii kultura cyfrowa

– dodała Szmidt-Belcarz.

Bestsellery Empiku 2022 - książki

W trakcie gali przedstawiono nominowanych w ramach kategorii literatura. Zaprezentowano materiał wideo z zapowiedzią przygotowaną przez Jacka Dehnela. Następnie na scenie pojawili się Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz, którzy wręczali nagrody w literackich kategoriach.

Kryminał i thriller – Bestsellery Empiku 2022

Nie od dziś wiadomo, że Polacy ogromną estymą darzą kryminały. Powieści przyprawiające o dreszcz emocji, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony okupują listy bestsellerów przez długie tygodnie. Na liście nominowanych do tytułu Bestsellera Empiku królowały najpopularniejsze nazwiska: 

Laureatem w tej kategorii został Remigiusz Mróz. 

– No pięknie. Moi drodzy, przychodzę tutaj jakoś tak mniej więcej od 6 lat. Za każdym razem byłem nominowany. Za każdym razem tej nagrody nie otrzymałem, ale za każdym razem miałem płomienną mowę przygotowaną. Dzisiaj nie. Także dziękuję bardzo – powiedział autor.

Bestsellery Empiku 2022 - literatura obyczajowa

W przypadku powieści obyczajowych nominowanych do Bestsellerów Empiku ujawnił się jeden z trendów charakterystycznych dla współczesnej literatury. Użytkowniczki TikToka i Instagrama z całego świata chętnie fotografują się z książkami, które czytają. Lubią też wpisywać się w modne obecnie trendy i czytać modne książki. Nie sprzyja temu tłumaczenie tytułów wielkich bestsellerów i tworzenie oryginalnych okładek. Bo jak czytelniczki z krajów anglojęzycznych w powieści „Wszystko zaczyna się od nas" miałyby rozpoznać wielki hit It Starts with Us? Wydawcy znaleźli rozwiązanie tego problemu i... po prostu nie tłumaczą tytułów, kupują też licencje na wykorzystanie projektów okładek anglojęzycznych wydań. I tak na liście nominowanych w kategorii literatury obyczajowej znalazły się aż 3 książki z obcojęzycznymi tytułami. Tegoroczni nominowani to: 

W tej kategorii uhonorowana została Colleen Hoover za swoją powieść It Starts with Us. W imieniu autorki nagrodę odebrała jej tłumaczka, Aleksandra Żak.

- Bardzo dziękuję w imieniu autorki. To dzięki namowom czytelniczek i czytelników Colleen Hoover zdecydowała się napisać tę książkę i cieszę się, bo dzięki temu ja mogłam ożywić jej bohaterów w polszczyźnie - powiedziała tłumaczka.

Publikacja nagrodzona Bestsellerem Empiku niebawem ma zostać zekranizowana.

Bestsellery Empiku 2022 - literatura piękna

Największe nazwiska polskiej i światowej literatury – między innymi polska noblistka czy autorka popularnej powieści Normalni ludzie, a także wielokrotnie już nominowany Szczepan Twardoch – to najlepsza wizytówka kategorii „literatura piękna". W tym roku nominacje w kategorii literatury pięknej otrzymały następujące książki:

W kategorii literatura piękna zwyciężyła laureatka Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk.

– Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali moją książkę. Dziękuję pani prawniczce, która zaczepiła mnie kiedyś w sklepie i wyłuszczyła swoją interpretację Empuzjonu. Dziękuję miłej starszej pani, która na giełdzie staroci uraczyła mnie olśniewającym wykładem na temat Tomasza Manna i mizoginii w kulturze. Dziękuję autorkom i autorom, którzy wysłali mi mnóstwo listów. I dziękuję też literackim turystom, którzy odwiedzali w tym roku Görbersdorf, czyli Sokołowsko. I pamiętam zawsze, że literatura jest królestwem czytających, dużo bardziej czytających niż tych, którzy piszą. Niech żyją czytelnicy! – powiedziała Olga Tokarczuk, łącząc się z organizatorami gali online.

Bestsellery Empiku 2022 – young adult

Po powieści young adult sięgają nie tylko młodzie dorośli, do których teoretycznie książki te są kierowane. Czytają je dorośli, czytają (zbyt często) aż nadto młodzi czytelnicy (a raczej: czytelniczki). I tak narodził się fenomen Katarzyny Barlińskiej, publikującej pod pseudonimami P.S. Herytiera (Pizgacz). Ale w kategorii tej znajdziemy też drugi tom cyklu Hearstopper, który doczekał się bardzo popularnej serialowej ekranizacji. A oto wszyscy nominowani w kategorii young adult:

W tej kategorii Bestseller Empiku trafił do młodej autorki, Katarzyny Barlińskiej, autorki Start a Fire.

– Chciałam podziękować przede wszystkim moim bliskim za to, że byli przy mnie cały czas, wydawnictwu za to, że dało mi szansę, ale przede wszystkim chciałabym podziękować moim czytelnikom, bo dzięki nim tu jestem. Dwa lata temu siedziałam na matematyce w szkolnej ławce, zastanawiałam się, co ja chcę robić w życiu. Miałam przed sobą deklarację maturalną, nie wiedziałam. Każdy oczekiwał ode mnie planu, ja takiego planu nie miałam. I udało mi się zaryzykować. Stąd też apel do młodych ludzi — ponieważ ja też jestem młoda, mam tylko 20 lat — nie bójmy się mówić. Mamy wiele do powiedzenia, mamy wiele do opowiedzenia i trzeba ryzykować. Uważam, że ryzyko popłaca, ponieważ jestem tego najlepszym przykładem  – powiedziała Katarzyna Barlińska.

Bestsellery Empiku 2022 – literatura polska dla dzieci

Dzieci czytają, dzieciom się czyta – i nie trzeba o tym chyba nikogo przekonywać. Swoich sił w literaturze dla młodych czytelników próbują autorzy wielkich bestsellerów. Potwierdza to obecność na liście nominowanych autora kryminałów, Zygmunta Miłoszewskiego. Ale jest też na niej kolejna odsłona popularnego cyklu Magiczne drzewo oraz Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek. A oto wszyscy nominowani:

W tej kategorii laureatką została Justyna Bednarek, a także autor ilustracji – Daniel de Latour

– Bardzo serdecznie dziękuję: w imieniu własnym, a także Daniela de Latour, który nie mógł dzisiaj przyjść, ponieważ kończy właśnie ilustrować szósty tom „Skarpetek”. Także miejmy nadzieję, że zdąży i na wiosnę się on ukaże – powiedziała obecna na gali Justyna Bednarek.

Bestsellery Empiku 2022 – muzyka

O tytuł bestsellerów Empiku walczą nie tylko książki, lecz także filmy czy płyty z muzyką. Nagrodę w kategoriach muzycznych przedstawiali Margaret oraz Krzysztof Zalewski.

Bestsellery Empiku 2022 – pop i rock

Jako pierwszą spośród kategorii zaprezentowano muzykę z gatunku pop i rock. W kategorii pop i rock nominacje otrzymali:

 • Harry’s House, Harry Styles, Sony Music Entertainment
 • Lata Dwudzieste, Dawid Podsiadło, Pur Pur, Sony Music Entertainment
 • Męskie Granie 2022, Różni Wykonawcy, Mystic Production
 • Never Ending Sorry, Agnieszka Chylińska, Top Management, Sony Music Entertainment
 • Uczta, sanah, Magic Records, Universal Music Polska

Ostatecznie statuetka i tytuł Bestsellera Empiku powędrowały do sanah.

- Bardzo chciałabym podziękować za tę nagrodę. Dziękuję Empikowi za wsparcie, dziękuję wszystkim artystom, którzy zgodzili się ze mną zaśpiewać. [...] I dziękuję też moim ukochanym fanom, troszkę jestem odważniejsza dzięki Wam. Dziękuję Wam bardzo, to wasza zasługa! - powiedziała artystka.

Bestsellery Empiku 2022 – rap i hip-hop

W kategorii rap i hip-hop nominacje do tytułu Bestsellera Empiku trafiły do:

 • Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza, Szpaku, Gugu Label, Universal Music Polska
 • Hotel Maffija 2, SB Maffija, SBM Label, e-muzyka
 • Muzyka Komercyjna, Pezet, Pezet, e-muzyka
 • Pretty Boy, White 2115, SBM Label, e-muzyka  
 • Produkt47, OKI, 2020, Universal Music Polska

W tej kategorii wyróżniono członków zespołu SB Maffija.

- Proszę państwa, dziękujemy wszystkim zamieszanym w album: fanom, państwu, miło się spotkać w gronie artystom. Fajnie, że coś wnieśliśmy się do tego świata. Dziękujemy przede wszystkim fanom, bo ta płyta sprzedała się w wielkim nakładzie - podziękowali artyści.

Bestsellery Empiku 2022 – live

O tytuł Bestsellerów Empiku walczyły również produkcje live. I tak nominacje otrzymali:

 • Fest Festival, Follow The Step
 • JIMEK&Goście: Historia Polskiego Hip-Hopu, Going.
 • Mata Tour, Sold Out Agencja
 • SBM FFestival, vol. 6, Sold Out Agencja
 • Taco Hemingway 2020 2021 2022 Tour, Revolume

W tej kategorii wyróżniono rapera Matę. Artysta uhonorowany został także w poprzednim roku.

– Dobry wieczór, dziękuję państwu. [...] Ja ogólnie dziękuję. Co mogę powiedzieć, jestem szczęśliwy, wygrałem dzisiaj rano rozprawę, wygrałem teraz nagrodę, mój przyjaciel ma dzisiaj urodziny, sto lat Tadeo. Dziękuję fanom, ta trasa była wspaniała – powiedział Mata. 

Bestsellery Empiku 2022 – film

Po krótkiej przerwie zaprezentowano nominowanych w kategroii film. Nie od dziś wiadomo, że Polacy najchętniej chodzą do kina na filmy... polskie. Często do kina wybierają się też całymi rodzicami, a zwłaszcza – z dziećmi. Organizatorzy tegorocznej gali zwrócili uwagę na ten trend. Nagrody w tej kategorii przyznają Sonia Bohosiewicz i Piotr Trojan.

Bestsellery Empiku 2022 – kino polskie

W kategorii kina polskiego zaskoczeń nie było. Vega, Smarzowski czy Sadowska to nazwiska, które kojarzą chyba wszyscy widzowie. Do tytułu Bestsellera Empiku nominowano więc następujące polskie filmy:

Laureatką w tej kategorii została Maria Sadowska za swoją produkcję Dziewczyny z Dubaju. Na scenie, oprócz Sadowskiej, pojawiła się także Doda, producentka filmu.

– O kobietach zawsze się mówiło, że niech robią filmy, ale takie małe, skromne, na dwóch aktorów, festiwalowe kino. Tymczasem się okazuje, że mamy szanse jednak zdobyć box-office'y też – powiedziała Maria Sadowska.

Bestsellery Empiku 2022 – kino familijne

W tym roku kina opanowały zabawne, małe żółte stworki. Ale wielkim hitem okazał się również film inspirowany książką o Mikołajku. Wszystkie nominowane tytuły to z kolei: 

W tej kategorii zwyciężyła produkcja Sing 2.

Bestsellery Empiku 2022 – kultura cyfrowa

Współcześnie kulturę coraz częściej konsumujemy w postaci dóbr cyfrowych. Coraz chętniej sięgamy po audiobooki, książki coraz częściej zmieniane są w wielkie superprodukcje audio, w których występują wybitni aktorzy. Znalazło to odzwierciedlenie w tegorocznych nominacjach do Bestsellerów Empiku. Nagrody w tej kategorii wręczyli Joanna Okuniewska oraz Maciej Musiał.

Bestsellery Empiku 2022 – audiobooki

Audiobooki nominowane do tytułu Bestsellera Empiku to: 

W tej kategorii laureatem została Marcin Meller za swoją debiutancką powieść Czerwona ziemia.

– O rany, jest bosko. Chciałem podziękować wszystkim czytelniczkom, czytelnikom, słuchaczkom i słuchaczom, bo to dzięki Wam – powiedział Meller.

Marcin Meller podziękował także swojej żonie, śląskiej pisarce Anie Dziewit-Meller. Zażartował również, że na pewno ucieszą się jego dzieci, ma bowiem tę samą nagrodę, co będący idolem jego syna, oraz sanah, której muzyki słucha córka pisarza. 

Bestsellery Empiku 2022 – podcast

W czasie podróży samochodem, podczas uprawiania sportu, na długich spacerach czy wycieczkach chętnie wybieramy nie audiobooki, lecz audycje nagrywane często przez znanych pisarzy, towarzyszące popularnym produkcjom serialowym, dotyczące nośnych tematów. Podcasty. Oto tegoroczni nominowani do Bestsellerów Empiku w tych kategoriach:

Laureatami w kategorii podcast zostali Artur Nowak oraz Stanisław Obirek.

Bestsellery Empiku 2022 – superprodukcja audio

Znakomici aktorzy, świetni reżyserzy, efekty dźwiękowe na najwyższym poziomie – to cechy charakteryzujące superprodukcje audio nominowane do Bestsellerów Empiku. Było to w tym roku: 

 • Chołod, Szczepan Twardoch, Empik Go i Wydawnictwo Literackie
 • Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
 • Niech to usłyszą, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Radio Zet
 • Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Empik Go i Wydawnictwo Filia
 • Szum, Małgorzata Oliwia Sobczak, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.

Nagroda w kategorii superprodukcja audio traiła do twórców projektu Mierzeja – Wojtka Miłoszewskiego, Zgymnuta Miłoszewskiego, Krzysztofa Czeczota oraz obsady serialu audio.

 – Świat się zmienia, zmienia się  też technologia, w której realizujemy dzięki empikowi te supreprodukcje  – mówił Krzysztof Czeczot.  – Świat się zmienia, zmieniajcie się Państwo. 

 – Było to tak: myśmy to z bratem napisali, Krzychu dorzucił dźwiękowe mambo dżambo, a ja mogę obiecać, że jeśli powstanie kontynuacja, to będzie dwa razy lepsza – mówił Miłoszewski. 

– Słuchajcie audiobooków, jest to najwygodniejsza forma czytania, jeśli chcecie równocześnie uprawiać seks – zażartował Zygmunt Miłoszewski. 

Fanom podziękowała także aktorka, Karolina Gorczyca. 

– Właśnie sobie wyobraziłem uprawianie seksu przy książce Zygmunta Miłoszewskiego i nabrałem na to jeszcze większej ochoty – skomentował Marcin Prokop, zachęcając do słuchania w aplikacji Empik Go. 

Odkrycia Empiku 2022

W kategorii „Odkrycia Empiku" wyniki sprzedaży nie są kluczowe. To kategoria, w której zwraca się uwagę na zjawiska kulturowe, ważne tematy, wartość artystyczną.

Odkrycia Empiku 2022 - literatura

Nagrodę w tej kategorii wręczyły Aleksandra Zbroja oraz Sylwia Chutnik. W tym roku nominacje do Odkryć Empiku w kategorii otrzymali:

– Każde pokolenie nosi w sobie zupełnie inne historie i każde z nich szuka oryginalnego głosu i języka, które w imieniu wszystkich je opowie. W tym roku wśród nominowanych są same autorki. Przypadek? Nie sądzę – powiedziała pisarka, Sylwia Chutnik 

Odkryciem roku Empiku w kategorii literatura została Ishbel Szatrawska za Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia.

– Chcę powiedzieć tylko tyle, że mogłabym bardzo długo wymieniać tych, którym jestem wdzięczna. Dziękuję Wydawnictwu Cyranka, bo to duże ryzyko wydać dramat – mówiła autorka.

Odkrycia Empiku 2022 - muzyka

Wśród wydanych w tym roku nagrań muzycznych zwrócono uwagę na następujące produkcje:

 • 27.Fuckdemons, Nic się nie stało, e-muzyka
 • Daria ze Śląska, Falstart albo faul, Dziewczyna z tatuażem, Jazzboy Records
 • Frank Leen, Bombonierki, Za dobrze by zapomnieć, Sony Music
 • Jakub Skorupa, Zeszyt pierwszy, Universal Music Group
 • Ofelia, 8, Warner Music Group

W tej kategorii nagrodę wyróżniła Daria Zawiałow i Szczyl.

– Muzyka to dla każdego z nas ciągłe poszukwanie inspiracji, to świat, w którym jeden dźwięk porusza kolejny, ale zawwze jest miejsca na coś nowego - powiedziała Zawiałow w trakcie gali.

Odkryciem Empiku w kategorii muzyka został Jakub Skorupa.

– Idealnie opisałaś tegorocznego zwycięzcę. Jego twórczość to wypadkowa rapu i melancholii, za umiejętność przekazania osobistych przeżyćm, wytrwałość i odwagę, by wyjść ze strefy komfortu, a muzykę postawić na pierwszym miejscu – skomentował Szczyl.

Jakub Skorupa powiedział:

– Łoł, grubo. Bardzo grubo, jeśli mogę tak powiedzieć. Dziękuję bardzo , gratuluję wszystkim nominowanym, chciałem zadedykować tę nagrodę wszystkim, którzy się zastanawiają, którzy boją się wykonać pierwszy krok, którzy są nieśmiali w swoim bycie. Wydaje mi się, że warto, i to nie dla nagród, ale dla nas samych. Dziękuję i powodzenia.

Odkrycia Empiku 2022 - film

Jakie filmy otrzymały nominacje do Odkryć Empiku? Sprawdźmy! 

Nagrodę w kategorii film wręczyli Dawid Ogrodnik oraz Łukasz Grzegorzek

– Podobno każdy talent broni się sam, ale najpierw trzeba go dostrzec i odkryć – powiedział Ogrodnik. 

Następnie Łukasz Grzegorzek dodał:

– Odkryciem 2022 roku za wyrazistą osobowość reżyserską, zmysł dokumentalisty, za bohatera, wrażliwego dresiarza, za muzykę Chopina i hiphopowy fristajl na blokowisku otrzymuje Damian Kocur za film Chleb i sól

W tej kategorii laureatem został Damian Kocur za produkcję Chleb i sól.

– Zrobiłem film o przemocy, ale przede wszystkim o braku reakcji na tę przemoc. Chciałbym, byśmy o tym pamiętali – zwłaszcza teraz, gdy cierpią ludzie za naszą wschodnią granicą – powiedział Damian Kocur.

Twórca roku. Bestsellery Empiku 2022

Podczas tegorocznej edycji Bestsellerów Empiku uhonorowanu dwóch artystów. Tę nagrodę wręczyli prowadzący Marcin Prokop oraz prezeska grupy Empik Ewa Szmidt-Belcarz.

Pisarka roku – Bestsellery Empiku 2022

W kategorii pisarz/pisarka roku została Weronika Anna Marczak, autorka bestsellerowej powieści dla młodzieży Rodzina Monet. Skarb.

– Widać, że młodzież czyta i głosuje, pisarką roku została Weronika Anna Marczak – powiedziała Szmidt-Belcarz.

– To jest niespodzianka. Dziękuję bardzo, dziękuję moim czytelnikom, którzy na mnie głosowali, jesteście niesamowitą siłą, cieszę się, że mam wasze wsparcie. Dziękuję moim bliskim, moim przyjaciołom, mojej rodzinie i wszystkim, wydawnictwu, wszystkim ludziom po mojej stronie – mówiła laureatka.

Artysta muzyczny roku – Bestsellery Empiku 2022

W kategorii muzycznej uhonorowany został popularny wokalista, Dawid Podsiadło.

– Bardzo ładnie tutaj, fajne kolory, rzadko wychodzę z domu ostatnio, więc to trochę przytłaczająca sytuacja, ale bardzo miła. Lubię śpiewać, więc... więc po prostu fajnie, że mogłem tu zaśpiewać. Zaśpiewaliśmy Mori, do którego dzisiaj wyszedł teledysk, w który mieliśmy zaszczyt podziwiać Jerzego Skolimowskiego. Trzymamy kciuki za Oscary. [...] Ten rok jest 10. rokiem mojej działalności, więc to fantastyczna sytuacja dla mnie. 

Wręczenie statuetek artysty i pisarki roku stanowiło zakończenie oficjalnej części gali Bestsellerów Empiku 2022.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje