Tom 3 cyklu Jesteś ważny

- Cześć, jestem Pink!

- Cześć, Pinku!

- Ale ja nie mówię do ciebie, tylko do nich.

- Aaaa, do dzieciaków?

- Tak! I teraz się zgubiłem, i nie wiem co powiedzieć.

Pink, mały niebieski stwór, jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Uwielbia swoich przyjaciół, babeczki bananowe i grę na ukulele. Nie lubi kożuchów na mleku i Fiszki, a także gdy ktoś go okłamuje. Nie lubi też występować publicznie. Bardzo go to stresuje.

A Ciebie co STRESUJE? Czego się czasem BOISZ? Wiesz, to zupełnie normalne, że w życiu zdarzają się trudne momenty. Że na myśl o nadchodzących wyzwaniach czujemy obawę i boli nas brzuch. Że czasem jesteśmy smutni, a czasem wybuchamy złością jak wulkan. Na szczęście są sposoby, by sobie z tym poradzić.

Pomóż Pinkowi odnaleźć odwagę i naucz się radzić sobie z przeciwnościami losu!

Autorki bestsellera "Jesteś ważny, Pinku!" i "Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!" - książki nominowanej do nagrody Bestsellery Empiku 2021!

Informacje dodatkowe o Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i dla rodziców trochę też :

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Psychologia
Ilustracje:Agnieszka Waligóra

Tagi: psychologia odporność psychiczna odwaga stres Emocje trudności problemy wsprcie psychologia dziecka rodzicielstwo

Kup książkę Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i dla rodziców trochę też

Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i dla rodziców trochę też - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2023-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Wartościowa książka nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, którzy też nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie z emocjami. Tytułowy Pinku to sympatyczny stworek, który tak jak każdy z nas - napotyka w życiu na różne trudności. Złość, smutek, stres, codzienne wyzwania - razem z głównym bohaterem dowiadujemy się, jak sobie radzić z różnymi uczuciami. Na końcu każdego rozdziału znajdują się zadania dla czytelnika, dzięki którym można utrwalić zdobytą wiedzę. Lektura obowiązkowa dla każdego dziecka... i rodzica.

Główny bohater to sympatyczny stworek, który ma takie same problemy, jak każdy z nas, niezależnie od wieku. W szesnastu rozdziałach autorka porusza zagadnienia m.in.: pustki w głowie, pokonywania swoich obaw, martwienia się na zapas, wybuchów złości, trudnych momentów, porównywania się, spokoju, równowagi, zamiany zadania na wyzwanie. Najbardziej zainteresował mnie rozdział o naszym ciele, które ma moc uspokajania.

Rozmowy Pinka z mamą dają przykład dobrych relacji na linii dziecko-rodzic. Pokazują, podpowiadają, jak mądrze rozmawiać z dzieckiem, obgadywać jego problemy, pomagać mu, ale i uczy radzić sobie z różnymi złymi emocjami jak złość, smutek, frustracja, rozgoryczenie. Historyjki dają do myślenia i radzą również dorosłym czytelnikom. Po czytaniu pora na ćwiczenia. Karty pracy ,,Teraz Ty" zachęcają małego czytelnika do spojrzenia w głąb siebie i rozpracowania trudnych, stresogennych sytuacji najpierw w teorii na papierze.

Na zakończenie mały bonus od autorki i ilustratorki. Galeria postaci, do której może dołączyć czytelnik. Przypominajka, o czym należy pamiętać, gdy w naszym życiu zdarzają się trudne chwile. Jest też ściąga z radami. Głos zabrał także Królik, który przedstawił swój punkt widzenia na temat odporności psychicznej. Małe dziecko może również pokolorować bohaterów znajdujących się na wklejce.

Urszula Młodnicka nie wymyśla sytuacji do napisania historyjek. Bazuje na codziennym życiu dziecka - zdarzeniach ze szkoły, podwórka, domu; korzysta z bogactwa doświadczeń dziecięco-rodzicielskich. To, co spotyka dzieci na co dzień, a także dorosłych, stało się tematem do przepracowania, do dyskusji i rozważań, by w przyszłości każdy mógł sobie sam poradzić z różnymi trudnymi sytuacjami i emocjami z nimi związanymi. Pink jest tylko pośrednikiem. Łatwiej się uczyć na czyichś przykładach, lepiej je omówić i poćwiczyć. Na początek wystarczy odwaga do sięgnięcia po tę książkę, by stać się jej aktywnym odbiorcą, a także bohaterem.

Co niezwykle ważne, książka napisana językiem komunikatywnym, zrozumiałym dla młodszych dzieci. Autorka w prosty sposób tłumaczy różne problemy spotykane na co dzień. Dzieci identyfikują się z Pinkiem. Rozumieją sytuacje, które spotykają niebieskiego stworka. Łatwo przekładają jego problemy na własne doświadczenia. Dostrzegają, że inni też je mają. Dostają gotowy przepis na radzenie sobie ze stresem w różnych sytuacjach.

Osobiście uważam, żeby najpierw dorosły sam przeczytał książeczkę, a potem z dzieckiem. Najlepiej z podziałem na role. Można spróbować odwrócić role, by to rodzic czytał kwestie Pinka, a dziecko dorosłego. Wspólnie spędzony czas to bezcenne doświadczenie dla obu stron.

Seria ,,Jesteś ważny" niezmiernie mnie zachwyca. I nie wiem, czym bardziej. Historyjkami, ćwiczeniami czy ilustracjami. Uwielbiam kolor niebieski, a w tym tomie jest go wyjątkowo dużo na ilustracjach rozkładówkach. Podoba mi się kreska Agnieszki Waligóry. Jej postacie żyją, a emocje mają wyrysowane na pyszczkach. Dbałość o detale widać nie tylko na obrazkach, ale w całej książce. Dopracowano ją w szczegółach. Zwraca uwagę kwadratowy format książki i jej solidne wydanie.

,,Odwagi, Pinku!" to tytuł, który nie tylko dopinguje niebieskiego stworka do aktywnego radzenia sobie z problemami i bolączkami, ale także jego czytelników. Tych małych i tych dużych też. Uniwersalne zagadnienia każdemu z nas pomogą przełamać swój strach, zrozumieć targające nami emocje i pokonać trudne momenty. To książka-poradnik. Daje wparcie i wzmocnienie każdemu, kto tego potrzebuje. Metryka nie ma tu znaczenia.

Urszula Młodnicka0
Okładka ksiązki - Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też

- Cześć, jestem Pink! - Cześć, Pinku. Kim jesteś? - Nie wiem. - Jak to nie wiesz? Zastanów się chwilkę. - Jestem taki jak wszyscy. - Nie, jesteś unikalny...

Urszula Młodnicka 0
Okładka ksiązki - Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też

"- Cześć, Pinku!- Cześć!Pink jest...- Jestem stworem, niebieskim stworem. Mam nos z futerkiem i jedno ucho okrągłe, a drugie spiczaste. Lubię piec babeczki...