Brakujący element

Tom 2 cyklu Chłopiec z lasu

Gratka dla miłośników bestsellerowego „Chłopca z lasu”. Kolejna powieść Harlana Cobena - autora kultowych thrillerów i powieści kryminalnych

Zgodnie z przypuszczeniami Coben nie kazał czekać długo zniecierpliwionym fanom „Chłopca z lasu”, zafascynowanych dalszymi losami Wilde’a. Po dwóch latach wraca on z kolejną powieścią — tym razem jest to „Brakujący element”. Wilde coraz dotkliwiej zaczyna odczuwać niepewność spowodowaną brakiem wiedzy o swojej przeszłości i rodzinie. Aby rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia, rejestruje się na jednej ze stron internetowych, umożliwiających odnalezienie się spokrewnionym ze sobą osobom.

Próba ta kończy się powodzeniem i Wilde ma w końcu szansę poznać swojego biologicznego ojca. Spotkanie z nim w żaden sposób nie idzie jednak po jego myśli, rodząc tym większe wątpliwości co do swoich korzeni. Niespodziewanie okazuje się również, że jednym z jego krewnych jest Peter Bennett — gwiazdor popularnego TV show, zmagający się obecnie z poważnymi problemami natury osobistej i zmasowanym internetowym hejtem. Zaintrygowany Wilde postanawia zająć się śledztwem w sprawie Bennetta. Świat blichtru i sławy okaże się jednak bardziej przerażający, niż początkowo można to było sobie przypuszczać…

„Brakujący element” to książka, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zagadek kryminalnych oraz powieści z dreszczykiem. Nie bez przyczyny Coben uznawany jest przecież za czołowego przedstawiciela tego gatunku.

Informacje dodatkowe o Brakujący element:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-07-13

Tagi: kryminał sensacjam thriller Chłopiec z lasu

Kup książkę Brakujący element

Brakujący element - opinie o książce

Coben jest jedyny w swoim rodzaju i trudny do przebicia. Jego dzieła to mistrzostwa na najwyższym poziomie, elektryzujące i ubierające nas w moc wrażeń.

Brakujący element to dalszy ciąg historii zapoczątkowanej w pierwszej części Chłopcu z lasu. Tam pojawia się Wild, chłopiec, który jako kilkuletnie dziecko został porzucony w lesie. Teraz jest dorosły i zmaga się ze swoją przeszłością. Nie wie, kim tak naprawdę jest, kim są jego rodzice, czy ma jakąkolwiek rodzinę. Nie zna swoich korzeni, ale zamierza to zmienić. Jego niewiedza co do pochodzenia nie daje mu spokoju. Zakłada konta na portalach internetowych i na podstawie przesłanych próbek DNA poszukuje swoich krewnych. Odnajduje osobę dopasowana genetycznie, która okazuje się jego ojcem. Spotyka się z nim, ale czy to spotkanie coś zmienia w jego życiu? Czy takiej reakcji ojca oczekiwał? Od jakiegoś czasu stara się z nim skontaktować Peter Bennett, gwiazda popularnego reality show, który twierdzi, że są spokrewnieni. Wild postanowił go odszukać i poznać tajemnice swojego pochodzenia. Ale ślad po nim zaginął. Peter zniknął, a na jaw wychodzą kulisy jego udziału w reality show. Swoim zachowaniem okrył się złą sławą i stracił swoich wiernych fanów. Są podejrzenia, że będąc na skraju załamania popełnił samobójstwo. A może sfingował swoją śmierć, aby wywołać szokową reakcję u wielbicieli? Czy to prawda? Mnożą się pytania, wydarzenie nabierają szybszego biegu i się zapętlają. W powieści ujawnia się seryjny morderca, który w podobny sposób morduje osoby związane w jakiś sposób w Peterem czy też Wildem. Jak brutalna okaże się prawda? Do jakich odkryć dojdzie Wild? I dlaczego życie się tak bardzo komplikuje i zaskakuje, zwłaszcza w momencie, gdy wydaje się, że wiele spraw zostało wyjaśnionych?

Historia jest niesamowita, zaskakująca i wprawiająca w zachwyt. Coben w najlepszym wydaniu. Cała fabuła misternie skonstruowana, z dokładnością i precyzją. Wokół wątku głównego jak na orbicie krążą brakujące elementy, które tylko czekają na odpowiedni moment, aby wskoczyć na swoje miejsce. I ta cała spirala wydarzeń nie pozwala ani na chwilę odetchnąć, nie można stracić czujności. Chwila nieuwagi może nas kosztować utratę rozeznania i wtedy nic nie będzie w stanie zrekompensować utraconych wrażeń. Coben tworzy z pozoru proste i oczywiste historie, które tak naprawdę są maksymalnie skomplikowane i rozbudowane. Ważne jest nasze odczucie i wrażenie. Jak się odnajdujemy w tej historii, czy nadążamy za tokiem wydarzeń. Autor tworzy swój indywidualny klimat, tak odmienny i właściwy sobie. Liczne i proste dialogi maksymalnie upraszczają narrację, to powoduje, że szybko się czyta tę książkę. Również w tej powieści pojawia się ciekawie zarysowane tło obyczajowe, jak chociażby romans prawniczki czy potajemne spotkania Wilda z Lailą. Jaki będzie ich finał? Pewnie odpowiedź poznamy w kolejnej odsłonie losów Wilda.

Imponująca opowieść stawiająca autora na czele znakomitych twórców. Od jego powieści nie można się uwolnić, one uzależniają jak silne narkotyki! W nich jest moc!

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2022-08-14,

Wilde powraca. Co dzieje się z nim teraz i co przydarzyło mu się dawniej?

Już na wstępie uczciwie przyznam, że Harlan Coben to jeden z moich ulubionych twórców. Od wielu lat jestem jego wierną fanką, a po każdą kolejną książkę jego autorstwa sięgam w ciemno. Nie znaczy to jednak, że bezrefleksyjnie i z przymrużeniem oka zagłębiam się w nowe historie. Wręcz przeciwnie! Moje oczekiwania rosną, a nadzieje w nim pokładane są coraz większe. Czy tym razem autorowi udało się sprostać tak wysoko postawionej poprzeczce?

„Brakujący element” to kontynuacja przygód Wilde’a, którego czytelnicy mogli poznać za sprawą „Chłopca z lasu”. Bardzo polubiłam tę historię i liczyłam, że tym razem dowiem się, co przydało się temu bohaterowi w dzieciństwie i dlaczego został porzucony. Coben nie byłby jednak tak uznanym autorem, gdyby w swoich powieściach skupiał się jedynie na jednym wątku. Książkowa historia okazała się o wiele bardziej zawiła, przewrotna i skomplikowana, niż można było się spodziewać.

Duża część fabuły dotyczy poszukiwań rodziny, wykorzystywania mocy DNA oraz głęboko skrywanych sekretów. Takie połączenie tematów okazało się wielkim sukcesem. Z jednej strony kwestie te są bowiem naprawdę interesujące, odwołują się do lubianych i popularnych tematów, co pozwala utrzymać zainteresowanie czytelnika i zaangażować go w lekturę. Z drugiej strony natomiast taka tematyka pogłębia napięcie i wprowadza powiew świeżości do kryminalnego świata.

Z olbrzymim zaciekawieniem śledziłam rozwój akcji, raz po raz przekonując się, jak wiele Coben ma do zaoferowania i przypominając sobie, dlaczego tak cenię jego opowieści. Fabuła była dla mnie intrygująca, dawała mi do myślenia i pozwalała co nieco dowiedzieć się w sprawach, o których nie mam pojęcia. Uwielbiam takie klimatyczne i mroczne historie, skrywające drugie dno. Tutaj pod tym kryminalnym płaszczykiem przemycone zostały wątki obyczajowe, które nie tylko ładnie uzupełniły całość, ale również pogłębiły wartość książki i skłoniły mnie do snucia refleksji.

„Brakujący element” to mądra i dopracowana opowieść, w której łatwo się zaczytać i zapomnieć. To świat, do którego przenikamy wraz z bohaterami. W tym miejscu warto dodać, że książkowe postacie obdarzone zostały wspaniałym zestawem wad i zalet, a ich silne charaktery nie pozwalają czytelnikowi na obojętność. Mimo że czytam wiele kryminalnych historii, to dobrze zapamiętałam powieściowych bohaterów z pierwszej części, co również może stanowić niemały dowód uznania dla autora.

Coben kojarzy mi się także z lekkością przelewania myśli na papier. Jego książki dobrze i szybko się czyta za sprawą wypracowanego i dojrzałego stylu, który przekłada się na realizm scen i dialogów. Nie inaczej było tym razem. Kolejne rozdziały szybko mi umykały, a ja nie mogłam doczekać się, aż poznam zakończenie. Miałam wrażenie, że powieść czyta się sama.

„Brakujący element” to wspaniała książka, którą z prawdziwą przyjemnością mogę polecić. Stanowi świetną kontynuację, choć moim zdaniem spokojnie można po nią sięgnąć również bez znajomości wcześniejszych wydarzeń. Uważam, że trafi do gustu fanom mocnych klimatów, ale spodoba się również sympatykom lżejszych książek. Uwierzcie mi na słowo i przekonajcie się sami.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-08-07,

Wilde chce dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu. Rejestruje się na stronie internetowej, która na podstawie nadsyłanych próbek materiału genetycznego kojarzy spokrewnionych ze sobą ludzi. To dzięki temu udaje mu się odnaleźć biologicznego ojca i jeszcze jednego krewnego. Jednak czy szokujące dopasowanie genetyczne ujawni najmroczniejszą rodzinną tajemnicę?

Książki Cobena uwielbiam, a „Chłopiec z lasu” zdecydowanie się do nich zalicza. Dlatego słysząc o jego kontynuacji nie mogłam przejść obok tej pozycji obojętnie.

Fabuła w moim odczuciu jest jeszcze lepsza niż w przypadku pierwszego tomu. Od samego początku czuć strach, napięcie, otrzymujemy porządną dawkę adrenaliny. Nie brakuje także zwrotów akcji i wodzenia czytelnika za nos. Nawet jeżeli w dalszym ciągu mamy do czynienia z Cobenowymi schematami to jednak zakończenie potrafi zaskoczyć. Wielowątkowa zagadka wciąga nas z każdą stroną, a świat celebrytów zaskakuje i ukazuje jak brutalny jest ten świat. Przekonujemy się czym tak naprawdę jest manipulacja i jak łatwo dzięki niej osiągnąć własne cele. Coben nie oszczędza tutaj gwiazdeczek, które tanio próbują się wypromować. Uświadamia nam jak łatwo można spaść ze szczytu sławy. Jednak prócz tego autor porusza także temat trolli w internecie i prześladowania. Przemoc psychiczna w internecie jest teraz bardzo popularna, a oprawcy czuja się bezkarnie prowadząc nie raz do samobójstw i ciężkich uszczerbków na zdrowiu. Temat ten jest bardzo ważny i naprawdę trzeba o nim mówić głośno.

„Brakujący element” to naprawdę świetna książka, dzięki której wybierzemy się w brutalny świat showbiznesu. Przekonamy się do czego zdolni są niektórzy ludzie, aby zdobyć popularność. Coben naprawdę trzyma formę, a ta książka to potwierdza; Polecam!

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pierwsza część cyklu „Wilde” Harlana Cobena „Chłopiec z lasu” nieco zawiodła moje oczekiwania, bo choć zagadka kryminalna była intrygująca, to jednak zabrakło mi tu historii samego Wilde’a, na którą po zapowiedziach książki bardzo liczyłam. Chyba autor odczuł mój niedosyt, bo w drugiej części „Brakujący element” skupia się właśnie na tajemniczej przeszłości zdziczałego chłopca porzuconego w lesie.

Od tamtych zdarzeń minęło już trzydzieści lat, ale Wilde, choć twierdzi, że wyjaśnienie jego przeszłości niczego nie zmieni, to jednak bezustannie próbuje odnaleźć jej brakujące elementy. Dzięki portalowi kojarzącego osoby spokrewnione na podstawie próbek DNA odnajduje ojca i kuzyna. Spotkanie z tym pierwszym niesie mieszane odczucia, bo większość jego pytań pozostaje bez odpowiedzi. Drugi natomiast po przesłaniu do Wilda desperackiej wiadomości z prośbą o pomoc znika bez śladu.

I tym razem jestem w pełni usatysfakcjonowana! Autor nie tylko hojnie odsłonił fakty z dzieciństwa Wilde’a, ujawniając tożsamość jego rodziców i historię jego porzucenia, ale również dał nam wgląd w obłudny, pozbawiony skrupułów i nastawiony na sensację świat celebrytów. Nie obyło się również bez kilku ofiar, na które natyka się Wilde, próbując odnaleźć zaginionego kuzyna. Całość okrasza swoją bezkompromisowością i skutecznością nieugięta pani adwokat Hester Crimstein, którą wielokrotnie mieliśmy okazję spotkać czytając inne powieści Cobena.

Znakomita wielowątkowa powieść ukazująca z jednej strony nawet podświadome dążenie do poznania swoich korzeni, odnalezienia swojego miejsca, z drugiej wszechobecny w show-biznesie pęd ku sensacji za wszelką cenę, który może zniszczyć człowieka. Bo trudno znieść nienawiść całego świata, zasłużoną czy nie.

Szczerze Wam powiem, że nie spodziewałam się, że autor tak łatwo odda czytelnikowi niemal wszystkie odpowiedzi, dlatego podejrzewam, że to „niemal” ma znaczenie, a luki w historii Wilde’a mogą okazać się bardzo istotne.

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Brakujący element” jest kontynuacją historii rozpoczętej w „Chłopcu z lasu”, w której poznajemy Wilde’a – chłopca porzuconego w lesie we wczesnym dzieciństwie, a obecnie dorosłego już mężczyzny. Jak na miłośniczkę Cobenowej twórczości przyznam, że poprzednią powieścią nie byłam zbyt zachwycona. Wydawała mi się płaska i nijaka, a wątki w niej zaprezentowane potraktowane płasko i niestarannie. Ponadto historia chłopca z lasu nie wybijała się na tle innych wątków. Po przeczytaniu „Brakującego elementu” mogę śmiało stwierdzić, że poprzednio autor musiał mieć chyba gorszy czas pisarski, bo druga część cyklu jest już zdecydowanym potwierdzeniem pisarskiego kunsztu Cobena.

Wilde poszukuje swoich krewnych. Rodziców, ewentualnego, rodzeństwa, kogokolwiek, z kim mógłby dzielić swoja pulę genową. Jak każdy człowiek potrzebuje gdzieś przynależeć, być częścią czegoś, znać swoje korzenie i historię. Rejestruje swoje DNA na jednej ze stron kojarzących krewnych i bingo! trafia na zgodność, na tyle znaczącą, że podejmuje działania by spotkać swojego krewniaka. Nie przypuszcza, że to niewinne spotkanie stanie się początkiem niebezpiecznej historii, która pociągnie go w brudny, pozbawiony skrupułów celebrycki świat, a także wplącze go w serię morderstw, a raczej egzekucji.

Historia, od której nie sposób się oderwać. Misternie skonstruowana intryga, kilka pozornie niezwiązanych ze sobą wątków, które sukcesywnie splatają się ze sobą wciągając bohaterów w wir nieprzewidzianych zdarzeń. Do końca nie można przewidzieć zakończenia wątku kryminalnego. Gdy już sobie zracjonalizowałam jakąś tezę, Coben jednym zdaniem wbijał klin w moje rozumowanie sprawiając, że czułam się jak Laila usiłująca „wetknąć okrągły kołek do kwadratowego otworu”. Sama warta obyczajowa jest wg mnie trochę kiczowata, zwłaszcza wyznanie jednego z bohaterów. Ostatecznie nawet sam Wilde dochodzi do wniosku, że nie wszystko się w tym klei. No cóż… rzeczywiście nie całkiem się klei, ale być może jest to otwarte pole dla trzeciej części, a być może autor właśnie takie niedopowiedzenia chciał zostawić. W tej oczywistej ckliwości i przelukrowaniu niektórych scen z finału (zawsze mi się wydawało, że to Sparks jest melodramatyczny), mnie zabrakło ostatecznego wykoń[aga1] czenia i rozwiązania wątków, ale może doczekam się tego w kolejnej części.

Kolejna rzecz, która trochę mi zgrzytała w powieści to wątek romansu Hester i Orena. Nie żebym odmawiała seniorom prawa do uczuć i bliskości, ale pewne kwestie, zwłaszcza w wieku bohaterów (ok. 70 lat), nie powinny opuszczać alkowy. Wybaczcie, ale moja wyobraźnia, a mam ją raczej bujną, na ogarnia zmęczonej po zbliżeniu Hester, opadającej na poduszki z wdziękiem nastolatki… W powieści nie było otwartych scen seksu, ani w przypadku Hester, ani innych bohaterów, ale niedopowiedzenia, które w tym temacie zastosował autor w połączeniu z buzującym między seniorami napięciem emocjonalnym i analizą życia seksualnego Hester w poprzednim związku, stawały się mało apetyczne. We wszystkim potrzebny jest umiar.

Podsumowując: mimo kilku minusów książka pochłonęła mnie bez reszty, z trudem się od niej odrywałam, otrzymałam sprawianie i zgrabnie opowiedzianą historię, trzymającą w napięciu, z zaskakującymi zwrotami akcji. Wątek o zgodności genetycznej i testach DNA dobrze i zrozumiale poprowadzony oraz ciekawie skojarzony z treścią. Jak to u Cobena, styl bez zbędnych zawiłości i ozdobników i dużo dialogów, co znacząco przyspiesza czytanie.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2023-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Enigmatyczny outsider powraca  , by rozwikłać zagadkę własnej przeszłości. I rozwiązać sprawę ,O której huczą całe Stany Zjednoczone.

Amerykanie wciąż pamiętają go z gazet, jako pirzucone w lesie dziecko które cudem ocalało. Dziś Wilde to dojrzały facet, który zastanawia się,kim są jego rodzice i dlaczego zostawili go na niemal pewną śmierć.

Dzięki stronie internetowej zajmującej się szukaniem przodków odnajduje ojca,ale ten udziela mu wskazówek,w których są głównie,brakujące elementy. Tymczasem do Wilde'a odzywa się inny krewny-gwiazdor reality show- i znika po tym jak zalewa go fala hejtu Popełnił samobójstwo czy zaszył się gdzieś i czeka na pomoc? Prowadząc śledztwo w tej sprawie Wilde zanurza się w pełen pułapek świat medialnych celebrytów. A przy okazij poznaje własną mroczną historię.....

Czy padł ofiarą perfidnej intrygi?

Jak chcę sięgnąć po pewnika to biorę do czytania książkę Harlana Cobena. Polubiłam chłopca z lasu, który to w książce "Brakujący element" po długich perturbacjach odnajduje swoją najbliższą biologiczną rodzinę. I nie wiem co bardziej mnie wyprowadziło z równowagi - powody dla których mały chłopiec został sam w lesie czy tłumaczenie dlaczego nie szukano go aż do skutku pozwalając aby małe dziecko przeżywało horror? Cieszy mnie fakt, że Wilde spotkał na swojej drodze dobrych ludzi, którzy go pokochali i zostali jego rodziną. Książka zawiera oczywiście i rozbudowany wątek kryminalny a tocząca się w nim akcja wciąga czytelnika jak wir. Bardzo dobra pozycja i polecam fanom Cobena i ogólnie kryminałów a nawet obyczajówek.

Enigmatyczny outsider powraca, by rozwikłać zagadkę własnej przeszłości.

I rozwiązać sprawę, o której huczą całe Stany Zjednoczone.

Jest to kontynuacja książki ,,Chłopiec z lasu'' ,gdzie poznajemy chłopca ,który został porzucony w lesie . Wilde, obecnie już mężczyzna, rejestruje się na stronie internetowej kojarzącej krewnych i przesyła tam swoje DNA. Trafia na zgodność . I tutaj zaczyna się cała historia. Niczego nieświadomy,ale zdeterminowany trafia na krewnego z reality show. Osobę, której życie obróciło się w piekło i postanowił zniknąć . Celebrycki świat, który na ogół piękny i kolorowy, w środku jest brudny, fałszywy pełen rozczarowań, pychy ,żądzy pieniądza ,kłamstwa i egzekucji. Pojawią się również wątki przyjaźni, miłości ,ale i rodziny. Po mimo wielu trudności udaje się Wildowi dojść do prawdy i poznać prawdziwa rodzinę . Dlaczego miał tak trudne dzieciństwo ?

Książka, która po 100 stronie wciąga, na tyle, że ma się ochotę ją jak najszybciej skończyć ,żeby poznać prawdę. Bardzo podobały mi się wątki myśli i ruchów mordercy, szkoda ze nie było ich więcej. Można było poznać jego pobudki do działania. Dużo dialogów i akcji. Książka również ma w sobie wiele różnych ,ciekawych tematów np. jak w życiu  łatwo można sprzedać swoją prywatności oraz jak hejt potrafi zniszczyć nasze życie.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Historia Wilde'a bardzo mnie zaciekawiła, dlatego chętnie sięgnęłam po kontynuację jego przygód. Tym razem chłopiec z lasu postanawia odnaleźć swoich bliskich poprzez portal geneologiczny. Poszukiwania okazują się owocne, jednak zamiast wyjaśnienia zagadki swojej przeszłości Wilde musi prowadzić śledztwo dotyczące zaginionego członka rodziny. Rozwiązanie zagadki zaskakuje. Bardzo ciekawy kryminał, warto przeczytać.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2022,

Osobiście mam ogromną słabość do książek Harlana Cobena i właściwie sięgam po nie w ciemno.Lubię formę w jaki sposób ukazuje świat przedstawiony w swych książkach oraz to,że z pozoru proste i oczywiste historie stają się naprawdę maksymalnie skomplikowane i rozbudowane.
"Brakujący element" to książka,którą czyta się płynnie szybko i płynnie.Niestety nie czytałam pierwszej części "Chłopca z lasu" ale ten drugi tom cyklu, można czytać w oderwaniu od pierwszego. Najważniejsze informacje dotyczące dzieciństwa Wilde'a i jego smutnego początku życia w lesie zostaje przywołana, więc nie brakuje nam istotnych informacji.
Cała fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana, z zegarmistrzowską dokładnością i precyzją. Wokół wątku głównego krążą brakujące elementy, które tylko czekają na odpowiedni moment, aby wskoczyć na swoje miejsce. I ta cała seria wydarzeń nie pozwala ani na chwilę odetchnąć by nie stracić czujności. Chwila nieuwagi może nas kosztować utratę rozeznania i wtedy nic nie będzie w stanie zrekompensować utraconych wrażeń.
Książka ta jest pełna intryg, zwrotów akcji i niezwykle wciągająca. Jestem zachwycona. Czekam na kontynuację, bo zakończenie na to wskazuje

Kilka sekund od śmierci
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Kilka sekund od śmierci

Mieszkający teraz z Myronem chłopak powoli odnajduje swoje miejsce w nowej szkole, ale wciąż wpada w nowe kłopoty. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach opisanych...

Błękitna krew
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Błękitna krew

Kto mógł porwać syna Jacka Coldrena, znanego golfisty, który z ogromną przewagą prowadzi w mistrzostwach USA? Podejrzenia padają na dawnego...