Magiczne Drzewo. Geniusz

Tom 12 cyklu Magiczne drzewo

Powieść z bestsellerowego cyklu Magiczne Drzewo

Blubek to najgorszy uczeń w szkole. Magiczny przedmiot zmienia go w geniusza. Chłopiec tworzy niesamowite wynalazki. Porywa go tajna organizacja i każe wymyślić niebezpieczną broń. Kuki, Gabi i Budyń wyruszają ratować przyjaciela. Walczą z porywaczami, olbrzymimi owadami i pułapkami lodowej twierdzy. Zdobywają cudowne eliksiry. Dają one niezwykłą moc, lecz są także niebezpieczne.

Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy - telewizyjnym Oscarem - za wyobraźnię, mądrość i humor.

Andrzej Maleszka, reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. Jego filmy i powieści są pełne fantastycznych przygód. A jednocześnie opowiadają o ważnych sprawach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Magiczne Drzewo. Geniusz:

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2023-05-14,

„Magiczne drzewo. Geniusz” Andrzej Maleszka

To już dwunasty tom przygód. Ale spokojnie, każdy opowiada odrębne historie więc nie trzeba czytać po kolei.

Blubek panicznie trzęsie portkami przed egzaminem z lektur. Niestety wiedza, którą ma nabyć opornie wchodzi mu do głowy. Lecz opatrzność boża czuwa nad nim i udaje mu się trafić na magiczny przedmiot, który pozwala mu w zawrotnym tempie nabyć poprzednią wiedze do zaliczenia sprawdzianów. Blubek jest tak chłonny wiedzy, że przez to traci są uwagę i wpada w tarapaty i znajduje się w niebezpieczeństwie.

Chłopiec zostaje porwany ale przyjaciele Kuki i Gabi ruszają mu na ratunek. Czy zdołają go wyciągnąć z tego szaleństwa?

Każdy z trójki przyjaciół ma zupełnie inny charakter, lecz jednocześnie wzajemnie się uzupełniają. Blubek uwielbia wpadać w kłopoty, u niego działa myśl – najpierw robienie, dopiero potem myślenie. Gabi jest mega inteligentna i odważna, to ona jest mózgiem całego zespołu, dzięki jej pomysłom wszyscy są bezpieczni. Kuki jest rozsądnym chłopcem, któremu przywództwo dobrze wychodzi, a na dodatek jest alergikiem i nie w każdej sytuacji dobrze się czuje. W każdej dobrej powieści jest pies, tu pies wabi się Budyń i jest totalnie innym psem, magicznym.

Magiczna szafa, która sprawia, że Blubek staje się Geniuszem. I chyba nie do końca dobrze wykorzystuje zdobytą wiedzą. Ale o tym przekonajcie się sami.

Uwielbiam takie książki dzięki, którym znowu mogę poczuć się jak dziecko. Pełne magii. Nie brakuje tu walki dobra ze złem, lecz wiadomo, istnieje nadzieja, że wszystko dobrze się skończy.

Całość oprawiona w twardą okładkę, a dodatkowo zamieszczona piękne kolorowe zdjęcia, które dodatkowo cieszą oko.

Nie ma co się dziwić, że cykl ten cieszy się ogromną popularnością. Uważam, że każdego dzieciaka zachwycą. Autorowi nie brakuje pomysłów i który ma niesamowicie ogromną wyobraźnie tworzącą tak pomysłowe książki.

Słyszeliście takie powiedzenia jak „Gołd wiedzy”, albo „pożerać książki”?. Pewnie tak. Jednak po przeczytaniu 12 tomu z cyklu „Magiczne drzewo” pt. „Geniusz” będziecie je odbierać inaczej. Andrzej Maleszka (autor) oraz bohaterowie książki potraktują je bardzo dosłownie.

Fabuła powieści jest naprawdę szalona. Dlatego opiszę jedynie od czego zaczyna się cały „bałagan”. Blubek nie może pochwalić się dobrymi ocenami. Panikując przed egzaminem z lektur szkolnych trafia na magiczny przedmiot, który pomaga przyswoić mu treść książek. Blubek wykazuje nieumiarkowanie w „głodzie wiedzy” oraz epatowaniu nią i pakuje się w tarapaty. Tajna organizacja, porywacze, monstrualne owady, magiczne eliksiry – to tylko część „szaleństwa”, jakie zawarto w książce pt. „Geniusz”. Fabuła jest niczym śnieżna kula. Zrzucona z górki szybko się rozpędza i przybiera monstrualne rozmiary. Andrzej Maleszka zadbał właśnie o zawrotne tempo i mnóstwo niesamowitych przygód.

Ogromnie spodobał mi się magiczny przedmiot, który, wraz z bohaterami, odnajdujemy w tej części cyklu. Ech, ta słodziutka moc... Cudowna sprawa... Gdybym miała z nią do czynienia zapewne postąpiłabym jak Blubek. No właśnie, Andrzej Maleszka inteligentnie pogrywa z przymusem wkuwania dla ocen. Oczywiście, że wiedza to złoto, tylko jak je bezmyślnie wydamy nie będziemy nic z tego mieli. Co z tego, że Blubek jest w stanie wynaleźć niemal wszystko, skoro nie pomyślał o konsekwencjach ujawnienia swojego talentu.

Na uwagę zasługuje również dobór bohaterów. Gabi – odważna, inteligentna, mózg zespołu. Kuki – trochę zagubiony, ale rozsądny chłopak. Chyba można nazwać go przywódcą. Blubek – to magnes na kłopoty, najpierw działa potem myśli, albo po prostu stara się wziąć „na klatę” to co narozrabiał. Jest i pies Budyń. Chciałoby się napisać: „pies jak pies”, ale nie będzie to do końca prawda.

„Magiczne drzewo” to popularny cykl dla dzieci (oraz młodszej młodzieży). Przyznam, że znam go wyrywkowo, bo w czasach mojej młodości jeszcze go nie było, ale coś tam „zerknęłam” o co chodzi. Przyznać muszę, że owa popularność jest w 100% procentach zasłużona. Wesoły, dynamiczny, nieprzewidywalny, magiczny, do tego bohaterami są nieustraszone dzieciaki – takie połączenie musiało gwarantować sukces. Czytając powieść „Geniusz” przednio się ubawiłam. Andrzej Maleszka zachwycił mnie pomysłowością. Za kilka lat z przyjemnością podsunę jego książki moim dzieciakom.

Kuki, Blubek i Gabi są przyjaciółmi. Pewnego dnia, dzięki magicznej szafie, Blubek staje się geniuszem. Jest bardzo szczęśliwy z tego powodu. W końcu kto nie chciałby znać odpowiedzi bez konieczności wielogodzinnej nauki? Jednak przez swoją ogromną wiedzę jest w niebezpieczeństwie. Chłopiec zostaje porwany, a na jego ratunek ruszają przyjaciele. Czy im się uda? Jak to się stało, że został geniuszem?

Na początku muszę napisać, że był to pierwszy tom z serii, jaki przeczytaliśmy, a jest to aż 12 część. Czy okazało się to problemem? Ani troszkę. Każdy tom można czytać oddzielnie, a na samym początku mamy krótkie streszczenie co działo się wcześniej.
Jak podobała się historia w książce? Bardzo i to zarówno Amelii, jak i Ksaweremu. Była bardzo wciągająca, pełna magii, przygód, zaskakujących zwrotów akcji. To jedna z tych pozycji, z którymi po prostu nie da się nudzić, a przynajmniej tak stwierdziły moje dzieci.

Bohaterowie ciekawi, realistyczni (chociaż ich przygody już nie do końca), a co za tym idzie dziecko może się z nimi utożsamiać.

Książka piękne zdjęcia, kadry z filmu, które przyciągają wzrok i zachęcają do czytania. Dodatkowy plus za twardą i solidną okładkę.

„Magiczne drzewo. Geniusz” to książka, która bardzo podobała się moim dzieciom. Spędziły z nią udany czas i z wielką przyjemnością polecają.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-11-11, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zabawne jest to, że ta książka tak mną zawładnęła, że wyparła ze świadomości wszystkie inne wcześniej czytane. Na dodatek jest to dwunasty tom z cyklu o magicznym drzewie, a ja dopiero pierwszy raz się z nią zapoznałam. Nie znam wcześniejszych tomów i już bardzo żałuję, gdyż nie spodziewałam się, że tak bardzo polubię tą trójkę przyjaciół plus psa. Oczywiście nie jest to zwyczajny pies. Oprócz faktu, że jest przyjacielem Kuki i to bardzo oddanym, który nie raz pomaga przyjaciołom w opresjach, to dodatkowo ma moc mówienia. Kolejną fascynującą postacią jest tutaj Blubek, który zanim pomyśli wpierw działa. Wychodzą z tego powodu różne problemy, jak choćby nagłe przemienienie się w osobę nad wyraz inteligentną, gotową stworzyć najróżniejsze wynalazki. Stało się to za sprawą pewnego magicznego elementu, ale w jaki sposób, to już wam nie zdradzę. Kolejną i jedyną dziewczyną w tym zespole jest Gabi, która ma dar przekonywania. Na poczekaniu potrafi wymyśleć najróżniejsze scenariusze, które chronią przyjaciół przed katastrofami. Mamy jeszcze Kukiego, który przez to, że jest alergikiem, nie zawsze może korzystać z przywilejów sytuacyjnych. Jest jednak bardzo oddany paczce i tak jak pozostali pragnie, aby zawsze mogli na sobie polegać. W powieści ukażę się jeszcze pewien nieznośny chłopiec, który wciąż będzie skarżył na zgraną paczkę. Czy los go za to ukarze?
Aż żałuję, że nie znałam wcześniej tej serii. Jest odziana w wielką magię, która potrafi być zła i dobra, a mimo tego wciąga bardziej niż niejedna powieść. Dość denerwującą osobą jest tutaj Nikodem i niemal zawsze, kiedy tylko się pojawiał czułam rozgoryczenie. Nazwać go skarżypytą, to jakby lwa porównać do kociaka. Wciąż robił im na złość, lecz z tego powodu książka była dużo bardziej ciekawsza. Dla wtajemniczonych dodam tylko, że przydałaby mi się taka magiczna szafa:-) Wspaniałe ilustracje i duży druk powodują, że niemal przeżywamy wszystko tak bardzo jak bohaterzy. Bardzo mnie ciekawiło jak się z tego wszystkiego wyplątają:-) Polecam nie tylko nastolatkom, ale i wszystkim, którzy chcą przeżyć niezapomniane przygody!

Blubek za pomocą magicznego przedmiotu staje się geniuszem. Jego zdolności chcą wykorzystać źli ludzie, którym zależy na władzy. Gabi, Kuki i Budyń chcą pomóc przyjacielowi. Przez przypadek zdobywają magiczne eliksiry i ruszają ku przygodzie. Wartka akcja, podróże, niespodziewane sytuację. Książka dla małych i dużych. Wciąga, bawi i uczy. Przyjaźń jest najważniejsza.

Polecam całą serię.

Czerwone krzesło
Andrzej Maleszka0
Okładka ksiązki - Czerwone krzesło

Czy myśleliście kiedyś, jak to jest móc robić to, co tylko się chce? Magiczne drzewo 1. Czerwone krzesło opowiada historię 3 polskich dzieci, które...

Olbrzym
Andrzej Maleszka0
Okładka ksiązki - Olbrzym

Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi, gracz komputerowy Blubek i gadający pies. Walczą...