Recenzja książki: Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W rozciągającej się na wielu kontynentach Grecji historycznej (odmiennej od tej współczesnej) osiedlali się starożytni Hellenowie, tworząc w przynależnych im rozmaitych krainach własną kulturę. Treść książki Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy w interesujący sposób opowiada o tym, jak bardzo to, czym i jak żyjemy, stanowi greckie dziedzictwo.

recenzja Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Sięgając roku 1200 p.n.e., Marek Węcowski umożliwia czytelnikowi poznanie kultury starożytnych Greków (wyprawy, podboje, warownie, zakładane miasta, helleńskie świątynie, historyczne ruiny, konflikty, a także bogowie, pomniki i wojenne trofea, nawet wymarła roślina silfion, która warta była tyle srebra, ile ważyła). Pisze o różnym od naszego postrzeganiu przez Greków miejsca człowieka w czasie (czyhające niebezpieczeństwa przyszłości mają swe korzenie w nieznanej przeszłości), o autorytecie przysługującym Homerowi (Iliada i Odyseja porównywalne z miejscem Biblii w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej), o niezwykłej odwadze greckich żeglarzy (intensywny handel, kontakty ze światem). Opisuje rozrywki elit (ulubioną były sympozjony, czyli całonocne biesiady przy winie), szkolenia efebów (kończących osiemnaście lat Ateńczyków), w efekcie których gimnazjony (miejsca do ćwiczeń nago) stały się ośrodkami kulturowej hellenizacji antycznego świata.

Obfitująca w ślady dawnego sposobu myślenia historyczna publikacja Wydawnictwa Iskry kreśli grecką wizję świata, proponuje sprawdzone systemy wartości, wzywa do przemyśleń oraz decyzji, zwłaszcza dzisiaj, w dobie narastających konfliktów, udzielając odpowiedzi na pytania o możliwości działań w trudnych warunkach i niepewnych czasach. Karty książki przepełnia grecka historia, geografia oraz filozofia, grecka literatura, mity i religia. Pojawia się ateński teatr oraz miejsca rytualnych ofiar, składanych bogom i boginiom. Odsłonięte zostają tajniki demokracji (brak partii politycznych, alienacja elit, kontrola obywateli nad funkcjonowaniem państwa) oraz polityki (ostracyzm, prywata, korupcja, przekupstwo, kumoterstwo). Są rozważania (na zasadzie analogii pomiędzy wydarzeniami dziejów starożytnych a tym, co dzieje się obecnie) o świecie współczesnym (pandemia koronawirusa z jej społecznymi i moralnymi skutkami, agresja Rosji na Ukrainę, tułaczy los uchodźców, zagrożenie katastrofą ekologiczną). Na mapkach umieszczonych po wewnętrznych stronach okładek czytelnik odnajdzie większość pojawiających się w tekście nazw geograficznych i etnicznych. Zapisane kursywą (w nawiasach) zwroty obcojęzyczne wyjaśniono. Fragmenty utworów literackich wyróżniono w postaci wcięć. Mnóstwo dobrze opisanych ilustracji (autorów i źródła podano na początku książki) uzupełnia treść. Twardą okładkę chroni dodatkowa obwoluta.

Po książkę Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy sięgnąć mogą wszyscy, bowiem uporządkowany świat (miejsce życia każdego z nas), który zbudowany został na starożytnych normach i ideałach, w chwili obecnej poddany został ciężkiej próbie. A żyć trzeba nadal.

Tagi: historyczne

Kup książkę Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy