Co chcesz powiedzieć światu

Nowa, wyczekiwana książka jednej z najbardziej znanych polskich reporterek.

„Co chcesz powiedzieć światu” daje siłę i nadzieję. Pokazuje świat bez znieczulenia i uwrażliwia na losy innych, niezależnie od tego, kim jesteś i gdzie mieszkasz.

Corinne swój pierwszy ultramaraton przez pustynię pokonała w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, choć nigdy wcześniej nie biegała. Larysa uciekła przed wojną w Ukrainie z siódemką dzieci, dla których jest mamą zastępczą. W Polsce buduje ich nowe życie. Choć Jennifer urodziła się bez nóg, została wybitną gimnastyczką. Ella pierwszy raz nurkowała z rekinami jako pięciolatka, teraz jest ich obrończynią i rzeczniczką. Morena walczy w Salwadorze o kobiety, które odsiadują wyroki więzienia za poronienie. Darlan jest osobą interpłciową, cudem przeżyła prześladowania, dziś jest pastorką kościoła w Kenii. Marbella była gotowa na wszystko, żeby dać swoim dzieciom przyszłość. Pod koniec życia znalazła się w przytułku dla bezdomnych pracownic seksualnych w Meksyku. To jej dedykuję tę książkę.

„Co chcesz powiedzieć światu” to portrety dziesięciu niezwykłych kobiet, które spotkałam na różnych krańcach świata i w Polsce. Zainspirowały mnie, pokazały drogę, dodały otuchy. Spisałam ich historie, w których głośno mówią o tym, co najważniejsze: o walce o godność i szczęście własne, i drugiego człowieka, o odpowiedzialności za innych i za naszą planetę, o bezwarunkowej miłości, która daje siłę, i determinacji, która pozwala osiągnąć niemożliwe.

Informacje dodatkowe o Co chcesz powiedzieć światu:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: reportaż Literatura faktu

Kup książkę Co chcesz powiedzieć światu

Co chcesz powiedzieć światu - opinie o książce

Martyna Wojciechowska, dziennikarka prezenterka, podróżniczka, autorka książek reporterskich i aktywistka społeczna. Czy jest w Polsce jakaś dziewczyna, kobieta, której jej osoba jest obca?

Razem z Martyną podróżowałam na krańce świata, poznając niezwykłe miejsca, kultury, obyczaje i tradycje. Swoimi bohaterkami uczyniła kobiety. I okazuje się, że nieważne w jakim zakątku świata przyszło nam żyć, mamy podobne marzenia i doświadczamy podobnych trudności. Każda z nas pragnie miłości, bliskości, namiastki szczęścia, akceptacji, godności i szacunku. Każda z nas na to zasługuje.

Martyna inspiruje i udowadnia, że siła to kobieta.

"Co chcesz powiedzieć światu"- to głos oddany dziesięciu niezwykłym kobietom.

A każdej z nich patronuje hasło, które zawiera wyjątkową siłę i moc.

Niektóre historie są bardzo trudne, niosą ogromny emocjonalny bagaż, inne zadziwiają, motywują i dają nadzieję, że warto, że można działać i zmieniać, pomagać i wspierać.

Warto je poznać.

🍀Godność to Marbella z Meksyku. Jej historia jest gorzka, a nadzieja w niej wielka. Z miłości do dzieci dokonała życiowego wyboru, za który przyszło jej drogo zapłacić.

"Stara, bezdomna prostytutka", czy kobieta, która kochała zbyt mocno? Przejmująca historia.

🍀Miłość to Larysa z Ukrainy. Zastępcza mama siedmiorga dzieci, która uciekła z objętej wojną Ukrainy, aby chronić swoją rodzinę, swoje dzieci i dać im na nowo poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Czy Polska okaże się dla nich nowym domem?

🍀Wdzięczność to Jennifer z Australii/USA. Gimnastyczką bez nóg. Wow, co to była za historia - niewiarygodna i niezwykła.

🍀Walka to Morena z Salwadoru. Działaczka na rzecz kobiet skazanych na wieloletnie wyroki za poronienie. "Jeśli piekło dla kobiet istnieje, to właśnie tu, w Salwadorze". Kobiety nie dość, że doświadczają bólu straty, to drżą z obawy, czy uda im się udowodnić, że nie było w tym ich winy. A wyroki są okrutne, nawet trzydziestoletnie. Szok.

🍀Nadzieja to Zena z Libanu. Pierwsza kobieta-strażaczka ochotniczka w Libanie. Bohaterka, która niosła pomoc po wielkim wybuchu w porcie w Bejrucie, który powalił kraj na kolana. Marzy aby pomagać potrzebującym, szczególnie kobietom i dzieciom, bo mało kto liczy się z ich zdaniem.

🍀Tolerancja to Darlan z Kenii. Barwny ptak, bohaterka interpłciowa, kobieta i mężczyzna w jednym ciele. Ta historia to lekcja tolerancji. "Kenia jako pierwszy afrykański kraj w 2022 roku przyznała równe prawa osobom interpłciowym, obecnie uznawanym przez państwo za trzecią płeć." - rzeczywistość jednak nie jest taka prosta.

🍀Piękno to Masarrat z Pakistanu. Jej historia usiana jest wieloma przeciwnościami z którymi borykają się kobiety z Pakistanu. Kobieta sukcesu, właścicielka salonów urody, której misją jest pomoc "kobietom bez twarzy", ofiarom oblania kwasem lub podpalenia. Przerażające.

🍀Odpowiedzialność to Ella z RPA. Młodziutka dziewczyna, która uzmysławia, że nie mamy planety B. Obrończyni rekinów i aktywistka ekologiczna. Dziewczyna - syrena, dziewczyna z pasją. To nie rekiny są najgroźniejszymi drapieżnikami, ale ludzie.

🍀Wiara to Fainy z Izraela. Działaczka społeczna na rzecz kobiet, która wyrwała się z fanatycznego środowiska ultraortodoksyjnych żydów nie rezygnując ze swojej wiary i przekonań.

Doświadczyła przemocy za zamkniętymi drzwiami, a w tym hermetycznym środowisku ofiar nie brakuje.

🍀Wytrwałość to Corinne z Mauritiusa. Udowadnia, że po 50 można narodzić się na nowo. Mimo sukcesów zawodowych i odchowanych dzieci w pewnym momencie straciła poczucie sensu. To w jaki sposób poradziła sobie z depresją i jaki pomysł znalazła na siebie może zaskoczyć.

Martyna opowiadając te historie daje mam przede wszystkim lekcję empatii i udowadnia, że walka o siebie i drugiego człowieka dodaje siły, mocy i poczucia, że jesteśmy potrzebni.

Sama kieruje się hasłem "dość - enough". Dość stereotypom i ocenom. Dość nietolerancji i dyskryminacji. Dość przemocy i zastraszania. Dość krzywdy i zła.

"Co chcesz powiedzieć światu" to lektura nie tylko dla kobiet.

To książka dla ludzi, którzy szukają tego co nas łączy - nie dzieli, którzy wierzą, że równouprawnienie jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Martyna zadaje pytanie każdemu z nas: A ty, co chcesz powiedzieć światu? Twój głos jest ważny, choćby był tylko szeptem, oby znalazł się ktoś, kto chce go usłyszeć.

Książka, którą warto mieć na swojej półce i do której warto wracać.

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Przyznam szczerze,  że mało mi było. Chciałam wiedzieć więcej, o bohaterkach, o ich rodzinach, dalszych losach. Ich histrie były pobudzające, ożywcze,  otwierały oczy i sumienie. Pomyślałam a co ja chcę powiedzieć światu? Co mogę zrobić żeby świat chciał usłyszeć mój głos. Wspaniałe reportaże.  Ciekawie dobrane bohaterki. A przede wszystkim szczerość i prostota bijącae z każdego słowa.

Avatar użytkownika - Anna1403
Anna1403
Przeczytane:2023-01-20, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Historie opisane w książce na pewno dają dużo do myślenia czytelnikowi. Czytając uroniłam nawet kilka łez, ponieważ uświadomiłam sobię, że na tym świecie żyje miliony ludzi, którzy są w sytacji o wiele gorszej niż ja a mimo to zachowują pogodę ducha. Mogę zatem z czystym sumieniem powiedzieć, że książka w niektórych momentach dogłębnie mnie poruszyła i zmusiła do refleksji. W szczególności poruszyła mnie historia Moreny Herrera, która opsuje sytuację kobiet w Salwadorze. Wcześniej nie miałam pojęcia, że istnieją takie miejsca, które są dosłownie piekłem dla kobiet - gdzie gwałty, przestępstwa seksualne są na porządku dziennym a kobieta, która straci ukochane dziecko zamiast godnie przeżyć żałobę i otrzymać wsparcie otrzymuje wyrok więzienia na nawet 40 lat. Zdecydowanym plusem książki jest to, że potrafi zmusić do refleksji, wiele uświadamia oraz potrafi wycisnąć łzy. Niestety minusem, przynajmniej dla mnie jest język jakim posługuje się pani Martyna Wojciechowska. Rozumiem, że wcześniej wymieniona nie jest może zawodową pisarką książek jednak język (bardzo potoczy) jakim się posługuje po prostu mnie raził. Książka jest napisana trochę jak taki informacyjny post w mediach - jak najkrócej i zwięźlej, jednak jako czytelnik oczekiwałabym bogatszych środków stylistycznych, jakichś głębszych opisów a czytając tę książkę miałam wrażenie jakby leciała cały czas prostoliniowo.

Wielkie brawa dla Martyny Wojciechowskiej. Jej najnowsza książka to dosłownie arcydzieło pokazujące siłę kobiet, które nigdy się nie poddają. Niektóre historie bardzo mnie wzruszyły. Dosłownie łzy płynęły mi ciurkiem. W książce "Co chcesz powiedzieć światu" znalazłam historie między innymi: - Marbelli Aguilar Sosa z Meksyku. Bardzo mądra kobieta, która w swoim życiu bardzo wiele przeszła. Mimo wszystko nie poddała się i za wszelką cenę i swoją godność walczyła o przetrwanie dla swoich dzieci i siebie. Jak na tym wyszła? Czy dzieci jej za to podziękowały? - Larysy Makhynia z Ukrainy. Ta historia mocno mną wstrząsnęła i jednocześnie dała nadzieję, że jeszcze są na świecie cudowni ludzie. - Jennifer Bricker-Bauer z USA. Ta młoda dziewczyna od samego początku życia skazana była przez swoich rodziców, a właściwiej przez swojego ojca. Dlaczego? Dzięki Bogu znalazła cudowną rodzinę i jest naprawdę szczęśliwa. Co przytrafiło się tej bohaterce? Oczywiście dowiecie się podczas czytania. - Moreny Herrera z Salwadoru. Ta historia to istny wyciskacz łez. Dlaczego dochodzi do tego? Kobieta nigdy nie powinna być za to ukarana. Nie dość, że sama cierpi, to jeszcze społeczeństwo ją za to wytyka. W Polsce to nie do pomyślenia. Tam niestety to realne. O czym mówię? Warto przeczytać historię Moreny. W książce "Co chcesz powiedzieć światu." znajdziecie jeszcze mnóstwo innych historii kobiet z całego świata. Martyna Wojciechowska dzięki swoim zagranicznym podróżą poznała mnóstwo kobiet i ich historii. Dzięki temu postanowił podzielić się nimi z nami, tworząc swoje najnowsze dzieło. Warto przeczytać tę książkę. A ty co chciałabyś/ chciałbyś powiedzieć światu? Jeżeli lubicie reportaże, które wyciskają łzy, przerażają i jednocześnie dają nadzieję, to koniecznie przeczytajcie "Co chcesz powiedzieć światu". Te historie tak mnie pochłonęły, że przeczytałam je w ciągu jednego popołudnia. Dziękuję Martynie Wojciechowskiej, że chciała podzielić się z nami tymi opowieściami. Ps. Książa zawiera fotografie. Warto mieć ją w swojej kolekcji. Idealna książka na prezent dla każdej kobiety. Z całego serca polecam książkę "Co chcesz powiedzieć światu" - mommy_and_books.
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zwierzaki Świata. Gry, zabawy, łamigłówki
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Zwierzaki Świata. Gry, zabawy, łamigłówki

CZY MRÓWKOJADY MAJĄ ZĘBY? GDZIE ŻYJĄ RÓŻOWE DELFINY? ILE WAŻY SŁOŃ? JAKIE PARASOLE NOSZĄ ORANGUTANY? Czas wolny można spędzać na wiele różnych sposobów...

Przesunąć horyzont
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Przesunąć horyzont

Popularna dziennikarka telewizyjna wchodzi na najwyższą górę Ziemi. Czy poza medialnym szumem wynika z tego coś jeszcze? Czy ekstremalne osiągnięcia innych...