Co chcesz powiedzieć światu

Martyna Wojciechowska, dziennikarka prezenterka, podróżniczka, autorka książek reporterskich i aktywistka społeczna. Czy jest w Polsce jakaś dziewczyna, kobieta, której jej osoba jest obca?

Razem z Martyną podróżowałam na krańce świata, poznając niezwykłe miejsca, kultury, obyczaje i tradycje. Swoimi bohaterkami uczyniła kobiety. I okazuje się, że nieważne w jakim zakątku świata przyszło nam żyć, mamy podobne marzenia i doświadczamy podobnych trudności. Każda z nas pragnie miłości, bliskości, namiastki szczęścia, akceptacji, godności i szacunku. Każda z nas na to zasługuje.

Martyna inspiruje i udowadnia, że siła to kobieta.

"Co chcesz powiedzieć światu"- to głos oddany dziesięciu niezwykłym kobietom.

A każdej z nich patronuje hasło, które zawiera wyjątkową siłę i moc.

Niektóre historie są bardzo trudne, niosą ogromny emocjonalny bagaż, inne zadziwiają, motywują i dają nadzieję, że warto, że można działać i zmieniać, pomagać i wspierać.

Warto je poznać.

🍀Godność to Marbella z Meksyku. Jej historia jest gorzka, a nadzieja w niej wielka. Z miłości do dzieci dokonała życiowego wyboru, za który przyszło jej drogo zapłacić.

"Stara, bezdomna prostytutka", czy kobieta, która kochała zbyt mocno? Przejmująca historia.

🍀Miłość to Larysa z Ukrainy. Zastępcza mama siedmiorga dzieci, która uciekła z objętej wojną Ukrainy, aby chronić swoją rodzinę, swoje dzieci i dać im na nowo poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Czy Polska okaże się dla nich nowym domem?

🍀Wdzięczność to Jennifer z Australii/USA. Gimnastyczką bez nóg. Wow, co to była za historia - niewiarygodna i niezwykła.

🍀Walka to Morena z Salwadoru. Działaczka na rzecz kobiet skazanych na wieloletnie wyroki za poronienie. "Jeśli piekło dla kobiet istnieje, to właśnie tu, w Salwadorze". Kobiety nie dość, że doświadczają bólu straty, to drżą z obawy, czy uda im się udowodnić, że nie było w tym ich winy. A wyroki są okrutne, nawet trzydziestoletnie. Szok.

🍀Nadzieja to Zena z Libanu. Pierwsza kobieta-strażaczka ochotniczka w Libanie. Bohaterka, która niosła pomoc po wielkim wybuchu w porcie w Bejrucie, który powalił kraj na kolana. Marzy aby pomagać potrzebującym, szczególnie kobietom i dzieciom, bo mało kto liczy się z ich zdaniem.

🍀Tolerancja to Darlan z Kenii. Barwny ptak, bohaterka interpłciowa, kobieta i mężczyzna w jednym ciele. Ta historia to lekcja tolerancji. "Kenia jako pierwszy afrykański kraj w 2022 roku przyznała równe prawa osobom interpłciowym, obecnie uznawanym przez państwo za trzecią płeć." - rzeczywistość jednak nie jest taka prosta.

🍀Piękno to Masarrat z Pakistanu. Jej historia usiana jest wieloma przeciwnościami z którymi borykają się kobiety z Pakistanu. Kobieta sukcesu, właścicielka salonów urody, której misją jest pomoc "kobietom bez twarzy", ofiarom oblania kwasem lub podpalenia. Przerażające.

🍀Odpowiedzialność to Ella z RPA. Młodziutka dziewczyna, która uzmysławia, że nie mamy planety B. Obrończyni rekinów i aktywistka ekologiczna. Dziewczyna - syrena, dziewczyna z pasją. To nie rekiny są najgroźniejszymi drapieżnikami, ale ludzie.

🍀Wiara to Fainy z Izraela. Działaczka społeczna na rzecz kobiet, która wyrwała się z fanatycznego środowiska ultraortodoksyjnych żydów nie rezygnując ze swojej wiary i przekonań.

Doświadczyła przemocy za zamkniętymi drzwiami, a w tym hermetycznym środowisku ofiar nie brakuje.

🍀Wytrwałość to Corinne z Mauritiusa. Udowadnia, że po 50 można narodzić się na nowo. Mimo sukcesów zawodowych i odchowanych dzieci w pewnym momencie straciła poczucie sensu. To w jaki sposób poradziła sobie z depresją i jaki pomysł znalazła na siebie może zaskoczyć.

Martyna opowiadając te historie daje mam przede wszystkim lekcję empatii i udowadnia, że walka o siebie i drugiego człowieka dodaje siły, mocy i poczucia, że jesteśmy potrzebni.

Sama kieruje się hasłem "dość - enough". Dość stereotypom i ocenom. Dość nietolerancji i dyskryminacji. Dość przemocy i zastraszania. Dość krzywdy i zła.

"Co chcesz powiedzieć światu" to lektura nie tylko dla kobiet.

To książka dla ludzi, którzy szukają tego co nas łączy - nie dzieli, którzy wierzą, że równouprawnienie jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Martyna zadaje pytanie każdemu z nas: A ty, co chcesz powiedzieć światu? Twój głos jest ważny, choćby był tylko szeptem, oby znalazł się ktoś, kto chce go usłyszeć.

Książka, którą warto mieć na swojej półce i do której warto wracać.

Informacje dodatkowe o Co chcesz powiedzieć światu:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Dodał/a opinię: Katarzyna Nowicka

Tagi: reportaż Literatura faktu

Zobacz opinie o książce Co chcesz powiedzieć światu

Kup książkę Co chcesz powiedzieć światu

Etiopia
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Etiopia

Etiopia to jeden z najbardziej fascynujących krajów świata. Można się tu poczuć jak w niebie odwiedzając wykute w skałach wspaniałe kościoły Lalibeli spowite...

Kobieta na końcu świata 2
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Kobieta na końcu świata 2

Martyna Wojciechowska jest znaną podróżniczką i redaktorką polskiej edycji miesięcznika "National Geographic" oraz prezenterka telewizyjna i jak...