Najciekawsze premiery książek w kwietniu 2022

Data: 2022-04-07 08:00:02 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Nadszedł kwiecień i choć pogoda nie rozpieszcza, to stanowczo polskie wydawnictwa chcą zrekompensować nam zimno za oknem. W najbliższych dniach na półkach księgarni pojawi się sporo premier. Poniżej zaprezentujemy wam najciekawsze z nich!

Obrazek w treści

Kwiecień można uznać za jeden z najlepszych miesięcy pod względem czytelniczym. W najbliższych dniach w księgarniach pojawią się nowe kryminały, romanse, książki historyczne i wiele więcej. W naszym comiesięcznym cyklu o premierach książkowych przedstawimy najciekawsze z nich.

Premiera 13 kwietnia

Byk – Szczepan Twardoch

Zestawienie najciekawszych premier rozpoczyna nietuzinkowa postać Szczepana Twardocha. W kwietniu w sprzedaży pojawi się jego najnowsza książka Byk, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Najnowsze dzieło Twardocha zostało stworzone z myślą o teatrze i opowiada o Robercie Mamoku, który na scenie rozlicza się ze swoim życiem, trudną przeszłością, błędami i skandalami. Jego monolog ma doprowadzić go do tego, kim jest. A to może być najtragiczniejszym odkryciem.

Premiera 21 kwietnia

Kilka lekcji o dobrym wychowaniu – Irena Kamińska-Radomska

Doktor Irena Kamińska-Radomska jest wykładowczynią akademicką, specjalistką od etykiety, a także była mentorką programu Projekt Lady. Teraz stworzyła ona poradnik, w którym opowiada rodzicom o wychowaniu swoich dzieci. Tłumaczy, jak powinny wyglądać dobre relacje rodzinne, a także jak sprawić, żeby dzieci czuły się rozumiane przez rodziców.

Jak zauważa ekspertka, wychowanie warunkuje całe późniejsze życie, w tym sukcesy zawodowe. Z myślą o tym Irena Kamińska-Radomska stworzyła poradnik Kilka lekcji o dobrym wychowaniu, który ukaże się nakładem wydawnictwa Bosz.

Premiera 26 kwietnia

Game changer. Za kulisami polityki. Dowiedz się, kto, jak i dlaczego rządzi Polską – Michał Kolanko

Nakładem Domu Wydawniczego Rebis w kwietniu ukaże się ciekawa książka Game changer. Za kulisami polityki. Dowiedz się, kto, jak i dlaczego rządzi Polską. Michał Kolanko opisał kulisy polskiej sceny politycznej i przyjrzał się politykom, strategom, marketingowcom oraz mediom, które sprawiają, że polityka w kraju wygląda ma dokładnie taki kształt, jak obecnie.

Autor opisuje afery, skandale, ważne momenty, debaty i kampanie, które zapadły w pamięć Polaków i zdeterminowały w jakiś sposób współczesną politykę. Pomiędzy relacjami pojawiają się też rozważania, w jakim kierunku pójdzie polska scena polityczna i przede wszystkim, kto może wygrać kolejne wybory?

Premiery 27 kwietnia

Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce – Sylwia Góra

Sylwia Góra stworzyła niezwykle ciekawy reportaż, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Autorka podejmuje temat bezdomności kobiet w Polsce. Oddaje głos tym, od których na co dzień odwraca się wzrok. Kulturoznawczyni przemierza cały kraj, by porozmawiać z kobietami, wysłuchać je, a następnie spisać ich historie.

To relacje kobiet, które zostały z wielu powodów zmuszone do życia na ulicy. Są wykluczone z życia, często są ofiarami przemocy, łączy je wszystkie wstyd, z którym zmagają się każdego kolejnego dnia bezdomności. Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce to wstrząsający reportaż, który mówi o temacie, o którym wielu woli milczeć.

Odrodzenie feniksa – Monika Skabara

Monika Skabara powraca z kolejnym gorącym romansem! Tym razem nakładem Wydawnictwa Illuminatio ukaże się powieść Odrodzenie feniksa, która opowiada historię Avy, która całkowicie oddaje się wychowaniu dziecka i pracy w galerii sztuki. Jej spokojne życie przerywa niespodziewane spotkanie na konwencie tatuażu, gdzie spotyka Feniksa.

Dawny ukochany jest człowiekiem żądnym zemsty, a Ava stara się ukryć przed nim wielki sekret. Aby sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, w życiu głównej bohaterki pojawi się przystojny Włoch. Czy miłość potrafi odrodzić się z popiołów?

Bestiariusz krakowski – Bogusław Rostworowski

Wydawnictwo Znak wyda w kwietniu Bestiariusz krakowski, czyli publikację przygotowaną przez Bogusława Rostworowskiego. Z książki tej będzie można dowiedzieć się wiele o Krakowie i jego niezwykłych zakamarkach.

Autor pokazuje turystom, ale także mieszkańcom elementy zabudowy, w których mogą kryć się niezwykłe ozdoby. Na elewacjach pojawiają się słonie, tygrysy, kapelusze i żaden z tych elementów nie znalazł się tam przypadkowo. Autor zaprasza czytelników na wycieczkę po Starym Mieście, podczas której pokaże wiele ukrytych perełek architektonicznych.

Morderstwa i woń migdałów – Camilla Läckberg

Morderstwa i woń migdałów to propozycja dla fanów królowej kryminałów Camilli Läckberg. Książka wydawana przez Wydawnictwo Czarna Owca podzielona jest na trzy części.

Pierwsza z nich zawiera w sobie minipowieść i cztery opowiadania. Kolejna jest autobiografią autorki, która opowiada o swoim życiu, inspiracjach i drodze do światowej kariery literackiej. Ostatnia część książki to przeniesione na papier fragmenty z bloga Läckberg, a także porady pisarskie, które mogą przydać się początkującym twórcom kryminałów. Wszystko to składa się na książkę, po którą powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy autorki.

Moje ciało – Emily Ratajkowski

Słynna modelka i influencerka Emily Ratajkowski napisała swoją autobiografię pod tytułem Moje ciało, która na polskim rynku ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. Modelka opowiada o tym, jak rozumie kobiecość i czy jako modelka czuje się towarem wystawionym na sprzedaż.

W swojej książce rozważa, czy ciało należy do kobiety, czy decyzje, które podejmuje, są jej wyborem, czy wyborem mężczyzn, którzy mogą oceniać, czy spełnia ich wymagania i fantazje. Ratajkowski opowiada o momencie, w którym uświadomiła sobie, że ciała są uprzedmiotowiane, a szowinistyczna popkultura więzi kobiety.

Strażak. Igrając z ogniem – Dominika Smoleń

Kolejna propozycja Wydawnictwa Illuminatio to książka należąca do cyklu Faceci do wynajęcia. Autorką powieści jest Dominika Smoleń.

Cała historia przedstawia losy Krystiana, który ma nową sąsiadkę. Kinga wydaje się nieco tajemnica. Unika bliższych kontaktów, zdaje się, że nie chce nikogo poznać. Jednak mężczyzna najbardziej w świecie pragnie zbliżyć się do dziewczyny, o której nie może przestać myśleć. Między bohaterami zaczyna się coś dziać, dopiero gdy w garażu Kingi wybucha pożar, a mężczyzna nie bacząc na nic, wkracza w ogień. Czy w dziewczynie też da się rozpalić płomienie?

Korngold – Maciej Paterczyk

Naszym patronatem objęliśmy książkę Korngold, którą napisał Maciej Paterczyk. Akcja powieści toczy się w powojennej Warszawie, w której dochodzi do kilku niewyjaśnionych zbrodni. Mieszkańcy są przerażeni, a w ich relacjach coraz częściej pojawiają się głosy, że za wszystkim stoi wampir.

Jakub Korngold jest łowcą wampirów i wyrusza na polowanie. Tym sposobem trafia do hotelu robotniczego, który skrywa wiele tajemnic. Nieregularne przerwy w dostawie prądu, piwnica, która została z niewiadomych przyczyn zaminowana. Przed Korngoldem zagadki, których jeszcze nikomu nie udało się rozwiązać. Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Lira.

Cena sławy – Agata Sobczak

Nakładem Wydawnictwa Kobiecego w kwietniu ukaże się książka Cena sławy Agaty Sobczak. Główną bohaterką powieści jest Charlie, która potrafi pisać niezwykłe teksty piosenek. Dziewczyna potrafi też pięknie śpiewać, jednak nie ma w sobie na tyle pewności, by występować na scenie. Oprócz pisania tekstów fascynuje ją też śledzenie poczynań Luke'a Millisa, który to jest prawdziwym bożyszcze nastolatek.

Młody wokalista robi światową karierę, a w przypływie szaleństwa, Charlie pisze to niego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziewczyna nie spodziewa się, że wkrótce młody artysta odpowie na jej wiadomość. W ten sposób rozpoczyna się ich niezwykła znajomość, która niestety może dość szybko się skończyć, bo chłopaka dopada wypalenie zawodowe.

Sen o Glajwic – Wojciech Dutka

Kolejna książka, również objęta patronatem naszego serwisu, to powieść Sen o Glajwic Wojciecha Dutki. Opowiada ona o Gleiwitz i Gliwicach - jednym mieście, lecz pokazanym z dwóch perspektyw. Z perspektywy niemieckiego miasteczka z lat trzydziestych XX wieku, a także współczesnego miasta.

Obie opowieści łączy bohater, który jest nauczycielem w gliwickim liceum. Pewnego razu znika jego uczeń, a wtedy wyrusza on na poszukiwania. Mężczyzna jest gotowy zrobić wszystko, by odnaleźć zaginionego chłopca. Powieść wydana nakładem Wydawnictwa Lira jest opowieścią o tożsamości, o zmianach, a także o mieście, które niejako staje się bohaterem książki.

Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich – Agnieszka Krzemińska

Kolejną propozycją Wydawnictwa Literackiego jest książka Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich, która opowiada o współczesnych badaniach archeologicznych, które zostały przeprowadzone na terenie Polski.

Agnieszka Krzemińska dokonuje przeglądu odkryć dotyczących duchowości praprzodków, ich kultury, a także informacji dotyczących najeźdźców. Autorka przeprowadza czytelników przez wykopaliska, odkryte groby, przez skarby, które w ciągu ostatnich lat zdołano odkryć pod ziemią. Być może nie są to odkrycia tak niezwykłe, jak piramidy, jednak potrafią zmrozić krew w żyłach. Książka ta pokazuje, jak wiele artefaktów może być jeszcze ukrytych w ziemi.

Jesień zapomnianych – Anna Kańtoch

W kwietniu swoją premierę będzie mieć także najnowsza powieść kryminalna Anny Kańtoch. Jej najnowsza powieść Jesień zapomnianych opowiada o losach Krystyny Wojciechowskiej, której przed laty zaginął brat Roman. Miało to miejsce w Tatrach i rodzina nie może pogodzić się ze stratą. Tymczasem w październiku 1966 w katowickich Drugich Szopienicach samobójstwo popełnia kolega z dzieciństwa głównej bohaterki. Prędko na jaw wychodzi, że to kolejna samobójcza śmierć w okolicy, a całą sprawą zajmował się Roman tuż przed swoim zaginięciem.

Krystyna postanawia zainteresować się sprawą i podejmuje się śledztwa wraz z lokalnym dziennikarzem. W okolicy coraz częściej pojawiają się plotki o Wampirze z Zagłębia, który to bestialsko morduje kobiety...

Która z naszych propozycji najbardziej przypadła wam do gustu?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje