Zdjęcie - Anna Kańtoch

Anna Kańtoch

(1976-12-28) - (nadal)

Anna Kańtoch to polska pisarka, początkowo znana przede wszystkim jako autorka fantastyki, z czasem również uznana twórczyni powieści kryminalnych. Publikowała również pod pseudonimem Anneke.

Anna Kańtoch - biografia, życie i twórczość

Anna Kańtoch pisać zaczęła bardzo wcześniej, bo już w szkole podstawowej, jednak z dużym krytycyzmem podchodzi do tego okresu swojej twórczości. Studiowała arabistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Później pracowała w biurze podróży w Katowicach, które są jej rodzinnym miastem.

Anna Kańtoch jest członkinią Śląskiego Klubu Fantastyki. 

Anna Kańtoch zadebiutowała za sprawą opowiadania Diabeł na wieży, które ukazało się w magazynie Science Fiction. Recenzowała filmy i książki w czasopiśmie Avatarae, gdzie opublikowała również opowiadanie Czarna Saissa, kontynuację Diabła na wieży. Teksty te stały się zaczątkiem zbioru Diabeł na wieży, opublikowanego przez Wydawnictwo Fabryka Słów. W tym samym świecie toczy się akcja powieści Miasto w zieleni i błękicie

Anna Kańtoch w 2007 roku otrzymała nagrodę dla najbardziej obiecującego młodego twórcy - Encouragement Award podczas konwentu Eurocon.

Anna Kańtoch jest pięciokrotną laureatką Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A Zajdla – za powieść Przedksiężycowiopowiadania Światy Dantego, Duchy w maszynach, Człowiek niechciany oraz Sztuka porozumienia.

Z czasem Anna Kańtoch zwróciła się w stronę literatury kryminalnej, która przyniosła jej liczne nagrody i wyróżnienia. Anna Kańtoch za powieść Czarne otrzymała Nagrodę Żuławskiego w 2013 roku, a w 2018 roku Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść WiaraNiepełnia przyniosła jej Złote Wyróżnienie Nagrody im. Żuławskiego. Wioska zaginionych przyniosła jej z kolei Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Anna Kańtoch należy również do grupy pisarek fantasy Harda Horda. Wspólnie z koleżankami z grupy wydała zbiór opowiadań Harda Horda.

Anna Kańtoch - twórczość

Anna Kańtoch - wiadomości

Anna Kańtoch - publicystyka

Cytaty Autora

Otaczająca nieznajomą aura tragedii była tak wyraźna, że można by ją niemal kroić nożem.


Więcej

Czasem przeplatam księżyc z samotnością.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy