Powraca akcja „Czytaj PL”. Jakie książki można zdobyć za darmo?

Data: 2021-11-05 11:14:55 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Już od 7 lat w ramach Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. Jakie książki biorą udział w tegorocznej odsłonie akcji? Sprawdźcie sami!

Czytaj PL - akcja 2021

Czytaj PL to akcja, która  od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Przez te lata zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń! Nie ma więc wątpliwości, że hasło tegorocznej edycji – AKCJA NIE Z TEJ ZIEMI – jest uzasadnione!

W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.Obchodzimy w nim setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie. „Akcja nie z tej ziemi” jak co roku oficjalnie zawita do polskich miast i miejscowości, w tym do Białegostoku, Grudziądza, Przemyśla, Olsztyna i Zielonej Góry – literackie sygnały będziemy wysyłać z ponad 30 miejsc. Tradycją stała się też obecność akcji na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Nie udałoby się osiągać kosmicznych wyników Czytaj PL bez współpracy z wydawcami. W tym roku znów są z nami na pokładzie m.in. Wydawnictwo Literackie, Karakter, Marginesy i Znak.    

Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednia, promować będzie czytelnictwo głównie w internecie. Czytaj PL zagości na łamach serwisów literackich, Facebooku, Instagramie i TikToku. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. „Akcję nie z tej ziemi” wspiera 31 miast partnerskich oraz Instytut Książki i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla których bardzo ważny jest stan polskiego czytelnictwa. Nie mogło zabraknąć również wymyślonej przez Instytut Książki akcji „Upoluj swoją książkę”, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL.

Bardzo się cieszę, że uczniowie aktywnie włączają się w promocję czytelnictwa. „Upoluj swoją książkę” to bardzo ważna akcja, która stanowi dopełnienie prowadzonych przez Instytut działań proczytelniczych dla młodszych odbiorców realizowanych m.in. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, gdzie rozdaliśmy już ponad 3 miliony książek – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Czytaj PL 2021 – jakie książki biorą udział w akcji?

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż 4 reportaże! Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, Gorzkie pomarańcze Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Chwilowa anomalia Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej.

Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: Wiosna zaginionych Anny Kańtoch i Żałobnica Roberta Małeckiego. Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety  – Per aspera ad astra Roberta J. Szmidta oraz Nie ma tego złego Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego Formikarium, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją Srebrną łyżeczką.

Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników oraz Awantury na tle powszechnego ciążenia Tomasza Lema – biografii pisarza napisanej przez jego syna.

Czytaj PL 2021 - jak pobrać e-booki?

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów. 

Czytaj PL - kod QR 2021

 – Co roku staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i preferencjom naszych użytkowników – zarówno stałych, będących z nami od dawna, jak i nowych, dla których będzie to pierwsza przygoda z akcją Czytaj PL. Tym razem – po raz pierwszy w historii – z akcji Czytaj PL będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również użytkownicy czytników, takich jak Kindle™ czy InkBOOK! – podkreśla Paweł Polański, prezes księgarni internetowej Woblink.com. 

Lista dostępnych książek:

Organizatorami akcji Czytaj PL są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Woblink. Partnerem strategicznym został Instytut Książki. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasta partnerskie: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość, Zielona Góra oraz Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania
Kornel Filipowicz0
Okładka książki - Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania

Pierwsze dziecięce wyprawy do lasu i nad rzekę. Migotanie odcieni zieleni i pulsowanie zapadającego zmierzchu. Zachwyt, strach, zaciekawienie. Śmiała próba...

dodaj do biblioteczki
Reklamy