Okładka książki - Grecja Gorzkie pomarańcze

Grecja Gorzkie pomarańcze

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-06-05
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788377478653
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4 (2 głosów)

Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.

Gorzkie pomarańcze to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

Kup książkę Grecja Gorzkie pomarańcze

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Grecja Gorzkie pomarańcze

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Autor ma polsko-greckie korzenie i w wielu wizytach w kraju ojca usiłuje odnaleźć swoje duchowe dziedzictwo. Jednocześnie jest reporterem i świadkiem manifestacji, fali strajków i protestów oraz demonstracji. Mamy wspominki z dni chwały greckiej kultury- filmy z Meliną Merkuri, dywagacje nad filozofią i demokracją wymyśloną właśnie w tym kraju. Świetne połączenie reportażu i historii rodzinnej. Czytało się z przejęciem, lekko i przyjemnie. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Bardzo się na tej książce zawiodłam. Oczekiwałam pełnokrwistego reportażu a dostałam parę wyciuchranych sformułowań, mało wyraziste obrazki z życia greckich Kowalskich i pełne garście rodzinnych wspomnień. Całość nie zawsze na temat. Język niepotrzebnie zwulgaryzowany, a Grecja potraktowana po macoszemu. Papierowi bohaterowie i ślizganie się po wierzchu zasygnalizowanych problemów. Zabrakło wnikliwości. Pełna sztampa przetykana chaotycznymi wątkami z życia własnego i krewnych. Mało udany misz-masz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-02-05, Przeczytałem,
Inne książki autora
Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania
Dionisios Sturis0
Okładka ksiązki - Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania

Wyspa Man to niewielka kropka na mapie położona na wschód od Irlandii, kawałek lądu, który, zgodnie z legendą, powstał podczas walki olbrzymów. To ojczyzna...

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji
Dionisios Sturis0
Okładka ksiązki - Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Jak Polacy dali uchodźcom z Grecji drugi dom Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny...

Reklamy