Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324062126
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski

Ocena: 0 (0 głosów)

Pierwsze dziecięce wyprawy do lasu i nad rzekę. Migotanie odcieni zieleni i pulsowanie zapadającego zmierzchu. Zachwyt, strach, zaciekawienie. Śmiała próba udomowienia mrówek - i zdumienie, że nie chcą żyć w szklanym słoju. Powolny spacer ze zniedołężniałym psem, ostatnim towarzyszem w długim życiu. Wędkowanie, polowanie, wizyta w zoo. Człowiek w naturze, z naturą, przeciw naturze.

Filipowicz patrzy okiem wrażliwego przyrodnika, bohaterowie jego opowiadań dojrzewają i zmienia się ich stosunek do zwierząt, roślin i krajobrazu. Wybrane przez Agnieszkę Daukszę opowiadania z przyrodą w roli głównej pokazują Kornela Filipowicza nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako pisarza aktualnego, współczesnego, uniwersalnego. Pisarza na dzisiejsze czasy.

,,Gdy inni szukają źródeł metafizyki, Filipowicz ugania się za biomaterią. Nie tylko po to, by ją zawłaszczyć, ale również by poczuć jej bliskość, (od)zyskując poczucie sensu"

Agnieszka Dauksza [ze wstępu]

"(...) co chwila jakieś zdanie, jakiś opis sprawiał, że coś poruszało się w najgłębszych szufladach mojej pamięci. Ożywały te jej części, które kryją wspomnienia lat najbardziej dziecinnych i odległych. Przerywałem więc czytanie i zamykałem oczy, a Filipowicz przenosił mnie w świat mojego dzieciństwa".

Adam Wajrak [z posłowia]

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania

Inne książki autora
Pamiętnik antybohatera i inne utwory
Kornel Filipowicz0
Okładka ksiązki - Pamiętnik antybohatera i inne utwory

W tym wyborze znajdziemy dwa opowiadania, jedną mikropowieść i wiersze Kornela Filipowicza. Wrócił do pisania poezji w latach osiemdziesiątych,...

Romans prowincjonalny i inne historie
Kornel Filipowicz0
Okładka ksiązki - Romans prowincjonalny i inne historie

„Kiedy po latach wróciłam do opowiadań Filipowicza, zadziwiło mnie, jak bardzo współczesnym zdaje się pisarzem, jak wiele mówi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy