reklama
Zdjęcie - Stanisław Lem

Stanisław Lem

(1921-09-12) - (2006-03-27)

Polski pisarz, autor powieści science fiction, futurysta. 

Stanisław Lem - biografia, życie i twórczość

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie.

Stanisław Lem - dzieciństwo

Dorastał beztrosko w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Nic nie mąciło mu stabilnego, bezpiecznego życia. Wszystko zmieniło się we wrześniu 1939 r (w roku tym zaszło wcześniej znacznie przyjemniejsze wydarzenie- pomyślne zdanie matury). Wtedy jego uporządkowany świat runął jak domek z kart. Jest świadkiem, jak sowiecka armia rozbraja i wypędza Polaków. Wielokrotnie wracał potem do tych chwil jako do najokropniejszego przeżycia.

Stanisław Lem - studia

Życie jednak toczyło się dalej i już w r. 1940 Lem postanowił zadbać o dalszą edukację. Chciał studiować na politechnice, tam go jednak nie przyjęli z powodu "burżuazyjnego pochodzenia". Rozpoczął więc naukę na wydziale lekarskim uniwersytetu. Jednak zdążył zaledwie ukończyć pierwszy rok i do Lwowa wkroczyli Niemcy. Musiał więc przeistoczyć się ze studenta w mechanika w garażach jednej z niemieckich firm.

W 1944 r. Lwów zajęła ponownie Armia Czerwona. W tym czasie Lem powrócił na krótki czas na studia. Jednak wkrótce rodzina podjęła decyzję o przeprowadzce do Polski. W r. 1946 osiedlili się w Krakowie. Lem rozpoczyna studia lekarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety w 1948 r. nie udaje mu się zdać końcowych egzaminów, więc z planów kariery lekarskiej nic nie wychodzi. Stara się wspomóc budżet rodzinny w inny sposób- drukuje różnego typu utwory w licznych czasopismach.

Stanisław Lem - debiut, pierwsze książki

W 1951 r. wydaje pierwszą książkę, "Astronautów", która odnosi spory sukces. Cztery lata później ukazują się jego dwa następne dzieła: "Czas nieutracony" i "Obłok Magellana". Sam Lem nie lubił tych powieści, jednak stały się one dla niego bramą do wielkiej kariery pisarskiej.

Stanisław Lem - żona

Na początku lat pięćdziesiątych pisarz poznał studentkę medycyny Barbarę Leśniak. W 1954 r. wziął z nią ślub. Niestety, rok ten przyniósł mu nie tylko szczęście, ale i dramat- zmarł jego ojciec.

Niedługo później Lem został zatrudniony w Konwersatorium Naukoznawczym. Zlecono mu też pisanie przeglądów prasy w "Życiu Nauki".

Stanisław Lem - najważniejsze książki

Od 1957 r. Lem przeżywa rozkwit twórczy. Ukazują się jego kolejne dzieła, które przynoszą mu zarówno krajową, jak i międzynarodową sławę. Uczestniczy w licznych naukowych gremiach. Okaże się zresztą płodny nie tylko twórczo- w 1968 r. n świat przychodzi jego syn.
Lata 70 są dla niego niespokojne z powodu napiętej sytuacji politycznej w kraju. Stara się zachować dystans, jednak nie jest to łatwe. W 1976 r. podpisuje jeden z protestów przeciwko zmianom w konstytucji. Nawiązuje też współpracę z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W 1982 r. pisarz wyjechał z rodziną za granicę- najpierw na rok do Berlina Zachodniego, a następnie do Austrii. Tam rozpoczął współpracę z "Kulturą". Do Polski wrócił w r. 1988. Rok wcześniej wydał ostatnią powieść- "Fiasko" (która zresztą mimo tytułu fiaskiem wcale nie była). Po powrocie do kraju pisał już wyłącznie felietony oraz eseje. Zbierał owoce swojej wcześniejszej twórczości w postaci licznych nagród. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków!

W ostatnich latach życia podupadł mocno na zdrowiu i coraz rzadziej opuszczał dom. Zmarł 27 marca 2006 r.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.lem.pl/polish/tygodnik/fij.htm

Stanisław Lem - twórczość

Stanisław Lem - wiadomości

Cytaty Autora

To, zdaje się Platon powiedział: "Nieszczęsny- będziesz miał to, czegoś chciał".


Więcej

Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. Mamy się za rycerzy świętego Kontaktu. To drugi fałsz. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jed


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy