Quantcast
Zdjęcie - Stanisław Lem

Stanisław Lem

(1921-09-12) - (2006-03-27)

Polski pisarz, autor powieści science fiction, futurysta. 

Stanisław Lem - biografia, życie i twórczość

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie.

Stanisław Lem - dzieciństwo

Dorastał beztrosko w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Nic nie mąciło mu stabilnego, bezpiecznego życia. Wszystko zmieniło się we wrześniu 1939 r (w roku tym zaszło wcześniej znacznie przyjemniejsze wydarzenie- pomyślne zdanie matury). Wtedy jego uporządkowany świat runął jak domek z kart. Jest świadkiem, jak sowiecka armia rozbraja i wypędza Polaków. Wielokrotnie wracał potem do tych chwil jako do najokropniejszego przeżycia.

Stanisław Lem - studia

Życie jednak toczyło się dalej i już w r. 1940 Lem postanowił zadbać o dalszą edukację. Chciał studiować na politechnice, tam go jednak nie przyjęli z powodu "burżuazyjnego pochodzenia". Rozpoczął więc naukę na wydziale lekarskim uniwersytetu. Jednak zdążył zaledwie ukończyć pierwszy rok i do Lwowa wkroczyli Niemcy. Musiał więc przeistoczyć się ze studenta w mechanika w garażach jednej z niemieckich firm.

W 1944 r. Lwów zajęła ponownie Armia Czerwona. W tym czasie Lem powrócił na krótki czas na studia. Jednak wkrótce rodzina podjęła decyzję o przeprowadzce do Polski. W r. 1946 osiedlili się w Krakowie. Lem rozpoczyna studia lekarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety w 1948 r. nie udaje mu się zdać końcowych egzaminów, więc z planów kariery lekarskiej nic nie wychodzi. Stara się wspomóc budżet rodzinny w inny sposób- drukuje różnego typu utwory w licznych czasopismach.

Stanisław Lem - debiut, pierwsze książki

W 1951 r. wydaje pierwszą książkę, "Astronautów", która odnosi spory sukces. Cztery lata później ukazują się jego dwa następne dzieła: "Czas nieutracony" i "Obłok Magellana". Sam Lem nie lubił tych powieści, jednak stały się one dla niego bramą do wielkiej kariery pisarskiej.

Stanisław Lem - żona

Na początku lat pięćdziesiątych pisarz poznał studentkę medycyny Barbarę Leśniak. W 1954 r. wziął z nią ślub. Niestety, rok ten przyniósł mu nie tylko szczęście, ale i dramat- zmarł jego ojciec.

Niedługo później Lem został zatrudniony w Konwersatorium Naukoznawczym. Zlecono mu też pisanie przeglądów prasy w "Życiu Nauki".

Stanisław Lem - najważniejsze książki

Od 1957 r. Lem przeżywa rozkwit twórczy. Ukazują się jego kolejne dzieła, które przynoszą mu zarówno krajową, jak i międzynarodową sławę. Uczestniczy w licznych naukowych gremiach. Okaże się zresztą płodny nie tylko twórczo- w 1968 r. n świat przychodzi jego syn.
Lata 70 są dla niego niespokojne z powodu napiętej sytuacji politycznej w kraju. Stara się zachować dystans, jednak nie jest to łatwe. W 1976 r. podpisuje jeden z protestów przeciwko zmianom w konstytucji. Nawiązuje też współpracę z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W 1982 r. pisarz wyjechał z rodziną za granicę- najpierw na rok do Berlina Zachodniego, a następnie do Austrii. Tam rozpoczął współpracę z "Kulturą". Do Polski wrócił w r. 1988. Rok wcześniej wydał ostatnią powieść- "Fiasko" (która zresztą mimo tytułu fiaskiem wcale nie była). Po powrocie do kraju pisał już wyłącznie felietony oraz eseje. Zbierał owoce swojej wcześniejszej twórczości w postaci licznych nagród. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków!

W ostatnich latach życia podupadł mocno na zdrowiu i coraz rzadziej opuszczał dom. Zmarł 27 marca 2006 r.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.lem.pl/polish/tygodnik/fij.htm

Stanisław Lem - twórczość

Stanisław Lem - wiadomości

Cytaty Autora

Ludzki świat to przemijanie samoudręczających się istot rozumnych (z małymi wyjątkami) w czasie i przestrzeni.


Więcej

Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy