reklama

„Planeta Lem” – w Krakowie powstanie centrum literatury

Data: 2021-09-15 08:29:45 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W Krakowie powstanie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, które połączy trzy dzielnice – Zabłocie, Podgórze i Kazimierz. Uruchomienie centrum planowane jest na 2024 rok. 

Obrazek w treściFot. planetalem.pl

W Krakowie powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. W czasie jednego z ostatnich festiwali zaprezentowano pierwsze pomysły na realizację literackiego domu kultury w Krakowie. 

Planeta Lem w Krakowie 

O powstaniu w Krakowie centrum literackim, które nazwane zostanie imieniem Stanisława Lema, wiadomo już od pewnego czasu. Inwestycja powstająca pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO i realizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, stać ma się ośrodkiem kultury, w którym miejsce dla siebie znajdą wszyscy miłośnicy literatury. 

W czasie Festiwalu Bomba Megabitowa plany budowy Centrum zaprezentował Maciej Rydz z pracowni JEMS Architekci. Według zapowiedzi, powstająca w Krakowie „Planeta Lem” wykorzystać ma istniejący budynek Składu Solnego z 1787 roku, który mieści się na krakowskim Zabłociu. Planuje się także budowę nowego budynku, który wraz ze Składem Solnym stworzy kompleks „Planeta Lem”. Nad budynkami unosić się będą dwie wieże, które stworzą „wyrazisty znak w przestrzeni”. 

Centrum Literatury w Krakowie przystankiem dla humanistów 

Powstające Centrum Literatury i Języka, chociaż nosić będzie imię Stanisława Lema, posłużyć ma znacznie szerszym celom niż jedynie promocja twórczości pisarza. Według planów organizatorów, Centrum stać ma się ośrodkiem działań literackich, które oddziaływać mają w skali ogólnokrajowej i międzynarodowej.  Według planów, ośrodek stanie się miejscem organizacji licznych festiwali i spotkań literackich, programów edukacji językowej i literackiej. We wnętrzach „Planety Lem” powstanie także kawiarnio-księgarnia, czytelnia z mediateką i przestrzeń do pracy wspólnej dla środowiska literackiego. 

Może zainteresować cię także...

Dla fanów Lema dostępna będzie z kolei całoroczna wystawa oparta na pomyśle Jacka Dukaja i związana ma być z „kluczowymi dla Lema zagadnień postępu technologicznego, przypadku, ewolucji, obcości i granicy poznania”. 

Planeta Lem dopiero w 2024 

Na spotkania w Planecie Lem trzeba będzie jednak trochę poczekać. Według najnowszych doniesień, pracę nad stworzeniem obiektu potrwać mogą nawet do 2024 roku. Obecnie na terenie inwestycji dostępny jest jedynie Skład Solny z XVII wieku. Budynek Składu został w 2013 roku odnowiony za pomocą literackiego muralu literacki „Skład Poezji”.

Zdaniem Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury, powstające Centrum Literatury i Języka połączy trzy krakowskie dzielnic i dzięki temu będzie łatwo dostępnym miejscem spotkań dla mieszkańców miasta oraz wszystkich gości. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Solaris
Lem Stanisław10
Okładka książki - Solaris

Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema w nowym wydaniu! Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i przeniesione na ekran. W Solaris Stanisław...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje