Cyberiada

Ocena: 5 (6 głosów)

Nowa edycja popularnej książki Stanisława Lema, którą autor uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii ,,naukowo-technicznej" z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.

Nowe wydanie słynnego dzieła Stanisława Lema to także nowa okładka - zaprojektował ją jeden z najbardziej cenionych grafików młodego pokolenia Przemysław Dębowski.

Informacje dodatkowe o Cyberiada:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-08-27
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788308080054
Liczba stron: 520
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Cyberiada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Idiotów uszczęśliwić można byle czym, z rozumnymi jest gorzej. Rozumowi niełatwo dogodzić. Rozum bezrobotny to wprost jedna zmartwiona dziura, nicość, potrzebne mu są przeszkody. Szczęśliwy przy ich pokonywaniu, zwyciężywszy, wnet popada we frustrację, a nawet wariację. Trzeba mu więc stawiać przeszkody wciąż nowe, podług jego miary.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Cyberiada - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Na szczyt można wejść, ale wszystkie drogi ze szczytu prowadzą w dół!“


; Cyberiada ; 


Stanisław Lem.


Wydawnictwo: Literackie.


Literatura: fantastyka, fantasy, science fiction


Druga powieść która mnie wręcz wbiła w kanapę, tegoż pisarza, myśliciela, futurologa, wizjonera, została wydana w 1965r.  gdzie byłby niesamowicie dziś zaskoczony, dumny, że inspiracją dla Willa Righta, twórcy jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów – The Sims stała się właśnie powieść o tym tytule.
Popularna gra The Sims została wydana w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Miliony ludzi zakochało się w świecie wirtualnych postaci, którymi należy kierować. Do dnia dzisiejszego gra ta doczekała się wielu edycji oraz specjalnych dodatków. Mało jednak kto wie, że twórcy The Sims inspirowali się twórczością polskiego pisarza - Stanisława Lema! Pamiętajmy że 2021r. przypada setna rocznica urodzin autora, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Dla mnie jest to nie tylko wyprawa w przestrzeń kosmiczną, ale słowa które są wielkim zaskoczeniem nad genialnością twórcy i jego wyobraźni, którą połączył z prawami fizyki, matematyki i prozy, dzieło to wprawiło mnie w dobry nastrój, pełna dowcipu, humoru, baśni, fantastyki, materii ; naukowo - technicznej ; zmieszana z pierwiastkiem filozoficznym, daje na końcu kontekst zwariowanej historii o dwóch genialnych konstruktorach Trulu i Klapaucjuszu, którzy rywalizują ze sobą o coraz to lepsze modele robotów, z czego na końcu zawsze wynikła albo klapa, albo morał który niesie za sobą każdą niebywałą historię.


Zdarzyło się że Trurlowi udało się zbudować maszynę do liczenia, lecz ona potrafiła mnożyć tylko dwa przez dwa co zawsze i wszędzie dawała wynik siedem, Klapaucjusz bardzo dogryzał przyjacielowi, wyśmiewał go, podjudzał, aż ten postanowił zbudować maszynę, która będzie pisała wiersze. Trurl zgromadził osiemset dwieście ton literatury cybernetycznej oraz dwanaście ton poezji i zabrał się do szlifowania wiedzy. Kiedy powaliła go cybernetyka, uciekł do liryki, aż stwierdził że wszystko to jest igraszką od zaprogramowania jej. Począł od początku epoki lodowcowej, potem doszedł do tysiąclecia, aż do kolejnej epoki. Czasem tylko popełniał gafy przy tworzeniu świata od początku, kiedy to wyszło że Abel zabił Kaina a nie na odwrót, co było przyczyną przepalenia bezpiecznika, gdzie autor pomysłu musiał cofnąć o trzysta lat, do ośrodkowego mezozoiku. Wymodelował średniowiecze i starożytność, czasy rewolucji, podokładał programy ogólne, doszedł do wniosku że podkręci to i owo, maszyna nauczyła się recytować wiersze na pierwsze litery, z czego wychodziło takie oto dzieło:


Cyprian cyberotoman cynik, ceniąc czule
Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała,
Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała...
... Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!


Dalej już było z górki, recytował, pluł słowami, aż poczęły schodzić się wybitni poeci, którzy starali się zagiąć maszynę, lecz ta im oddawała wierszem tak ambitnym, tak wielce polotnym, że poeci jak czuli ducha prozy, odchodzili z podkulonymi ogonami, kwaśni, niektórzy z depresją, rwąc włosy z głowy. Aż przyszedł dzień kiedy sam twórca miał dosyć tych plujących słów, na którego nie było mocnych, argumentu, wysłał go w kosmos by na planecie deklamował sam dla siebie mądre wiersze pochwalno, chwalebne. 


Powieść przenosi nas w świat robotów, którzy osiedli Ziemię, planety, dążąc do doskonałości i mądrości rozumu, gdzie istoty ludzkie toczyły bój o swoje miejsce, zrozumienie, akceptację. Z barwnymi postaciami, pełnych pomysłów, poznajemy i podróżujemy po nieznanych polach energetycznych, starając się zrozumieć , po co to wyrzysko? Jedno co jest pewne, czyta się z szybkością światła. Polecam na wakacyjne leniuchowanie dla młodzieży i dla starszych. 

Link do opinii

“Cyberiada” to nie bajka, to nie powieść futurystyczna, ani powiastka filozoficzna. To twór, który nawet dzisiaj wymyka się klasyfikacji. Spora dawka specyficznego humoru nie tępi krytyki ludzkich przywar, ze szczególnym naciskiem na głupotę. W często zawiłych opowiastkach ukryta jest również wyraźna niechęć do komunistycznej rzeczywistości (tworzenie społeczeństw idealnych, powszechnego dobrobytu i szczęśliwości). Wreszcie “Cyberiada” to eksperyment na języku: na poziomie genialnego słowotwórstwa mieszania języków, stylów, konwencji literackich, elementów rzeczywistości branych z rozmaitych, kontrastowych dziedzin.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - daria02
daria02
Przeczytane:2012-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Chcę mieć, Przeczytane,
Inne książki autora
Ciemność i pleśń
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Ciemność i pleśń

Zbiór zawiera sześć opowiadań autorstwa Stanisława Lema....

Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników

Piętnaście najlepszych opowiadań mistrza literatury science fiction! Top fifteen. Najlepsze z najlepszych. Piętnaście prezentowanych tu opowiadań Stanisława...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy