Powrót z gwiazd. Audiobook

Powrót z gwiazd” w wersji audio, czyli kolejna odsłona Lemoteki. Jeszcze jedna wspaniała powieść polskiego mistrza gatunku.

Tym razem do słuchaczy trafia historia Hala Bregga, kosmonauty, który wraca na Ziemię sto pięćdziesiąt lat po tym, jak wyruszył na wyprawę. Wszystko jest inne, czuje się więc, jakby odwiedzał obcą planetę. Ziemska cywilizacja odrzuciła konflikty, nie podejmuje już ryzyka, ceniąc nade wszystko bezpieczeństwo i zgodę. To obraz bardzo różny od tego, co Hal Bregg zostawił, wylatując w kosmos.

Ta wizja Ziemi według Lema od lat fascynuje kolejnych odbiorców, a „Powrót z gwiazd” uznawany jest za jedną z najciekawszych fabuł w literackim dorobku autora. To obraz, który nie tylko przedstawia nieco utopijną rzeczywistość, ale każe słuchaczom zrewidować to, co widzą wokół siebie. Jak daleko nam do Ziemi, którą Bregg zastał po powrocie? Czy ludzkość jest w stanie sama ze sobą dojść do porozumienia, w wyniku którego będzie żyła w dostatku i zgodzie?

To akcja i refleksja w znakomitych proporcjach, a wszystko opowiedziane znakomitym stylem charakterystycznym dla Stanisława Lema.

Wersja audio „Powrotu do gwiazd” dostępna jest w ramach Lemoteki w wykonaniu Rocha Siemianowskiego.

Informacje dodatkowe o Powrót z gwiazd. Audiobook:

Powrót z gwiazd. Audiobook - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
POWRÓT NA ZIEMIĘ Skąd Lem brał te wszystkie pomysły? Trudno nie zadać sobie tego pytania czytając czy też słuchając jego powieści. Niby to wszystko proste, niby takie oczywiste, ale czemu nikt nie zrobił tego przed nimi w taki sposób? Lem był wielkim pisarzem i upływ lat tego nie zmienił, co świetnie widać w przypadku audiobooka ,,Powrotu z gwiazd". Wyprawa badawcza w okolice gwiazdy Fomalhaut kończy się po dziesięciu latach i jej członkowie, w tym główny bohater Hal Bregg, na pokładzie statku ,,Prometuesz" wracają na Ziemię. Jednakże nieubłagane prawa fizyki sprawiły, że w tym czasie na ich rodzimej planecie minęło ponad 120 lat. Świat zmienił się nie do poznania, postęp technologiczny sprawił, że ludzkość wyeliminowała wszelkie zagrożenia, nawet te przypadkowe, pogrążając się w życiu bezpiecznym, statecznym i wydawałoby się nudnym. Utopia? Na pewno nie dla Hala i reszty, którzy próbują się odnaleźć w nowej, obcej rzeczywistości, będąc jedynymi ludźmi pamiętającymi jak wszystko wyglądało przedtem... Siłą pomysłu na tę fabułę jest pozorna prostota. Historie Science Fiction zaczynają się zazwyczaj w momencie wyprawy do obcego świata, tutaj Lem odwraca ten motyw. Wyprawa już była. Teraz to Ziemia jest obcym światem, a bohaterowie są na niej zagubieni nie mniej, niż byli w kosmosie. Szybko rodzi się jednak pytanie: Co dalej? Wrócili, zastali zmiany, co jednak z tego wynika i do czego doprowadzi? Lem jak zwykle nie zawodzi, ale o tym musicie przekonać się sami. Wersja audio jak zawsze w przypadku Lemoteki jest solidna, choć prosta. Roch Siemianowski ma dobry głos do tego typu utworów, radzi też sobie całkiem nieźle. Kilka wpadek mu się zdarza, ale nie są one niczym, co zakłóciłoby lekturę czy przeszkadzało w jakikolwiek sposób. ,,Powrotu z gwiazd" słucha się przyjemnie, z ciekawością i ochotą na więcej. Cieszy więc fakt, że do tej pory powstało tak wiele dźwiękowych adaptacji prozy Lema. Lubicie dobrą fantastykę z wyższej półki? Posłuchajcie, naprawdę warto. Lem to jeden z najlepszych rodzimych autorów. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/11/22/powrot-z-gwiazd-audiobook-stanislaw-lem-czyta-roch-siemianowski/
Avatar użytkownika - A666
A666
Ocena: 4, Przeczytałem,
Maska
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Maska

Stanisław Lem był pisarzem tworzącym kolejne fabuły nieprzerwanie, często były one od siebie kompletnie różne. Te, w których wątki splatały...

Mój pogląd na literaturę
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Mój pogląd na literaturę

"W powodzi tekstów składających się na eseistykę Lema książka niniejsza stanowi pozycję osobną i zachowującą swą tożsamość, choć jest to niby tylko...