Podróż siódma

Prawdziwa uczta dla ducha i radość dla oczu! Wizjonerska fabuła i ponadczasowy, pełen humoru język Stanisława Lema, przefiltrowane przez wrażliwość uznanego amerykańskiego ilustratora, Jona J Mutha.

Gdy w poniedziałek, drugiego kwietnia, przelatywałem w pobliżu Betelgeuzy, meteor, nie większy od ziarnka fasoli zwanej jaśkiem, przebił pancerz, strzaskał regulator ciągu i część sterów, wskutek czego rakieta straciła zdolność manewrowania - tak rozpoczyna się pechowa siódma podróż Ijona Tichego. Nie mogąc zrobić nic, nasz pilot postanawia przebrać się w piżamę i położyć do łóżka. Szybko okazuje się jednak, że on z wtorku, nie pochwala swojego lekkomyślnego zachowania z poniedziałku. Ciekawe, co na to piątkowy Ijon? I któremu z nich uda się umknąć z tej przeklętej pętli czasu?

Podróż siódma to komiks, picture book i kawał dobrej literatury w jednym. Kolekcjonerski rarytas dla miłośników twórczości autora Dzienników gwiazdowych i jednocześnie doskonały wstęp dla młodych czytelników do flirtu z pisarstwem Lema, który bez wątpienia przerodzi się w wieczną miłość.

Niezwykle zabawna, pięknie tocząca się historia... Delikatnie, z humorem i maestrią odmalowana przez J Mutha.

Neil Gaiman, autor Koraliny i Gwiezdnego pyłu

Jon J Muth - twórca komiksów, nagradzany ilustrator. Autor wielu pięknie ilustrowanych bajek, w tym przetłumaczonych na język polski Zdumiewających opowieści pandy (2008) i Nowych przygód pandy (2009), a także opartych na opowiadaniu Lwa Tołstoja Trzech pytań (2006). Jego książki otrzymały wiele prestiżowych nagród, m.in. Złoty Medal Stowarzyszenia Ilustratorów oraz Nagrodę im. Sydney Taylor. Podróż siódma była nominowana w 2020 roku do prestiżowej Nagrody Przemysłu Komiksowego im. Willa Eisnera za najlepszą adaptację.

Informacje dodatkowe o Podróż siódma:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-06-23
Kategoria: Komiksy
Ilustracje:Jon J Muth

Tagi: Klasyka fantastyki naukowej bóg

Kup książkę Podróż siódma

Podróż siódma - opinie o książce

"(...) ale tacy już są ludzie. Dają chętniej wiarę najbardziej nieprawdopodobnym bzdurom aniżeli autentycznym faktom..."

To pierwsza książka tego autora, którą miałam przyjemność czytać i stwierdzam, że do łatwych nie należy.

Ijon Tichy, to kosmonauta, któremu statek ulega awarii w trakcie podróży. Zła konstrukcja rakiety sprawia, że sam nie jest on w stanie naprawić usterki. Potrzebuje do pomocy drugiej osoby. Podczas nieudolnych prób naprawy gubi klucz, a w złości wyrzuca za burtę wołowinę. Aby się uspokoić zaczyna obliczać elementy jej ruchu, aż na koniec, zmęczony rachunkami, kładzie się spać.

Bohater wpada w pętlę czasową. Budzi go znajomo wyglądający człowiek, który prosi o pomoc w naprawie rakiety. Pomocy nie otrzymuje, a zaczynają pojawiać się kolejni pasażerowie.

Czy ostatecznie uda się dokonać naprawy? Jak skończy się ta zapętlona przygoda? Jeśli chcesz poznać odpowiedź zapraszam do przeczytania książki.

Po przeczytaniu przyszła mi myśl, czy człowiek tak naprawdę wie, czego chce od siebie samego.

Mam wrażenie, że dorośli często przekombinowują, za dużo zastanawiają się, sami komplikują jakieś sytuacje. Dzieci podchodzą do wielu spraw prościej, dlatego będąc dzieckiem wcale nie marzę być już dorosłym.

Czytając komiks odniosłam wrażenie jakbym płynęła. Ilustracje idealnie współgrają z tekstem. Są czytelne i wyraziste.

Zapraszam do przeczytania tej książki, tym bardziej, w roku 2021 poświęconym Stanisławowi Lemowi.

Avatar użytkownika - bogumilaza-wr
bogumilaza-wr
Przeczytane:2021-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

Przyznam, że w szkole podstawowej skutecznie zniechęciła mnie do Lema pewna czytanka i aż wstyd mi było, że nie potrafiłam się przemóc, by spróbować przeczytać coś w późniejszym okresie swego życia. Wiem też, że nie jestem w tym osamotniona.
Dlatego jestem niezmiernie szczęśliwa, że trafiłam na "Podróż siódmą" - opowieść graficzną ?

Jest to niezwykle zabawna i ciekawa historia pewnego kosmicznego podróżnika, którego statek ulega awarii i nie można nim manewrować. By wymienić uszkodzoną część niestety potrzeba dwójki ludzi, a nasz bohater - Iljon Tichy podróżuje sam. Przed sobą ma mnóstwo wirów grawitacyjnych, które sprawiają, że wpada on w pętle czasowe i w wielu momentach ma do czynienia z wczorajszym i/lub jutrzejszym sobą, a nawet sobą po wielu miesiącach lub latach... Czy uda mu się dzięki temu naprawić swój statek i uciec z tej pułapki czasu? ? Przekonajcie się sami ??
To była naprawdę świetna przygoda, fantastyczna i ciekawa. Ilustracje doskonale się do niej dopasowały, wręcz idealnie komponowały się z humorem całej historii :)

Teraz już wiem na pewno, że sięgnę po którąś z wielu książek Lema, gdyż ta powieść graficzna rozbudziła mój apetyt na Jego twórczość ? Bardzo prawdopodobne, że będą to Dzienniki gwiazdowe, z których pochodzi właśnie to opowiadanie ?
Jeśli więc macie takie same opory, jak do niedawna ja... Jeśli zniechęciła Was szkolna lektura lub czytanka, to może zmienicie zdanie dzięki tej właśnie książce. Polecam ją zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom, bo sądzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

Do samego końca książki tak się uśmiałam, aż oczy mi się zaczerwieniły. Nie sądziłam, że podczas czytania komiksu można się tak świetnie bawić:-))) Do tego te rysunki były obłędnie dobre. Przedstawiała każdą sytuację jaka się tu toczyła, ale w nieco rozmazanej wersji, co sprawiło, że działała na moją wyobraźnię.
Pozycja przedstawia losy Tichego i jego wyprawy w kosmos. Wszystko miało pójść gładko, aż tu nagle coś się popsuło. Bohater sam chciał to naprawić, tylko okazało się, że jedna para rąk, to za mało. Zrozpaczony poddał się i zasnął. W tym momencie nawiedził go pewien mężczyzna. Przekonany, że to tylko wytwór jego wyobraźni, całkowicie go zignorował, choć ten ofiarował mu swoją pomoc. Wkraczając w kolejne pętle czasowe bohater zamiast skupić się na naprawie statku, wciąż kłócił się z osobnikami, których niespodziewanie zaczęło przybywać.

,, - Człowieku, ja jestem środowy, a ty jesteś wtorkowy, co się natomiast tyczy rakiety, to przypuszczam, że ona jest, by tak rzec, łaciata, to znaczy miejscami jest w niej wtorek, miejscami środa...
- ...gdzieniegdzie może nawet jest trochę czwartku".

Postać początkowo nie potrafi się w tym wszystkim połapać. Otumaniony niemożliwością zrozumienia sytuacji wciąż sam sobie napawał biedy. Ja chyba sama bym tego nie ogarnęła rozumem, gdyby nie fakt, że jeden z bohaterów nam wszystko tłumaczył. Taki totalny misz masz, aczkolwiek wytłumaczalny, w bardzo zabawnej postaci.
Co ciekawe, nigdy niczego nie czytałam od Stanisława Lema, a tu widzę, że warto byłoby wszystko nadrobić. Co dziwniejsze, sam autor pisał swoje książki nie po kolei.
Wszelakie zagadnięcia odnośnie lektury macie wyjaśnione na początku komiksu. Przeczytacie również kilka słów od samego ilustratora, które warto poznać.
Książka jest duża i w sztywnej oprawie. Kartki wewnątrz również są usztywnione. Moja córka już sprawdziła i wiem, że nie zaginają się tak łatwo. Pozycję polecam dużym i małym, gdyż każdego rozbawi swoją historią. Jak sądzicie, czy historia mogła się zdarzyć naprawdę?

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-06-22, Ocena: 4, Przeczytałem,

JAK IJON POMÓGŁ IJONOWI

Stanisław Lem to bezwzględnie najlepszy polski fantasta wszech czasów i jeden z najwybitniejszych rodzimych autorów w ogóle. Nawet jeśli taki gigant literatury, jak Philip K. Dick uważał, że ktoś tak różnorodnie i doskonale piszący, jak Lem po prostu istnieć nie może – co tylko potwierdza jego wielkość. Aż dziw więc, że powstało tak niewiele komiksowych adaptacji prozy naszego rodaka. Najnowsza z nich, „Podróż siódma”, wydana z okazji faktu, że rok 2021 to rok Stanisława Lema, to kawał bardzo udanego komiksu, który ma swój klimat i ciekawie oddaje charakter pierwowzoru.

Ijon Tichy, astronauta, kosmiczny obieżyświat i poszukiwacz przygód, przeżył już wiele niezwykłych sytuacji. I jeszcze wiele przed nim. Ale to, w co wpakował się teraz, wydaje się sytuacją bez wyjścia. Gdy pędzi przez kosmos, jego statek ulega awarii. Ijon nie może lecieć dalej, nie może wezwać pomocy, a sam nie jest w stanie naprawić usterki, a nikogo poza nim nie ma na pokładzie. Nikogo? Szybko przekonuje się, że jest z nim jeszcze jeden Ijon Tichy. I kolejny. I kolejny. Jak to możliwe? Uwięziony w swoistej pętli czasoprzestrzennej, dzielny astronauta postanawia wykorzystać sytuację i sam ze sobą dokonać naprawy. Ale czy uda mu się wyrwać z sytuacji, w jakiej się znalazł?

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Zapętlony w czasie

Stanisława Lema chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, twórca doskonale odnajdujący się zarówno w science fiction, fantastyce naukowej, jak i satyrze czy esejach filozoficznych. Autor sławnego "Solaris", jak także przygód Ijona Tichego, nad którego niesamowitą przygodą właśnie dziś się skupiam.

"Podróż siódma" w formie opowieści graficznej, to połączenie przezabawnego opowiadania Lema z doskonałą kreską Jona J. Mutha. Nie sięgam po powieści graficzne zbyt często, ale mam to szczęście, że jak już sięgnę to trafiam na same perełki.

"Podróż siódma" opowiada o wydarzeniach, których mimowolnym uczestnikiem stał się Ijon Tichy, który w swojej rakiecie podróżuje w kosmosie. W tym opowiadaniu jego statek ulega awarii w najmniej odpowiednim miejscu, a mianowicie w głuszy gwiazdowej z dala od uczęszczanych szlaków. Okazuje się, że Tichy sam nie da rady naprawić usterki. Jakby tego było mało dookoła czają się groźne i tajemnicze wiry grawitacyjne, po wpadnięciu w które na statku zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Tichy wpada w pętlę czasową, a na statku zaczyna przybywać pasażerów... którymi okazuje się być tłum zmultiplikowanych Tichych.

Sytuacja na statku z każdym kolejnym wirem, do którego wpada rakieta pogarsza się. Czy Tichemu uda naprawić się awarię statku? Jak skończy się ta zwariowana, zapętlona w czasie przygoda? Tego dowiecie się sięgając po tę cudnie wydaną opowieść graficzną !

Zachwyca w niej wszystko, od wspaniałej zabawnej historii z ważnym morałem, po fantastyczną kreskę i ilustracje rysownika, od kolorów, po przejrzyście rozmieszczony tekst w ilustracjach, od twardej oprawy, po wygodny format, który ułatwia lekturę i świetnie prezentuje się na półce.

Jestem zachwycona tym spotkaniem z prozą Lema i ilustracjami Mutha i jestem zawiedziona, że było to tak krótkie spotkanie, choć tak niesamowite. Jedno mogę Wam powiedzieć na pewno lektura "Podróży siódmej" narobiła mi apetytu na pióro Lema i jestem bardzo ciekawa jego pozostałych dzieł. A że postać Tichego była jedną z jego ulubionych postaci, to czekają na mnie "Dzienniki gwiazdowe", "Kongres futurologiczny", "Wizja lokalna" jak i "Pokój na Ziemi" gdzie główne skrzypce gra właśnie Ijon Tichy. Nie mogę doczekać się kolejnych spotkań z tym uroczym kosmicznym obieżyświatem ! A Wam polecam z całego serca lekturę tej opowieści graficznej, będziecie zachwyceni niezależnie ile macie lat, uwierzcie, a żebyście nie musieli wierzyć mi na słowo, to dołączam do recenzji kilka zdjęć ze środka tej fantastycznej historii ! Zapraszam do czytania, podziwiania i zamawiania, tym bardziej, że rok 2021 poświęcony jest Stanisławowi Lemowi !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Literackiemu.