Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie

Dziobak to bardzo dziwny ssak: ma dziób kaczki, sierść wydry i ogon bobra. Poza tym wydziela jad i składa jaja. Dziobak jest po trosze kaczką, po trosze wydrą lub bobrem, ale żadnym z tych zwierząt do końca. I właśnie reportaż latynoamerykański jest jak taki dziobak: czerpie z wielu gatunków - używa środków stylistycznych typowych dla prozy literackiej, konstruuje bohaterów jak w dramaturgii, syntetyzuje jak w poezji, surowo obserwuje jak w dziennikarstwie - ale jest oddzielnym bytem.

W tym zbiorze nie ma opowieści jedynie o narkotykach, nierównościach społecznych i przemocy, czyli o wszystkim tym, czego spodziewamy się po reportażach z Ameryki Łacińskiej.

Są zupełnie o czym innym:
o peruwiańskiej tożsamości narodowej wyrażanej w słabości do napoju o ,,kolorze sików i smaku gumy do żucia";
o urugwajskich Hitlerach, którzy nie wstydzą się swojego imienia;
o brazylijskim miasteczku bliźniąt, w którym jedynacy są nieszczęśliwi jak nigdzie indziej na świecie i które ma swoją mroczną tajemnicę;
o wystawianym raz do roku krześle, na którym siedział Che Guevara, zanim został zastrzelony w boliwijskiej wiosce;
o Czilangopolis - mieście Meksyk - w którym żyje tak dużo ludzi, że nie sposób ich zliczyć, ale i nikt nie ma wrażenia, że zbywa właśnie on;
o błaźnie, który jest równie tradycyjnym gościem na pogrzebach w Kolumbii jak płaczki;
o urugwajskiej poetce, która jeszcze przed dwudziestką pisała: ,,Każdy jest owocem dojrzewającym do swojej śmierci";
o Caracas - mieście, w którym Martín Caparrós zrozumiał, jak ważne jest zdanie: ,,Daj znać, jak dojedziesz";
o rozbieganych cieniach, które nafaszerowały gangstera Crayolę ołowiem, doprowadzając do jednego z najbrutalniejszych aktów przemocy w Salwadorze;
o Auguście Pinochecie i jego największej w Chile bibliotece oraz o Garcíi Márquezie w fotelu dentystycznym.

Opowiadać o banale w niebanalny sposób - oto wyzwanie dla reportażu latynoamerykańskiego.
Dostrzegać niezwykłość w tym, co zwykłe - oto jego cel.

Zbiór pod redakcją Beaty Szady

Informacje dodatkowe o Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie:

Wydawnictwo: Dowody
Data wydania: 2021-05-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Ameryka Łacińska reportaże

Kup książkę Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie

Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie - opinie o książce

Interesujący przegląd reportarzy, z którego dowiedziałam się wiele.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy
Beata Szady0
Okładka ksiązki - Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy

Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, smutek z uśmiechem, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony - bogate, położone nad...

Wieczny początek. Warmia i Mazury
Beata Szady0
Okładka ksiązki - Wieczny początek. Warmia i Mazury

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy...