Awantury na tle powszechnego ciążenia

W jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów „kapeluch” i „drumla”? Którą płytę Beatlesów lubił najbardziej? Na czym według wielkiego pisarza polegało „czytanie diagonalne”? Jaki był jego pierwszy samochód? Tomasz Lem wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne. Tomasz Lem potrafi na swojego ojca spojrzeć także krytycznym okiem. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa. Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. Pojawia się również bestsellerowy pisarz Jonathan Carroll. W Awanturach… opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora – Barbary Lem.

Informacje dodatkowe o Awantury na tle powszechnego ciążenia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Awantury na tle powszechnego ciążenia

Awantury na tle powszechnego ciążenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Stanisław Lem przedstawiony jako wybitnie inteligentny człowiek, twórca, pisarz, ale przede wszystkim jako ojciec -trudny, wymagający, a jednocześnie kształtujące zdolności syna od wczesnego dzieciństwa. Przedstawienie takiego obrazu Lema bardzo zachęca do sięgnięcia po jego utwory, które do tej pory kojarzyły się z literaturą trudną, "dla chłopaków". Tomasz Lem, oprócz zdolności do nauk ścisłych, ma też talent pisarski -pisze zwięźle, zabawnie, ma umiejętność obrazowego przedstawiania rzeczy istotnych (genetycznie predysponowany do pisania, ale też uczony w szkole średniej przez Jonathana Carrolla).
Lem widziany oczami syna. Nie sposób go nie nie lubić. Książka anegdotyczna w dużej mierze. Przezabawna. Najbardziej ubawiły mnie dyktanda tworzone przez Lema na potrzeby edukacyjne siostrzeńca żony. Książka napisana lekko, stąd szybko się czyta. Miarą przyjemności lektury niech będzie fakt, że czytając ją w tramwaju przegapiałam wielokrotnie mój przystanek...
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-09-02, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka syna o ojcu. Jest to raczej zbiór anegdot i opis typowych, domowych zachowań Stanisława Lema. Oto Wielki pisarz, który “przebywał w kilku światach naraz, geniusz i uwielbiający chałwę „opiekun słodyczy”, racjonalista kierujący się w życiu codziennym osobliwą czasem logiką, obdarzony wielkim poczuciem humoru popędliwy gwałtownik, umiejący jednak wybaczać”.

Avatar użytkownika - silverraven
silverraven