Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Tom 1 cyklu Felix, Net i Nika

Codzienne lekcje w szkole, a w czasie wolnym rozwiązywanie zagadek kryminalnych? Tak! Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi zabierze was w taką właśnie przygodę.

Książka opowiada historię trzech polskich gimnazjalistów, którzy uczą się w Warszawie. Tak więc poznajmy naszych bohaterów, z których każdy czymś się wyróżnia. Zrobienie czegoś z niczego? Zhakowanie systemu szkolnego? Nasi bohaterowie mają ponadprzeciętne umiejętności, które wykorzystują do rozwiązywania wielu zagadek. Jednak tym razem będą musieli użyć ich w celu pokonania Gangu Niewidzialnych Ludzi, który na nich poluje. Czy im się uda?

Książka, którą napisał Rafał Kosik, przeniesie nas w czasy nauki szkolnej, podczas której na nowo odnowimy te wszystkie przyjaźnie, uczucia i wariacje. Ten czas urozmaicą nam przeróżne wynalazki, skarby, duchy oraz sam przezabawny humor. Jest to historia w sam raz dla młodszych czytelników, jednak nawet ci starsi doskonale się w niej odnajdą. Zatem zaczytajmy się w tą książkę i pomóżmy naszym bohaterom z tą niewidzialną bandą.

Informacje dodatkowe o Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2004-12-12
ISBN: 978-83-61187-11-0
Język oryginału: Polski

Kup książkę Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - opinie o książce

Rafał Kosik, znany wielu czytelnikom z opowieści o kosmosie, zabrał się za cykl dla młodzieży o trójce wyjątkowo utalentowanych dzieciaków: Felixie, Necie i Nice.

Pierwszy tom, który otwiera tę serię to „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

Tych troje, gdziekolwiek się pojawia, zawsze wpada w nie lada tarapaty. Ale po kolei…

Poznają się pierwszego dnia szkoły, Gimnazjum im. Profesora Stefana Kuszmińskiego, pomagając sobie nawzajem. Ich przyjaźń zostaje zapieczętowania podczas wzajemnej pomocy z gnębiącymi innych uczniów kolegami. W tej historii dzieje się jednak dużo, dużo więcej. Akcja powieści nie zwalnia ani na chwilę. Ciągle dzieje się coś ciekawego, nie tylko u samej trójki przyjaciół, ale także u ich rodzin. Przez co, zakładam, młodemu czytelnikowi bardzo trudno będzie się oderwać od czytania. W powieści znalazły się wątki dotyczące dorastania, pierwszych zauroczeń i prezentów podarowanych, niby od niechcenia, na Walentynki. Pierwszych, słabo ukrywanych zazdrości i słabości. Pojawiło się tu również mnóstwo bardzo nowoczesnej technologii, w tym wynalazków, które zrodziły się wyłącznie w głowie autora, a które nie mają swoich odpowiedników w rzeczywistości.

Każdy z trójki jego bohaterów wyróżnia się czymś niezwykłym; Felix jest synem swojego ojca, twórcy wszelkich możliwych, a także zwariowanych do cna wynalazków. Net jest zdolnym programistą, który podobnie jak jego tata, tworzy skomplikowane programy, które służą trójce przyjaciół pomocą, kiedy sytuacja ze złej, staje się tragiczna.

Nika natomiast posiada bardzo niezwykłe, nadprzyrodzone talenty. Jedną z jej zdolności jest przesuwanie przedmiotów wzrokiem, z dużej odległości. Żeby tego dokonać, należy ją rozzłościć, co dwójce jej kolegów  przychodzi nadspodziewanie prosto.  Wykorzystują w tym celu jej rywalkę, Aurelię.

Kiedy wspólnie, razem ze sztuczną inteligencją, nazywaną Manfredem, zaczną rozwiązywać jakiś problem albo zagadkę, to nie może im się nie udać.

Inna sprawa, że czasem dialogi wyglądały, jakby  były pisane przez dziecko. Nie zawsze autorowi chciało się wysilać. Uważam też, że historie zawarte w pierwszym tomie serii, z łatwością zmieściły by się w trzech i z pewnością doczekałyby się rozwinięcia, które dobrze by im zrobiło, bo w tym jednym tomie wszystko jest takie „ściśnięte”.

Autorowi trzeba zaznaczyć na plus język, jakim zwykle posługuje się trójka bohaterów, oraz problemy tak dobrze znane tym wszystkim, którzy na co dzień pracują w polskiej szkole.

Zagadki, które przyjdzie im rozwiązywać w trakcie trwania całej opowieści, też są niezwykle ciekawe, tylko jak wspomniałam wcześniej, na jeden tom jest och zdecydowanie za dużo.

Polecam ten cykl młodym czytelnikom.

Rafał Kosik, w raz z żoną, Kasią, są założycielami Wydawnictwa Powergraph. Wydawnictwo funkcjonowało wcześniej jako agencja reklamowa. Rafał jest w niej nie tylko pisarzem, ale również dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Sam zajmuje się również rysowaniem satyrycznych rysunków.  Ich książki zwykle są kojarzone z dobrze dobranymi okładkami oraz wysokim poziomem wydawanych dzieł.

Rafał pisze głównie fantastykę naukową, czasem zbacza w stronę horroru. Debiutował opowiadaniem Pokoje przechodnie wydanym w Nowej Fantastyce w 2001 roku. Publikował opowiadania w Nowej Fantastyce, Science Fiction, Esensji, czy Fahrenheit’cie.

Jest zdobywcą wielu ważnych literackich nagród.

Jego dzieła były przenoszone na wielki ekran min. Felix, Net i Nika.

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2021-05-30, Przeczytałam, Mam,

"Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" to pierwsza część przygód o trójce przyjaciół z warszawskiego gimnazjum, których rodzice, to głównie naukowcy. Ich ciekawość świata przechodzi na dzieci, które mają problemy z biologią czy też z geografią, ale niestraszny im np. układ sterowania szkolnym dzwonkiem czy cybernetyczne mechanizmy. Felix – syn konstruktora, urodzony mechanik i twórca robotów, Net – informatyk lepszy od swojego nauczyciela od informatyki oraz Nika – z pozoru normalna dziewczyna, ale czy na pewno?
Jest to książka, którą czyta się z przyjemnością, od której często nie można się wręcz oderwać i przy której można śmiać się aż do łez. Czytelniku znajdziesz tu wszystko to, co ciekawe i fascynujące: latające UFO, Yeti, nadprzyrodzone moce, niewidzialni ludzie czy duchy. Książka świetnie pobudza wyobraźnię. Pokazuje, że magia istnieje również w realnym świecie i żeby ją zobaczyć nie trzeba przenosić się do Hogwartu 😃.
Jak uważa jeden z bohaterów - przygody same spadają z nieba, trzeba tylko umieć dać się im ponieść.
Miłego czytania.📚

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2017-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

fajnie, że tak ciekawe książki znajdują się na liście lektur szkolnych:)

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Sięgnęłam po tę książkę nie bez obaw. Bałam się, że już wyrosłam z czytania takich tytułów, w których bohaterowie są uczniami gimnazjum. Okazało się jednak, że niektóre książki idealne są nie tylko dla dzieci. Felix, Net i Nika mają trzynaście lat i właśnie rozpoczynają naukę w gimnazjum. Zaczynają spędzać ze sobą dużo czasu i bardzo szybko zaprzyjaźniają się. Wkrótce okazuje się, że ich szkoła wcale nie jest taka zwyczajna, jakby mogło się wydawać. Ale trójka młodych, zdolnych nastolatków na pewno poradzi sobie ze wszystkimi zagadkami, które czekają na rozwiązanie. Dziwna szkoła to jednak nie wszystko, bo bohaterowie będą musieli poradzić także z depczącymi im po piętach przestępcami. Pierwsze wrażenie? Pozytywne. Pomyślałam, że to będzie bardzo sympatyczna opowieść z fajnymi, całkiem ogarniętymi młodymi bohaterami. Miałam jednak wątpliwości, czy uda mi się wczuć w ich przygody, bo jednak gimnazjum mam już dawno za sobą. W każdym razie moje obawy były bezpodstawne, bo bardzo szybko polubiłam bohaterów i zostałam nawet zaskoczona przez autora. Początkowo myślałam, że to będzie zwykła opowieść o rozrabiających gimnazjalistach, którzy mają bogatą wyobraźnię. Szybko jednak okazało się, że tutaj ciężko o zwyczajność, bo pojawiają się nawet elementy magiczne. W książce naprawdę dużo się dzieje i chociaż jest to tytuł przeznaczony dla dzieci i młodzieży to jestem przekonana, że i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Myślę, że nazwanie tej serii polskim Harrym Potterem nie będzie o wiele mijało się z prawdą. Są pewne elementy wspólne, które szybko mi się z twórczości pani Rowling skojarzyły. Ale spokojnie - to nie żadna kopia, a książka na poziomie, bardzo dobry poziomie. Kurcze, dlaczego nie trafiłam na tę serię kilka lat temu? Byłabym wtedy w idealnym wieku na jej czytanie. Bohaterowie są niezwykle sympatyczni i spodobali mi się od samego początku. Felix, Net i Nika stanowią trio idealne i zgrane, a o ich przygodach czyta się z przyjemnością. Jak na gimnazjalistów są dosyć rozgarnięci, a w ich głowach nie brakuje pomysłów. Felix uwielbia roboty, Net jest informatycznym geniuszem, a Nika, hmmm, Nika ma po prostu damskie przeczucie. Książką czytało mi się rewelacyjnie. Początkowe, zwyczajne wydarzenia szybko zaczynają przyspieszać, a autor zabiera nas do świata, w którym jest magia, nie brakuje fantastycznych wynalazków i niesamowitych zdarzeń, ale też i niebezpieczeństw, z którymi zmierzyć będzie się musiała nasza trójka przyjaciół. Po kolejną część, jak tylko będę miała okazję, sięgnę z przyjemnością. Mogę jedynie żałować, że kilka lat temu o tej serii nie słyszałam.
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jest to pierwsza część przygód trójki przyjaciół którzy zaprzyjaźniają się w szkole na poczatku roku ,ponieważ chodzą do jednej klasy.Książka bardzo mi się podobała.
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Mam od dawna, czytam co jakiś czas. Książka niewątpliwie przeznaczona dla młodszej młodzieży, sympatyczna i wypełniona humorem. Czyta się strasznie szybko. Jest to pierwsza część naprawdę dużego cyklu, ale zachęca do lektury =). Książka opowiada o losach trojga przyjaciół, którzy poznają się pierwszego dnia szkoły. Ich "super paczka" składa się z: 1. Felixa- po ojcu (wynalazcy) odziedziczył zapał do majsterkowania i tworzenia różnych urządzeń. 2. Neta- chłopaka z stogiem siana po wybuchu granatu zamiast włosów, także po ojcu odziedziczył informatyczne zdolności (udowadnia to już pierwszego dnia włamując się do serwera szkoły). 3. Niki- dziewczyna z paranormalnymi zdolnościami. Szybo się ze sobą zaprzyjaźniają, a dziwne zdarzenia (np. duchy na strychu ich szkoły) sprawiają tylko, że ich przyjaźń jest jeszcze silniejsza. W pierwszej części muszą zmierzyć się z Gangiem Niewidzialnych Ludzi, którzy od jakiegoś czasu napadają w Warszawie na banki. Mimo, że akcja momentami wydaje się dość mocno nieprawdopodobna, to książkę naprawdę przyjemnie się czyta i jeżeli jesteś w podstawówce, albo w gimnazjum to ci ją z czystym sumieniem polecam.
Avatar użytkownika - Rojasi
Rojasi
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czytałam dawno, ale podobała mi się. Typowa dla młodzieży i z niezapomnianym humorem Rafała Kosika.
Avatar użytkownika - Martinezzz
Martinezzz
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014,
Pierwszy tom zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po kolejne. Sympatyczni bohaterowie oraz lekka, ale wciągająca fabuła sprawiają, że połyka się tą pozycję praktycznie na jeden gryz. Jest to bardzo przyjemna przekąska pomiędzy bardziej zobowiązującymi literackimi posiłkami :)
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2013-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
autor jak zawsze świetnie się spisał :)

Mam nadzieję, że spodoba się moim uczniom. Akcja jest wartka, nie ma zbyt długich opisów. Dużo się "dzieje".

Avatar użytkownika - 311007Ap
311007Ap
Przeczytane:2018-07-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Trochę mi przeszkadza że nastolatkowie tak wszystko sami.

Naprawdę dobra Polskia książka kryminalno-fantastyczna. Powieść Rafała Kosika ma w sobie coś takiego wciągającego i tajemniczego. Ksiązkowe postacie są fajne,  ale chyba najbardziej spodobała mi się Nika(może dla tego że jest dziewczyną). Jest ona naprawdę imponująca. Zachęcam do przeczytania.

Avatar użytkownika - anaemia
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Vertical
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Vertical

Świat nie wygląda tak, jak powinien, ale jeśli spędziłeś w nim całe życie, prawdopodobnie tego nie zauważasz. W Verticalu ludzie żyją w stalowych miastach...

Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie

Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo...