W styczniu był Mróz. Bestsellery pierwszego miesiąca 2021 roku 

Data: 2021-02-11 09:34:17 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Remigiusz Mróz, Kristin Hannah oraz Katarzyna Nosowska – to właśnie ci autorzy stanęli na sprzedażowym podium w zestawieniu bestsellerów Nielesen BookScan Polska. Jak wyglądał pierwszy miesiąc nowego roku dla rynku książki w Polsce? 

Obrazek w treści W styczniu był Mróz. Bestsellery pierwszego miesiąca 2021 roku  [jpg]

Nowy rok to czas nie tylko nowych postanowień, ale także – nowych książek, które ukazały się na rynku. Jak wynika z zestawienia sprzedażowego sporządzonego przez Nielsen BookScan – pierwszy miesiąc stycznia to czas, w którym królowały nie tylko nowości wydawnicze znanych autorów, ale także bestsellerowe od miesięcy tytuły oraz wznowienia znanych już czytelnikom powieści. 

Mróz, Hannah oraz Nosowska w pierwszej trójce 

Na bestsellerowym podium znaleźli się Remigiusz Mróz, Kristin Hannah oraz Katarzyna Nosowska. Opolski pisarz wskoczył na pierwsze miejsce za sprawą swojej najnowszej książki – Szepty spoza nicości, która premierę miała 27 stycznia! Nowa powieść to kontynuacja kojarzonej już przez czytelników serii o patomorfologu Sewerynie Zaorskim.

Na drugim miejscu pojawiła się Kristin Hannah z książką Firefly Lane. Nowe wydanie powieści ukazało się nakładem Wydawnictwa Świat Książki i związane było z premierą adaptacji serialowej na popularnej platformie Netflix. 

Czytaj także: Bestsellery Empiku 2021 – znani pierwsi zwycięzcy!

Trzecie miejsce zdobyła Katarzyna Nosowska, która od miesięcy okupuje listy bestsellerów swoją drugą książką – Powrót z Bambuko. Za nowy tytuł pisarka we wtorek otrzymała także nagrodę Bestsellery Empiku 2020. Książka ukazała się na rynku 16 września 2020 r. nakładem Wydawnictwa Wielka Litera. 

Literatura nagrodzona

Na czwartym miejscu znalazła się z kolei nowa książka noblistki Olgi Tokarczuk. Czuły narrator będący zbiorem wykładów i esejów wciąż pozostaje chętnie wybierany przez czytelników. 

Wśród książek kupowanych w styczniu znalazła się także powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu, za którą autor w ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Literacką NIKE oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Radek Rak ze spadkiem w sprzedaż znalazł się na miejscu trzynastym. 

Wzrost zanotowała książka Adama Leszczyńskiego Ludowa historia polski. Książka stanowi przegląd przez kolejne setki lat Polska, a autor przegląda się istniejącym w państwie stanom społecznym, odrzucając przyjęte mity. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w listopadzie ubiegłego roku i znalażła się na 12 miejscu.

Dzieciaki rządzą! 

Kolejny raz lista bestsellerów zdominowana została przez powieści dla dzieci i młodzieży W zestawieniu 20 najchętniej kupowanych książek pojawiły się nie tylko nowe książki znanych pisarzy literatury dziecięcej, ale także lektury szkolne. 

Najwyżej w zestawieniu uplasowała się nowa książeczka dla najmłodszych z serii Kicia Kocia – bajka Anity Głowińskiej Kicia Kocia idzie do dentysty. To kolejna odsłona przygód znanej najmłodszym czytelnikom bohaterki. Nowa książeczka odnotowana została na piątym miejscu.

Wzrost zanotowały także Zaczarowana zagroda Centkiewiczów (8 miejsce), Mikołajek (11 miejsce), który od lat bawi młodszych i starszych czytelników oraz Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (18 miejsce) Rafała Kosika. Wszystkie te książki są omawianymi w szkole podstawowej lekturami. 

Oprócz tego na liście hitów znalazła się książka Elmy van Vliet Babciu, opowiedz o sobie, czyli nowość wydawnicza Bukowego Lasu, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek oraz książeczka Pucio mówi pierwsze słowa

Nowości wydawnicze w bestsellerach stycznia 

Wśród tytułów w zestawieniu znalazły się zarówno nowości wydawnicze, jak i znane czytelnikom tytuły. 

Na miejscu 6 uplasowała się książką Harlana Cobena Chłopiec z lasu. Jest to najnowszy thriller znanego amerykańskiego autora. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros

Czytaj także: Oficjalnie: Będzie 2 sezon serialu "Bridgertonowie"

Miejsce niżej zajęła Julia Quinn. Książka autorki romansów historycznych ponownie znalazła się na topie za sprawą serialu Netflixa - Bridgertonowie. Wznowienie powieści Mój książę ukazało się m.in. nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. 

Fani romansów mogli przeczytać Powrót, czyli od dawna wyczekiwaną książkę króla romansów Nicholasa Sparksa. Nowość ta znalazła się na 9 miejscu w styczniowym zestawieniu. 

Chętnie sięgano także po poradniki – i świetnym tego przykładem są publikacje Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały oraz Jadłonomia po polsku, które zajęły kolejno 10 oraz 16 miejsce. 

Stawkę zamyka natomiast Beata Sabała-Zielińska z górskim reportażem Pięć stawów, który ukazał się w styczniu nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Wraz z autorką czytelnicy przemierzają niezwykle trudne górskie szlaki. 

Adolf Hitler na liście bestsellerów

Zaskoczeniem jest pojawienie się na liście książki Mein Kampf. Moja Walka. W styczniu nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się „edycja krytyczna” książki największego zbrodniarza XX wieku. Pomimo opatrzenia książki komentarzami ekspertów, komercyjne wydanie publikacji spotkało się z krytyką ze strony części dziennikarzy oraz osób związanych z rynkiem książki. 

Czytaj także: Książka „Mein Kampf" Adolfa Hitlera zostanie wydana po polsku

Według zamierzeń wydawcy, książka Mein Kamf służyć ma jedynie badaczom historycznym, a ciekawskich czytelników odstraszać ma zaporową ceną. Według wyliczeń Nielsena średnia cena detaliczna książki wyniosła 137,06 zł i w żadnym razie nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż – publikacja miała sprzedać się w 1207 egzemplarzach i tym samym zająć 17 miejsce w całym zestawieniu. 

W zestawieniu Nielsena Mein Kampf oznaczone zostało jako nowość, a w miejscu autora wpisano „Edycja krytyczna”. 

Bestsellery Nielsena 

Zestawienie Nielsen BookScan Polska powstaje na podstawie wyników sprzedażowych udostępnianych firmie badawczej przez jedne z największych polskich księgarń stacjonarnych i internetowych – BookBook, Bookszpan, taniaksiazka.pl, ksiazkomat.pl, Książnica Polska, Między Kartkami oraz Świat Książki. W zestawieniu nie jest uwzględniana sprzedaż w księgarniach sieci Empik.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje