Zaczarowana zagroda

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-01-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310130051
Liczba stron: 32
Ilustracje: Agnieszka Żelewska

Ocena: 3.75 (8 głosów)

Zaczarowana zagroda w pouczający sposób pokazuje, jak wyglądają prace przy pingwinach na Antarktydzie. Poznajemy tutaj historię ludzi pracujących na stacji im. Dobrowolskiego, którzy mają zamiar badać poczynania pingwinów Adeli podczas zimy. Ważnym celem ich misji jest zaobrączkowanie pingwinów, dzięki czemu badacze zyskają możliwość dokładnego śledzenia poczynań zwierząt.

 

Historia jest o tyle ciekawa, że pingwiny zaczynają w magiczny sposób znikać ze zbudowanej przez badaczy zagrody, przez co nie mogą ich zaobrączkować. Jednak zauważają, że na miejscu został tylko jeden mały pingwin z małym znamieniem na futerku. Obmyślili plan działania i poznali pingwini spryt.

 

Oryginał został napisany w 1963 roku, do którego powstania przyczynili się Czesław Centkiewicz oraz Alina Centkiewicz. Zaczarowana zagroda jest kierowana do młodych osób, ze względu na swój humorystyczny i edukacyjny charakter. Dodatkowo posiada wiele barwnych ilustracji, na których możemy zobaczyć przezabawne pingwiny w śnieżnym otoczeniu.

Kup książkę Zaczarowana zagroda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zaczarowana zagroda

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Ocena: 4, Przeczytałam,

Akcja dzieje się na Antarktydzie. Śnieg, mróz, zawieje i zamiecie to codzienność. A pośród tej całej korzawy stado pingwinów. A pośród nich polarnicy śledzący te dzielne, którym zima nie straszna ptaki. Rozpoczynając obserwację nie wiedzieli co ich czeka, jakie figle wypłata im ich próba badawcza. 
Zaczarowana zagroda to jedna z lektur w szkole podstawowej. Klasyka polskiej literatury czytana przez ośmiolatki od lat. Każdy musi przeczytać i poczuć to zimno Antarktydy na własnej skórze. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Przeczytałam dzieciom za jednym posiedzeniem. Duża czcionka, pouczająca tematyka, moralizatorska. Napisana przez polskiego podróżnika Czesława Centkiewicza specjalnie dla dzieci, w pełni oddaje klimat naukowej wyprawy na Antarktydę. Mi kojarzy się z felietonami naszej kochanej Martyny wojciechowskiej. ( "Kobieta na krańcu świata" we fragmentach też była im czytana przeze mnie). Autor stara się zaciekawić młodego czytelnika tajemniczością odkryć przyrodniczych. Bo oto ekipa naukowców chce przeprowadzić spis populacji pingwinów w okolicach ich polskiej bazy na Antarktydzie. Z brył lodu budują zagrodę i do niej łapią zwierzęta. Rankiem okazuje się, że tylko jeden pingwin został. Był nim Elegancik nazwany tak przez swą łatkę, przypominającą krawat. Historia z łapaniem pingwinów do zagrody i ich tajemniczą ucieczką powtarza się, ale naukowcy mimo różnych kłopotów odkrywają przyrodniczą prawdę i dzięki temu możliwa jest kontynuacja prowadzenia badań nad tym gatunkiem. Książeczka ta jest pozbawiona magii i iluzji tak charakterystycznej dla książek dedykowanych dzieciom. Są za to fakty podane młodemu odbiorcy w przystępny sposób. Można określić tą książkę mianem podróżniczego reportażu dla dzieci czy dziecięcą literaturą faktu. Moim dzieciom się spodobała, ale raczej tak do przeczytania na 1- 3 razy:-)
Link do opinii
Avatar użytkownika - zoooosia
zoooosia
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
To książka o profesorze, który badał pingwiny na stacji badawczej na Antarktydzie. Można się z niej dowiedzieć tego, jak żyją pingwiny. To lektura w drugiej klasie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - antosiaczyta
antosiaczyta
Przeczytane:2018-08-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - Laura_S
Laura_S
Przeczytane:2016-11-01, Przeczytałam, przeczytane w 2016,
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 2, Przeczytałam, Dla dzieci,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:1989-01-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy