Książka „Mein Kampf" Adolfa Hitlera zostanie wydana po polsku

Data: 2021-01-13 21:23:45 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - Książka „Mein Kampf

Jak podaje „Rzeczpospolita" w Polsce ukaże się naukowa edycja książki Adolfa Hitlera. Będzie to druga tego rodzaju publikacja na świecie. 

Niemiecki przywódca napisał Moją walkę (bo tak przekłada się tytuł Mein Kampf) podczas pobytu w więzieniu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Opublikowano ją w dwóch częściach, z których pierwsza ukazała się w 1925 roku, a druga – dwa lata później. Do roku 1938 nakład publikacji przekroczył 4 miliony egzemplarzy. Niemiecki przywódca zaprezentował w niej swoją biografię oraz poglądy i teorie antysemickie i narodowo-socjalistyczne. Pokazywał w niej, że szczególne miejsce w nowoczesnym społeczeństwie powinni zajmowac należący do „rasy panów" Aryjczycy (wśród nich zaś przede wszystkim Niemcy). Narody słowiańskie mogą pełnić przede wszystkim funkcję niewolniczą, Żydów zaś należy zlikwidować – twierdził Hitler. 

Nic dziwnego, że w II Rzeczypospolitej konfiskowano Mein Kampf jako publikację znieważającą naród polski. Po wojnie prawa do publikacji przekazano rządowi Bawarii, który starał się zapobiegać jej rozpowszechnianiu, nie wydając zgody na publikację lub pozywając kolejnych wydawców za naruszenie praw autorskich. 1 stycznia 2016 roku Mein Kampf przeszła do domeny publicznej – można ją wydać bez zgody rządu Bawarii. 

Wówczas właśnie w Niemczech ukazało się pierwsze wydanie krytyczne publikacji. Instytut Historii Najnowszej w Monachium uzyskał aprobatę Centralnej Rady Żydów, publikacja uzupełniona jest obszernym komentarzem.

Czytaj także: Krytyczne wydanie Mein Kampf

Dotychczasowe polskie edycje Mein Kampf zwykle wywoływały skandal lub spory prawne. Podobnie bywało na świecie – popularne księgarnie internetowe znalazły się pod ostrzałem za sprawą opisu wydawniczego, który zamieściły na swoich stronach między innymi Barnes & Noble czy Amazon. W opisie czytamy: Ta książka wyznaczyła ścieżkę ku znacznie wyższemu zrozumieniu jaźni i naszego wspaniałego przeznaczenia jako części tej rasy na naszej planecie...

W naszym kraju ukazała się historia publikacji Hitlera, zatytułowana Mein Kampf. Biografia książki

Nowe polskie tłumaczenie wraz z komentarzem przygotował historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król, wykładowca na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a w latach 2012–2016 – dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN. Publikacji sprzeciwiało się wielu członków Polskiej Akademii Nauk, między innymi prof. Andrzej Friszke. Twierdzono, że wydanie w Polsce Mein Kampf świadczyć będzie o faszyzacji życia w naszym kraju. 

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje ustawowy zakaz propagowania treści faszystowskich. Zdaniem tłumacza, publikacja Mein Kampf zakazu tego nie łamie, stanowi bowiem publikację naukową, kierowaną przede wszystkim do badaczy. Mein Kampf ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Bellona. Publikacji nie będzie towarzyszyć kampania reklamowa, cena zaś ma być zaporowa dla masowego odbiorcy. 

Naukowcy podkreślają, że wydanie Mein Kampf po polsku – choć ryzykowne, może bowiem przyczynić się do obudzenia demonów faszyzmu – ma szansę również przyczynić się do lepszego zrozumienia nastrojów w I połowie XX wieku, zaś kopie tej publikacji i tak dostępne są w sieci. Kluczowy do oceny wartości tej publikacji będzie komentarz naukowy. 

źródło: rp.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
"Mein Kampf". Biografia książki
Antoine Vitkine0
Okładka książki - "Mein Kampf". Biografia książki

Historia najbardziej zbrodniczej książki politycznej  wszech czasów. W oświadczeniu podatkowym z 1925 roku Adolf Hitler określił swój zawód jako "pisarz"...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje