Zdjęcie - Adolf Hitler

Adolf Hitler

(1889-04-20) - (1945-04-30)

Adolf Hitler to pochodzący z Austrii niemiecki polityk, twórca ideologii III Rzeszy, uznawany za odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne w czasie II wojny światowej, autor książki „Mein Kampf" ("Moja Walka") 

Adolf Hitler - biografia, życie i twórczość

Adolf Hitler urodził się na terenie monarchii Austro-Węgierskiej. W 1913 roku przeprowadził się do Niemiec, a 6 lat później zapisał się do Niemieckiej Partii Robotników. W roku 1923 podjął próbę dokonania zamachu stanu i przejęcia władzy. Poniósł klęskę i trafił do więzienia, gdzie tworzył „Mein Kampf". Głosząc populistyczne hasła, poglądy antysemickie i antykomunistyczne, mówiąc o potędze narodu niemieckiego, zdobył ogromne poparcie w Niemczech. 

W 1933 objął stanowisko Kanclerza Republiki Weimarskiej, po czym rozpoczął przekształcanie jej w III Rzeszę. Pragnął wysiedlić Żydów z terenu Niemiec i przyswrócić ojczystemu krajowi wiodącą pozycję w świecie, którą Niemcy utraciły po I wojnie światowej. Jego działania przyczyniły się do błyskawicznego wzrostu gospodarczego, który zniwelował skutki Wielkiego Kryzysu. Stopniowo zaczął odzyskiwać dawne tereny niemieckie i wcielać do Rzeszy kolejne kraje, poszukując Lebensraum („przestrzeni życiowej”) dla obywateli swego państwa. 1 września 1939 Niemcy pod jego przywództwem zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Potem zdobywał kolejne kraje - aż do końca 1941 roku, kiedy nastąpiło przesilenie. Pod koniec II wojny światowej wraz z Evą Braun popełnił samobójstwo, starając się uniknąć radzieckiej niewoli. 

Współcześnie w Polsce nie wolno wydawać Mein Kampf - wyjątkami są edycje krytyczne, które jednak i tak budzą spore kontrowersje. 

Adolf Hitler - twórczość

Okładka - Mein Kampf. Edycja krytyczna
Mein Kampf. Edycja krytyczna

To jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości, która przygotowała grunt pod drugą wojnę światową - najkrwawszą z wojen - i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. ,,Mein Kampf" (pol. ,,Moja walka")...czytaj dalej

Okładka - Adolf Hitler - rozmowy przy stole 1941-1944
Adolf Hitler - rozmowy przy stole 1941-1944

"Rozmowy przy stole" zawiera osobiste wypowiedzi Hitlera w wąskim gronie bliskich mu ludzie na różnorodne tematy: od polityki i historii poprzez naukę i sztukę, do tematyki religijnej i obyczajowej, a także...czytaj dalej

1

Adolf Hitler - wiadomości

Adolf Hitler - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
2021-07-22 15:24:13
Cytaty Autora

Z polskimi oddziałami podbiję cały świat


Więcej

Jeżeli Żyd z pomocą swego marksistowskiego credo podbije narody świata, jego panowanie będzie końcem ludzkości, a nasza planeta, bezludna jak przed milionami lat, będzie pędzić w eterze. Odwieczna natura bezwzględnie karze tych, którzy łamią jej prawa. To daje mi przekonanie, że działam w imieniu wszechmogącego stwórcy.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy